Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
23. 1. 2023,
16.43

Osveženo pred

1 leto, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,12

30

Natisni članek

Natisni članek

zakon sodniki plače Dominika Švarc Pipan

Ponedeljek, 23. 1. 2023, 16.43

1 leto, 11 mesecev

Vlada bo dodatek k sodniškim plačam uredila s posebnim zakonom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,12

30

Dominika Švarc Pipan |  Realna vrednost plač sodnikov je tako realno padla za pet odstotkov, pri tožilcih celo za več kot deset odstotkov, medtem ko so plače v preostalem javnem sektorju po realni vrednosti narasle za okoli 12 odstotkov, je opozorila ministrica. | Foto Vlada RS

Realna vrednost plač sodnikov je tako realno padla za pet odstotkov, pri tožilcih celo za več kot deset odstotkov, medtem ko so plače v preostalem javnem sektorju po realni vrednosti narasle za okoli 12 odstotkov, je opozorila ministrica.

Foto: Vlada RS

Vlada že obravnava predlog zakona, s katerim bo uredila izplačevanje dodatka k plačam pravosodnih funkcionarjev, je v odgovoru na poslansko vprašanje danes na seji DZ pojasnila ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan. Predlog je že medresorsko usklajen, veljal pa bo do uveljavitve reforme plač v javnem sektorju, je še povedala.

Premier Robert Golob je namreč na občnem zboru Slovenskega sodniškega društva napovedal reformo plačnega sistema s posebnim plačnim stebrom za sodstvo oziroma pravosodje, do tedaj pa bodo funkcionarji v pravosodnem sistemu, torej sodniki in tožilci, prejemali mesečni dodatek k plači v višini 600 evrov bruto.

Predlog je usklajen z ministrstvoma za javno upravo in za finance ter bo veljal do uveljavitve plačne reforme

Na vprašanje poslanca SDS Dejana Kaloha, kakšna bo pravna podlaga za izplačilo tega dodatka, je ministrica Švarc Pipan odgovorila, da vlada trenutno že obravnava predlog zakona o začasnem dodatku pravosodnim funkcionarjem. Vanj bodo eksplicitno zapisali, da bo veljal do uveljavitve plačne reforme. Predlog je tudi že usklajen z ministrstvoma za javno upravo in za finance.

To je potrdil tudi minister za finance Klemen Boštjančič, ki je povedal, da se je po burni razpravi tudi sam strinjal z izplačilom dodatka, a "s stisnjenimi zobmi". Na vprašanje poslanca SDS Andreja Hoivika, kdo je dal pobudo za izplačilo tega dodatka oziroma ali je "ideja zrasla na zelniku predsednika vlade", je odgovoril, da je pravosodna ministrica več mesecev opozarjala na problematiko plač funkcionarjev v sodstvu, razprava o tem pa je bila zelo obsežna in dolgotrajna. "Torej ni šlo za neko 'soliranje' ministrice za pravosodje ali premierja," je poudaril.

Poslanec Kaloh je med drugim še opozoril, da je napoved o dodatku sodnikom povzročila domino učinek med preostalimi poklicnimi skupinami, in vprašal, zakaj vlada ni počakala in področja plač sodnikov uredila v okviru sistemske zakonodaje. Ministrica Švarc Pipan je odgovorila, da te domino učinke opazujemo že vsaj desetletje, ko so številne poklicne skupine pridobivale določene pravice oziroma dosegle usklajevanje plač, s čimer se je rušil enotni plačni sistem.

Plače sodnikov so v zadnjem desetletju znatno padle 

Medtem pa sodniki v zadnjem desetletju niso bili deležni nikakršne uskladitve in so njihove plače realno znatno padle v primerjavi z drugimi poklicnimi skupinami. Realna vrednost plač sodnikov je tako realno padla za pet odstotkov, pri tožilcih celo za več kot deset odstotkov, medtem ko so plače v preostalem javnem sektorju po realni vrednosti narasle za okoli 12 odstotkov, je opozorila ministrica.

Plačni položaj sodnikov v Sloveniji je torej neustrezen, na kar po besedah Švarc Pipanove opozarjajo tudi mednarodne institucije. Ob tem je opozorila, da je ustrezen materialni položaj sodnikov eden od ključnih elementov zagotavljanja neodvisnosti sodstva.

Neustrezen plačni položaj poleg tega predstavlja resno oviro za zaposlovanje najboljših pravnih strokovnjakov. Trenutno tako v sodnem sistemu ni interesa ne za položaje strokovnih sodelavcev ne za sodniška mesta, je še poudarila ministrica in dodala, da gre "že skorajda za nekakšno negativno fluktuacijo".

Vlada pooblastila ministre za podpis aneksov h kolektivnima pogodbama za raziskovalno dejavnost in dejavnost vzgoje in izobraževanja

Vlada se je na današnji dopisni seji seznanila z besedilom aneksov h kolektivnima pogodbama za dejavnost vzgoje in izobraževanja ter za raziskovalno dejavnost. Za podpis aneksov je pooblastila ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, ministra za finance Klemna Boštjančiča in ministra za izobraževanje, znanost in šport, ki opravlja tekoče posle, Igorja Papiča.

S podpisom aneksov se glede na dosedanje stanje zaposlenim na delovnem mestu vzgojitelj predšolskih otrok - pomočnik vzgojitelja, izboljša plača s povišanjem uvrstitve delovnega mesta za štiri plačne razrede, hkrati pa je opredeljena tudi uvrstitev delovnega mesta strokovnih delavcev z nazivom višji svetnik ter delovnega mesta asistent.

Gregor Pečan
Novice Višje plače zahtevajo tudi ravnatelji
občine, občina, infografika
Novice Višje plače zahtevajo tudi zaposleni v lokalni samoupravi, ne izključujejo niti stavke
Klemen Boštjančič
Novice Sodniki, zdravniki, šolniki ... Bo Slovenija lahko vse to plačala? "Da." #video
Ne spreglejte