Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
7. 4. 2016,
15.52

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,03

1

Natisni članek

Natisni članek

meja migranti begunci Avstrija

Četrtek, 7. 4. 2016, 15.52

7 let, 1 mesec

AI: Migrante v Grčiji zadržujejo v grozljivih razmerah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,03

1

Več tisoč migrantov in beguncev v Grčiji v luči hitenja pri izvajanju dogovora o vračanju prebežnikov med EU in Turčijo samovoljno zadržujejo v grozljivih razmerah, je opozorila Amnesty International, ki je pregledala migrantska centra na grških otokih Lezbos in Ios ter se pogovarjala z migranti.

V torek in sredo so ekipi Amnesty International (AI) omogočili dostop do migrantskih centrov Moria na Lezbosu in Vial na Iosu. Trenutno v teh centrih po podatkih AI zadržujejo okoli 4.200 ljudi, nekatere tudi že več kot dva tedna. Večina jih je na grške otoke prišla po 20. marcu, ko je začel veljati dogovor med EU in Turčijo.

Med zadrževanimi migranti so po navedbah AI tudi ranljive skupine, kot so dojenčki, majhni otroci, nosečnice, invalidne in bolne osebe, kar je nedopustno.

Njihovo gibanje nadzoruje grška policija

AI opozarja, da so migrante iz odprtih sprejemnih centrov premestili v zaprta taborišča, kjer jih samovoljno zadržujejo, dokler ni sprejeta odločitev o njihovi usodi. V Morii grška policija in vojska strogo nadzorujeta, kdo lahko gre v in iz centra, ki je od zunanjega sveta izoliran z ograjo. Tudi v centru Vial na Iosu, ki je bil zgrajen na območju zapuščene tovarne aluminija, je dostop strogo nadzorovan.

Pomanjkanje odej, hrana slabe kakovosti …

Tako v Morii kot Vialu se migranti pritožujejo nad slabo kakovostjo hrane, pomanjkanjem odej in zasebnosti ter pomanjkljivim dostopom do zdravstvene oskrbe. Prav tako je center Moria prepoln.

Med  zadrževanimi migranti so po navedbah AI tudi ranljive skupine, kot so dojenčki, majhni otroci, nosečnice, invalidne in bolne osebe, kar je nedopustno. | Foto: Med zadrževanimi migranti so po navedbah AI tudi ranljive skupine, kot so dojenčki, majhni otroci, nosečnice, invalidne in bolne osebe, kar je nedopustno.

Namestnica direktorja AI za Evropo Gauri van Gulik je v sporočilu opozorila, da so se na izvajanje migrantskega dogovora slabo pripravili, kar bo vodilo v kršenje pravic tudi najbolj ranljivih posameznikov. "Ljudje, ki jih zadržujejo na Lezbosu in Iosu, praktično nimajo dostopa do pravne pomoči, imajo omejen dostop do podpore ter le malo informacij o svojem trenutnem statusu in morebitni usodi," je še zapisala van Gulikova.

Postopki obravnave prošenj za azil ne delujejo

AI je opozoril, da tudi postopki obravnave prošenj za azil ne delujejo, kot bi morali, predvsem zaradi pomanjkanja sredstev in jasnih smernic. Ponedeljkov začetek vračanja migrantov, večinoma tistih, ki v Grčiji niso želeli zaprositi za azil, je sprožil drastično povečanje števila prošenj za azil. Obljubljene okrepitve (med drugim tudi osebje iz drugih članic EU) za obravnavo teh prošenj pa še niso prišle v zadostnem številu, kar povzroča zastoje, še opozarja AI.

Avstrija bo junija okrepila nadzor na številnih mejnih prehodih

Avstrija bo svoj sistem nadzora meje, ki ga je zaradi migrantske krize vpeljala v Špilju na meji s Slovenijo,1. junijem razširila še na več mejnih prehodov, so sporočili z avstrijskega notranjega ministrstva.

 | Foto:

Po navedbah ministrstva so načrti pripravljeni, a za zdaj se gradnja za razširitev sistema mejnega nadzora še ni začela. Do 1. junija naj bi začele v Avstriji veljati spremembe azilne zakonodaje. Takrat želi notranje ministrstvo okrepljeni sistem mejnega nadzora, ki ga je uvedlo v Špilju na meji s Sloveniji, razširiti še na več drugih mejnih prehodov. Gre za prehode Nickelsdorf in Heiligenkreuz na meji z Madžarsko ter Brenner in Vrata-Megvarje na meji z Italijo.

Kontrole bodo po navedbah Dunaja izvajali, ko bodo razmere to res zahtevale in najprej na tistih prehodih, kjer pričakujejo nove migracijske toke.

Skupno bodo po Špilju še na 12 drugih mejnih prehodih posegli po gradbenih ukrepih za zaostrene mejne kontrole. Poleg štirih omenjenih prehodov so to po pisanju APA še prehodi Radgona, Jurij, predor Karavanke, Labot, Pliberk, na Tirolskem pa še Sillian in Nauders-Reschenpass.

Sistem mejnega nadzora, ki so ga uvedli v Špilju, trenutno komajda izvajajo. Po navedbah tiskovnega predstavnika policije avstrijske Štajerske Fritza Grundniga že od 6. marca niso zaznali prihodov novih migrantov. Na terenu je tam komajda še kaj osebja.

V begunskem centru Idomeni nov pretep med migranti in policijo

V begunskem centru Idomeni na meji med Grčijo in Makedonijo je danes potekal nov pretep med migranti in policijo. Skupina 40 migrantov, večinoma moških, se je ob začetku protesta postavila na železniške tire v bližini ograje na meji, nato pa so začeli pritiskati na policiste, ki so jih s ščiti odrinili.

Železniška proga, ki jo uporabljajo za tovorni promet, je zaradi protestov migrantov blokirana od 20. marca. V Idomeniju je po zaprtju balkanske begunske poti obtičalo več kot 11 tisoč beguncev in migrantov, ki si želijo v Zahodno Evropo. Pogosti so tudi izgredi in prerivanja s policijo.

Ne spreglejte