Četrtek, 3. 3. 2016, 12.35
7 let, 1 mesec
Donald Tusk ekonomskim migrantom: Ne prihajajte v Evropo!
V grškem obmejnem kraju Idomeni na vstop v Makedonijo po poročanju grškega časnika Ekathimerini čaka 11.500 prebežnikov, število pa se iz dneva v dan veča. Na območje mejnega prehoda v povprečju pride 900 prebežnikov dnevno.
Grške oblasti so zaradi vse večjega števila prebežnikov začele na območju mejnega prehoda Idomeni graditi dodaten sprejemni center. Humanitarne organizacije ob tem opozarjajo, da je oskrba tako velike množice ljudi vse težja, primanjkuje namreč osnovnih dobrin, predvsem vode in hrane.
V zadnjih dneh vstop v državo dovoli le še Sircem in Iračanom, ki imajo vse potrebne dokumente. V sredo je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug Makedonija vstop v državo dovolila le 300 prebežnikom.
z Aten so sporočili, da je v Grčiji sedaj že skoraj 32.000 beguncev in migrantov. "Moramo najti rešitev, kam bomo namestili vse te ljudi. Dejstvo je, da Grčija ni več le prehodna država, postali smo nekakšna tamponska cona," je včeraj grški minister za migracije Yannis Mouzalas dejal na srečanju z župani grških mest.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je danes med obiskom Grčije ekonomske migrante pozval, naj ne tvegajo svojih življenj in naj ne prihajajo v Evropo.
"Želim nagovoriti vse potencialne nezakonite ekonomske migrante ne glede na to, od kod ste: Ne prihajajte v Evropo. Ne verjemite tihotapcem. Ne tvegajte svojih življenj in denarja. Vse je zaman," je dejal Tusk na novinarski konferenci z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom v Atenah.
Poudaril, da ne Grčija ne katerakoli druga evropska država ne bo več tranzitna država, saj bodo schengenska pravila znova začela veljati, Grkom pa je sporočil, da izključitev njihove države iz schengna ni ne cilj ne sredstvo v tej krizi.
Grčijo vstopilo 17.568 prebežnikov, Makedonija pa je pot proti državam srednje in severne Evrope dovolila 3.597 prebežnikom.
V Slovenijo je v istem obdobju vstopilo 2.336 prebežnikov, še navaja organizacija Združenih narodov.