Petek, 10. 2. 2023, 15.34
1 leto, 10 mesecev
Slovenski reševalni pes v Turčiji poškodovan
Slovenska ekipa reševalnih psov z vodniki danes v regiji Hatay nadaljuje iskanje morebitnih preživelih pod ruševinami po ponedeljkovih močnih potresih na jugovzhodu Turčije. Zaradi poškodbe en pes od skupno sedmih danes ne more sodelovati pri iskanju, rano pa so mu ustrezno oskrbeli, je tvitnila uprava za zaščito in reševanje.
Uprava je ob tem na Twitterju objavila videoposnetek, v katerem je eden od vodnikov povedal, da so bili danes z reševalnimi psi na petih ali šestih lokacijah. Dodal je, da obstaja zmeda glede tega, katere objekte so že pregledali s psi, tako da so v stikih z lokalnimi predstavniki, da jih pošljejo na kraje, ki jih še niso pregledali.
Today, 🇸🇮 SAR unit is on site in the 🇹🇷 Mirac Cami area of Hatay, which is about 5km away from their Base of Operations, fully motivated with the aim of searching the rubble and objects.
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) February 10, 2023
One dog is not operative due to injury, however the wound was treated properly.@eu_echo pic.twitter.com/Nibw29ZNxp
Zaradi ruševin je zelo otežena vožnja po cestah, ki so neprevozne, tako da že za kratko pot v isti ulici lahko porabijo pol ure, je pojasnil in dodal, da se zato sproti odločajo, ali bodo do nove lokacije šli z vozilom ali peš.
Skupinam za reševanje se čas počasi izteka
Izpostavil pa je, da se približujejo stoti uri iskanja, kar pomeni, da se skupinam za reševanje čas počasi izteka. Upanje, da še vedno najdejo kakega preživelega, sicer ostaja, "vendar je na ruševinah vedno več vonja preminulih, kar je tako za nas kot pse dokaj stresno," je dodal.
[Enota za iskanje in reševanje v Turčiji, kjer poteka že stota ura iskanja]
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) February 10, 2023
Enota, ki jo je napotila @VladaRS prek @eu_echo mehanizma na področju civilne zaščite, danes ponovno na območju Hatay, Turčija, o težko dostopnih terenih za iskanje in transportu do lokacij. pic.twitter.com/j2j0nPEL2I
Slovenska ekipa sedmih reševalnih psov z vodniki in štirimi spremljevalci v Turčiji deluje v okviru mehanizma EU za civilno zaščito od srede. Katastrofalni potresi na jugovzhodu Turčije in severozahodu Sirije so po doslej znanih podatkih zahtevali več kot 21 tisoč življenj, od tega več kot 17.500 v Turčiji.
Razmere na terenu skrajno zahtevne
Vršilec dolžnosti direktorja uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je že v četrtek povedal, da so razmere na terenu izjemno zahtevne, saj na območju, kjer pomaga slovenska ekipa, praktično sto kilometrov naokrog ni nobene infrastrukture, ni trgovin, vode, elektrike, prebivalci pa praktično živijo na ulici. Dnevno se spopadajo z več popotresnimi sunki, ki še dodatno podirajo objekte. Slovenska ekipa naj bi na območju ostala do sobote oziroma nedelje, nato se bodo po navedbah Behina začeli umikati z območja.
Prek evropskega mehanizma civilne zaščite je Slovenija že v ponedeljek v Turčijo napotila strokovnjaka za logistiko za oceno stanja in koordinacijo, v četrtek pa prvi konvoj z materialno pomočjo. Slovenija bo sicer za pomoč Turčiji in Siriji po potresu namenila skoraj milijon evrov.
3