Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 9. 2014,
8.33

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Islamska država

Petek, 12. 9. 2014, 8.33

8 let, 7 mesecev

Cia potrojila oceno števila islamistov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ameriška obveščevalna agencija (Cia) na podlagi pregleda obveščevalnih informacij, zbranih med majem in avgustom, ocenjuje, da ima Islamska država (IS) v Iraku in Siriji do 31 tisoč borcev.

Cia je sporočila, da ima IS v Iraku in Siriji od 20.000 do 31.500 borcev. Do zdaj so ocenjevali, da je islamističnih borcev okoli deset tisoč. Tiskovni predstavnik Cie Ryan Trapani je pojasnil, da je IS dobro novačil med suniti po juniju, ko je začel osvajati velike dele ozemlja v Iraku. Med 15 tisoč tujimi borci v Siriji jih 2.000 prihaja z Zahoda, nekateri so tudi člani IS, je še izvedela Cia.

Koalicijo proti IS bo koordiniral upokojeni general Ameriški mediji poročajo, da bo mednarodno koalicijo proti Islamski državi (IS) v Iraku in Siriji, ki trenutno šteje okoli 40 držav, koordiniral upokojeni general John Allen. Med letoma 2011 in 2013 je poveljeval zavezniškim silam v Afganistanu, trenutno pa zaseda položaj varnostnega svetovalca pri ameriškem državnem sekretarju Johnu Kerryju.

Nadaljevanje prizadevanj za sestavo trdne koalicije proti IS je v svojem govoru v sredo napovedal predsednik ZDA Barack Obama, ko je predstavil celovito strategijo boja proti islamskim skrajnežem.

Turčija ne bo sodelovala Kerry je med obiskom Savdske Arabije dejal, da je v koaliciji že okoli 40 držav, čeprav Turčija, ki je ključna, saj meji na Irak in Sirijo, v četrtek ni podpisala tako imenovane izjave iz Džede, kjer so se zunanji ministri desetih držav, med njimi ZDA, Libanona, Egipta, Savdske Arabije, Jordanije in Iraka, dogovorili o usklajeni akciji proti teroristom, vključno z IS.

Mednarodna prizadevanja se bodo nadaljevala v ponedeljek v Parizu, kjer bo potekala konferenca o stabilizaciji Iraka. Na njej bodo poleg ZDA, Francije in Velike Britanije tudi predstavniki Rusije in Kitajske.

Širjenje zračnih napadov v Sirijo ZDA bodo nosile glavno breme pritiska na IS iz zraka in do zdaj so izvedle že okoli 150 zračnih napadov v Iraku, pri čemer so letala vzletala iz sosednjih držav v regiji. Po novem bodo uporabljala tudi letališče kurdske prestolnice Erbil na severu Iraka, kar je potrdil tiskovni predstavnik Pentagona, admiral John Kirby, ki ni izdal podrobnosti.

Obama je v sredo napovedal, da bodo ameriška letala napadala IS tudi v Siriji, kjer bodo ZDA pomagale zmerni opoziciji režima predsednika Bašarja Al Asada z opremo, urjenjem in orožjem. Sirski uporniki in iraške sile bodo v boju proti IS zagotavljale kopenske sile, iz zraka pa jih bodo bombardirala ameriška letala.

Podpora strategiji Obamov govor je v kongresu naletel na odobravanje tudi pri republikancih in predsednik predstavniškega doma John Boehner iz Ohia je dejal, da morajo predsedniku dati to, za kar je prosil. Gre med drugim za okoli 500 milijonov dolarjev vredno pomoč sirski opoziciji v orožju in opremi ter urjenju.

Ne spreglejte