Četrtek, 6. 10. 2022, 14.32
2 leti, 1 mesec
Vlada potrdila Gabrovca za generalnega direktorja NIJZ
Vlada je na današnji seji sprejela sklep o soglasju k imenovanju Branka Gabrovca za generalnega direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za mandatno dobo petih let. Pred tem je opravljal funkcijo vršilca dolžnosti generalnega direktorja NIJZ. Ob tem ga je vlada imenovala tudi za svojega predstavnika v svet Klinike Golnik.
Svet NIJZ je Gabrovca za generalnega direktorja zavoda izbral 15. septembra, vendar je za nastop mandata s polnimi pooblastili vse od tedaj čakal na soglasje vlade.
Eržen soglasja vlade ni potreboval
Isti dan je svet NIJZ za strokovnega direktorja imenoval Ivana Eržena, ki pa soglasja vlade k imenovanju ni potreboval in tako že opravlja funkcijo strokovnega direktorja zavoda s polnim mandatom.
Njuno imenovanje sicer ni presenečenje, saj sta bila za vršilca dolžnosti na teh funkcijah imenovana že po menjavi predstavnikov vlade. Gabrovca je svet zavoda sicer na čelo NIJZ imenoval po odstopu prejšnjega direktorja NIJZ Milana Kreka.
Ob tem je vlada Gabrovca imenovala tudi za svojega predstavnika v svetu Klinike Golnik. Funkcijo bo opravljal do 12. januarja 2026, ko bi se iztekel mandat članice zavoda, ki je s tega položaja odstopila.
Brez direktorjev ostaja Nacionalni laboratorij za zdravje
Ob tem pa brez direktorjev s polnim mandatom še vedno ostaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Predsednik sveta NLZOH Luka Kajtna je prejšnji teden pojasnil, da bosta razpisa za direktorja predvidoma objavljena ob koncu jeseni. Ustanovo trenutno vodita v. d. generalnega direktorja Emil Žerjal in v. d. strokovne direktorice Vesna Viher Hrženjak.
Pri tem je Kajtna vendarle odgovoril tudi na vprašanje, zakaj je na seji sveta NLZOH 17. junija predlagal premik sedeža NLZOH v Ljubljano. Sklep so sicer v manj kot tednu dni preklicali, vse od tedaj pa Kajtna kljub večkratnemu poizvedovanju ni pojasnil niti konkretnih razlogov za premik sedeža v Ljubljano niti konkretnih razlogov za preklic tega sklepa.
Pobuda za prenos sedeža NLZOH v Ljubljano je po njegovih besedah nastala z namenom lažjega obvladovanja bodočih valov epidemije covid-19. "Vendar so spremenjena dejstva in okoliščine, tudi v luči prizadevanj vlade za decentralizacijo in regionalizacijo države, vplivali na to, da je svet NLZOH znova obravnaval sklep in izglasoval preklic sklepa o selitvi sedeža NLZOH v Ljubljano," je pojasnil.
1