Petek, 13. 3. 2015, 13.48
6 let, 1 mesec
Zidu med javnim in zasebnim pri ljudeh, ki imajo moč, ni
Zagovornik nekdanje predsednice vlade Alenke Bratušek, ki je v povezavi s komisarsko samokandidaturo osumljena zlorabe uradnega položaja oziroma uradnih pravic, Aleksander Čeferin je napovedal, da bo tvit, ki ga je Andrej Baraga objavil 29. julija lani, ko je potekala komisarska telenovela, uporabil kot argument za izpodbijanje zakonitosti postopka.
Andrej Baraga – nekaj časa je bil tudi na funkciji predsednika okrožnega sodišča – je namreč tisti preiskovalni sodnik, ki je s svojim podpisom odobril preiskave v prostorih poslanske skupine ZaAB, na sedežu vlade in državnega zbora ter tudi pri Bratuškovi doma.
Zapisal je naslednje: "Korl bi bil ravno pravšnji za komisarja, kar naj tam dela škodo, mi pa se odpočijmo od njega in AB, ki je k sreči že prešibka za še kaj."
"Ker je pri funkcionarjih meja med zasebno in službeno komunikacijo lahko zelo tanka, je treba biti pri komunikacijskem orodju, kot je Twitter, še posebej pozoren," meni informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik.
Vsakdo sicer lahko kot posameznik komentira aktualna dogajanja, spoštljiv odnos v komunikaciji pa pričakujemo vsi, še dodaja. V Twitterju kot komunikacijskem orodju vidi tako prednosti kot slabosti, "osebno pa zaradi slabosti na njem nisem prisotna".
Kot informacijska pooblaščenka bi lahko ukrepala, če bi tvit razkrival varovane osebne podatke, ki bi "ušli" iz zbirke osebnih podatkov, nam je še pojasnila Prelesnikova.
Baraga je sicer za medije pojasnil, da ločuje tisto, kar govori in piše v zasebnem času, ter tisto, kar govori in piše v službenem času.
"Tega zidu ni mogoče postaviti na nobenih vidnejših položajih, pa naj gre za javni sektor ali gospodarstvenike. Ne moreš se ograditi v smislu, do petih popoldne sem nosilec javne funkcije, potem pa sem državljan. Najvišje funkcije se opravlja 24 ur na dan," pojasni pravnica in nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar.
Pri sodnikih je nadvse problematično predvsem to, da morajo ves čas svojega delovanja ravnati tako, da varujejo ugled sodstva in videz nepristranskosti. Na to ves čas opozarja vodstvo sodišča.
"Če je človek pod tvitom podpisan z imenom in priimkom, za vsebino odgovarja, ne glede na funkcijo, ki jo opravlja. Najprej je človek in šele nato sodnik," meni strokovnjak za družbena omrežja Matej Špehar. Kljub temu, dodaja, ga ni človeka, ki bi lahko gladko preklapljal med zasebnim mnenjem in poklicno funkcijo.
Neprimerne izjave na javnih družbenih omrežjih so že sprožale javne polemike. Prav gotovo je med tistimi, ki so kljub poznavanju delovanja teh omrežij naredili napako, tudi Pirc Musarjeva, ki se je še kot informacijska pooblaščenka odzvala na tvit Mitje Grmovška, ali bo na neko prireditev prišla v trenirki.
Lastnik Konga, kjer je delal Žitnik, Joc Pečečnik je zapise označil za sovražni govor in ga odpustil.
Pred kratkim je zaradi tvita službo izgubila novinarka POP TV Bojana Ksela Rose. Usoden je bil tvit, v katerem je razpravljala o resničnostnem šovu Enota 14, ki bi ga morali prikazovati to pomlad, a je potem vse skupaj padlo v vodo. Novinarka je zapisala, da so "težo in pozornost dali mladim (gasilcem, op. a.), stare prdce pa obšli, zato niso za".