Petek, 27. 7. 2018, 18.03
6 let, 3 mesece
Tonin o Žavbiju: Nesprejemljiv, nedopusten in obsojanja vreden napad #video
Vrnitev edinega obsojenega slovenskega terorista ostaja prva tema pogovorov pri nas. Osemindvajsetletnega Roka Žavbija po napadu na našo ekipo znova preverja policija, v Italijo pa ima Žavbi za naslednjih pet let prepoved vstopa.
Žavbija je Italija izgnala zaradi suma, da bo še sodeloval s teroristi. Prav tako pa tudi, po obsodbi za terorizem, nikjer v Evropi ne sme odpreti bančnega računa, o tem govori tudi 164. člen zakona o financiranju terorizma. Z globo od šest do 60 tisoč evrov bi bila banka kaznovana, če ne bi opravila pregleda stranke v predpisanem obsegu.
Njegovo gibanje bo pod nadzorom do nadaljnega
Razlog za odločitev oblasti Italije, da mora za vedno zapustiti državo, je predvsem zaradi javne varnosti. ''Če si osumljen, še ne pomeni, da bi bil lahko na podlagi tega obtožen ali celo obsojen. Ostaja sum, ni pa dokazov za to. Zaradi suma pa je že lahko izgnan iz države,'' pravi Ranieri Razzante iz Centra za raziskave varnosti in terorizma.
Policija lahko spremlja dejavnosti oseb, ki so že storile kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Za osebe, ki so bile kazensko ovadene ali obsojene na zaporno kazen in so jo tudi že prestale, pa policija nima zakonskih pooblastil za njihov nadzor. Za nadzor nad morebitnim terorističnim delovanjem ima namreč uradno pooblastila le SOVA, ki pa o tem ne razpravlja v javnosti.
''Lahko zagotovim, da imajo takšne osebe, tako slovenska policija kot slovenske obveščevalne organizacije, pod nadzorom. Zdaj se sicer sprehaja prosto naokoli, ampak ga opazujejo. On tega ne ve, ampak zagotovo bo njegovo gibanje spremljano kar še nekaj časa,'' še pravi Razzante.
Žavbi na črnem seznamu Evropske unije, oglasili so se tudi slovenski ministri
Žavbi se je kot edini Slovenec zaradi sodelovanja s terorističnimi organizacijami znašel na črnem seznamu Evropske unije. S tem, kaj je Žavbi prestal v štirih mesecih na bojiščih Sirije, kaj se je z njim dogajalo v italijanskih zaporih, se trenutno ne ukvarja nihče.
''Rok Žavbi je danes nekdo, ki je šel skozi proces radikalizacije, ki vodi v ekstremno nasilje, in se je po prestani kazni zaradi povezave s terorističnim dejanji vrnil v okolje, kjer se je verjetno ta njegov proces radikalizacije tudi začel,'' je komentiral Branko Lobnikar s fakultete za varnostne vede v Mariboru.
Na naše včerajšnje poročanje se je hitro odzval tudi politični vrh. Napad na našega novinarja in snemalca so enotno obsodili. Na Twitterju sta se oglasila predsednik državnega zbora Matej Tonin in zadnji šef komisije za nadzor obveščevalnih služb Branko Grims.
Nesprejemljiv, nedopusten in obsojanja vreden napad, ki ne sme miniti brez posledic za napadalca. Ko bomo začeli tolerirati napade na medije, bo to začetek konca demokracije. Rok Žavbi s pestmi napadel novinarja in snemalca Planet TV #video https://t.co/eQEXSSrsKp via @SiolNEWS
— Matej Tonin (@MatejTonin) July 26, 2018
Rok Žavbi, obsojen v Italiji zaradi novačenja za terorizem, je po objavljenem videu PlanetTv fizično grobo napadel novinarja in snemalca. Je to oblika boja proti terorizmu po meri novokomponirane levićarske koalicije? Kaj na to reče Policija?
— Branko Grims (@BrankoGrims1) July 26, 2018
Napad je pred kamerami obsodil tudi podpredsednik vlade Dejan Židan.
8