Torek, 1. 8. 2023, 7.52
1 leto, 4 mesece
Zagotavljanje ženskih kvot kmalu ne bo več prostovoljno, ampak obvezno
Na ministrstvu za gospodarstvo v skladu z evropsko direktivo pripravljajo zakonske rešitve, ki bodo uvedle obvezne ženske kvote v javnih in državnih družbah, poroča Delo.
V Sloveniji od leta 2019 obstaja pobuda za prostovoljno doseganje spolne raznolikosti v organih vodenja in nadzora borznih in državnih družb, po kateri naj bi bilo v nadzornih svetih 40 odstotkov manj zastopanega spola, skupaj v nadzornih svetih in upravah pa 33 odstotkov manj zastopanega spola.
A kot vse kaže, zagotavljanje ženskih kvot kmalu ne bo več prostovoljno, ampak obvezno. Na ministrstvu za gospodarstvo pripravljajo novelo zakona o gospodarskih družbah, ki naj bi implementirala evropsko direktivo o zagotavljanju uravnotežene zastopanosti spolov v organih vodenja in nadzora. Zakonski predlog bi lahko šel v javno obravnavo v začetku jeseni, so na ministrstvu pojasnili za Delo.
70 odstotkov opazovanih podjetij ne dosega ciljne raznolikosti
Delež zastopanosti žensk se je lani glede na leto 2021 izboljšal in se z 11 odstotkov zvišal na 28 odstotkov, vendar po podatkih za prve štiri mesece letošnjega leta kar 70 odstotkov od 54 opazovanih družb ne dosega ciljne raznolikost, kaže poročilo pobude za prostovoljno doseganje cilja spolne raznolikosti Združenja nadzornikov Slovenije (ZNS) in Deloitte.
Med opazovanimi podjetji je sedem takšnih, kjer so v upravi in nadzornem svetu sami moški, in eno, kjer vsa ta mesta zasedajo ženske.
Petrol ostaja edina družba iz prve kotacije na Ljubljanski borzi, ki ima predsednico uprave, Nado Drobne Popović, se je pa delež žensk v vodstvu podjetja nedavno znižal s 33 na 25 odstotkov. Prvo kotacijo sicer predstavljajo najboljše družbe, ki izstopajo po likvidnosti, velikosti, transparentnosti in mednarodni prepoznavnosti. Poleg Petrola sem spada tudi Telekom, Cinkarna Celje, Krka in druge.
Kakšne sankcije lahko doletijo podjetja?
Generalna direktorica ZNS Irena Prijović je za omenjeni medij pojasnila, da so sankcije za neupoštevanje ženskih kvot po državah različne, od ničnosti imenovanja do likvidacije družbe in nezmožnosti sodelovanja podjetij na državnih razpisih.
Kakšne bodo sankcije za podjetja, ki ne bodo upoštevala napovedanih zakonskih obvez, ki jih pripravljajo na gospodarskem ministrstvu, za zdaj še ni znano.