Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 6. 2022,
16.35

Osveženo pred

2 leti, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,82

15

Natisni članek

Natisni članek

Robert Golob

Sreda, 22. 6. 2022, 16.35

2 leti, 6 mesecev

V DZ potrdili predlog o spremembah zakona o vladi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,82

15

Seja vlade. Robert Golob | Predsednik vlade Robert Golob pričakuje, da bodo posamezna ministrstva preoblikovali čez poletje. | Foto Ana Kovač

Predsednik vlade Robert Golob pričakuje, da bodo posamezna ministrstva preoblikovali čez poletje.

Foto: Ana Kovač

Na današnji izredni seji DZ so poslanke in poslanci s 53 glasovi za in 25 glasovi proti potrdili predlog sprememb zakona o vladi. Ta predvideva tri nova ministrstva, in sicer za solidarno prihodnost, za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter za podnebje in energijo, ki naj bi bila polno operativna s septembrom. Nekaterim ministrstvom se obeta preimenovanje in spremembe pristojnosti. S potrditvijo zakona se bo tako število ministrstev povečalo s 17 na 19 ter vladni urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki ga vodi minister brez resorja. 

Poslanci so razpravo o koalicijskem predlogu sprememb zakona o vladi sicer opravili na izredni seji 18. maja, o samem zakonu pa niso glasovali, ker je SDS vložila predlog za posvetovalni referendum. DZ je predlog za referendum zavrnil na seji v ponedeljek, zato so lahko poslanci danes o zakonskem predlogu tudi glasovali. Vlada se je zato sprva oblikovala po veljavnem zakonu, v katerem je 17 resorjev.

Po uveljavitvi sprememb zakona bodo sledila zaslišanja posameznih ministrskih kandidatov, a še ni povsem jasno, kateri kandidati bodo morali opraviti zaslišanje.

Kaj bo drugače?

Ministrstvo za solidarno prihodnost bo vodil zdajšnji minister za delo Luka Mesec. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ga bo nasledil njegov sedanji državni sekretar Simon Maljevac.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport bi se razdelilo na dva resorja. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije bo vodil sedanji šolski minister Igor Papič, ministrstvo za vzgojo in šolstvo bo po napovedih vodil sedanji državni sekretar na šolskem ministrstvu Darjo Felda.

Ministrstvo za podnebje in energijo bo prevzel sedanji infrastrukturni minister Bojan Kumer, vodenje ministrstva za infrastrukturo pa njegova sedanja državna sekretarka Alenka Bratušek.

Pod okrilje gospodarskega ministrstva, ki ga vodi Matjaž Han, prehaja šport, ministrstvo pa se bo preimenovalo v ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport. Preimenovanje se obeta tudi zdajšnjemu ministrstvu za okolje in prostor, ki ga vodi Uroš Brežan, in sicer v ministrstvo za varstvo narave in prostor. Zunanje ministrstvo, ki ga vodi Tanja Fajon, se bo preimenovalo v ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.

Ministrstva bodo preoblikovali čez poletje

Predsednik vlade Robert Golob pričakuje, da bodo posamezna ministrstva preoblikovali čez poletje in da bodo s septembrom v celoti operativna.

Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je po seji v izjavi za medije dejal, da način vladanja ni odvisen od števila ministrstev, ampak od načina dela na teh ministrstvih. "Številna ministrstva že od osamosvojitve naprej trpamo z odsluženimi strankarskimi kadri brez razlike, to ne pelje več nikamor. Ta država rabi hitre, konkretne, preudarne in pa aktivne odločitve," je dejal.

Kot je sicer danes pojasnila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, je treba najprej počakati, da zakon stopi v veljavo in da premier v DZ vloži listo ministrskih kandidatov. Ob morebitnih nejasnostih se bodo takrat tudi odločili, ali bodo glede zaslišanj posameznih ministrskih kandidatov zaprosili še za mnenje zakonodajno-pravne službe DZ. Sajovic pa je ocenil, da se število zaslišanj lahko povzpne do osem.

Glede morebitnega zakonodajnega referenduma Sajovic meni, da je tudi najbolj naivnim jasno, da gre za zavlačevanje in nagajanje vladi.

Z zbranimi podpisi do zakonodajnega referenduma

V opozicijski SDS za zdaj o tem, ali bodo izkoristili možnost zakonodajnega referenduma, molčijo. Odločitve v stranki še niso sprejeli, a imajo za zbiranje podpisov sedem dni časa, kar je več kot dovolj, je po današnji seji ocenil poslanec SDS Žan Mahnič. "Stranka, velika kot smo mi, lahko te podpise zbere v enem dnevu, če je treba," je prepričan.

Ob namigovanjih, da bi se namesto SDS v zbiranje podpisov podal aktivist Vili Kovačič, pa je Mahnič poudaril le, da je Kovačič neodvisen državljan, SDS pa neodvisna stranka, ki bo odločitev o morebitnem zakonodajnem referendumu sprejela na podlagi pozivov zaskrbljenih državljanov, ki da se obračajo na stranko.

Predlaganim spremembam zakona o vladi nasprotujejo tudi v opozicijski NSi, a kot je v današnji izjavi dejal vodja poslancev Janez Cigler Kralj prav tako ne podpirajo oviranja oblikovanja nove vlade. Želijo si namreč, da začne vlada čim prej delati in pokaže, kako bodo izpolnili svoje obljube.

Maja Tašner Vatovec
Novice Služba pri Mescu za ženo poslanca. "Ne gre za vprašanje nepotizma, ampak feminizma."
Izredna seja DZ
Novice DZ zavrnil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o vladi #video
Ne spreglejte