Torek, 19. 11. 2013, 15.03
8 let, 7 mesecev
Azijski velesili na poti medsebojnega trka
Kitajska vlada ustanavlja Nacionalni varnostni svet, ki bo sokoordiniral vojsko, obveščevalne in domače varnostne strukture, podobno kot to v ZDA počne NSA (Nacionalna varnostna agencija). Ustanovitev podobnega sveta je napovedala tudi vlada japonskega premierja Šinza Abeja. V normalnih okoliščinah to ne bi vzbudilo večje pozornosti, a še niso pozabljene napetosti iz lanskega leta zaradi ozemeljskega prilaščanja otokov, na japonskem znanih kot Senkaku, na Kitajskem pa kot Diaoyu. Nekajkrat se je zdelo, da lahko vsak trenutek izbruhne vojna.
Konec letošnjega oktobra je Japonska trikrat poslala v zrak svoje lovce, ker so kitajska letala preletela med izvidništvom preletela otočje Okinave. Kitajska se pritožuje, da so japonske ladje provokativno plule blizu mesta, kjer je kitajska mornarica izvajala vaje z orožjem. V času teh napetosti ima preoblikovanje varnostnih struktur obeh držav zlovešč podton.
Medtem ko v Pekingu trdijo, da ne bodo šli po poti militarizacije, ki jo je Japonska ubrala v 30. letih 20. stoletja, je v Tokiu slišati ravno obratno, da Kitajska ponavlja japonsko napako izpred osmih desetletij; kitajska vojska uhaja izpod civilnega nadzora in ogroža ameriško nadvlado v Tihem oceanu.
Z nacionalistično politiko Japonske, katere relativna moč v Aziji nedvomno upada, nima težav le Kitajska. Druge azijske države so prav tako užaljene zaradi japonskega pogleda na zgodovino. Abe tako išče zaveznice med tistimi državami, ki imajo same ozemeljske spore s Kitajsko, spogleduje pa se tudi s tradicionalnimi kitajskimi prijateljicami. Nazadnje je pred dnevi obiskal Laos in Kambodžo. Posebej dovzetni za njegovo snubljenje pa so tisti narodi, ki se počutijo še posebej ogrožene zaradi Kitajske.