Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 7. 2025,
8.41

Osveženo pred

12 ur, 21 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,27

Natisni članek

Natisni članek

Gibanje Svoboda SDS raziskava javnomnenjska anketa Nato

Četrtek, 10. 7. 2025, 8.41

12 ur, 21 minut

Slovenci bi na referendumu podprli članstvo v Natu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,27
Robert Golob | Foto Vlada Republike Slovenije

Foto: Vlada Republike Slovenije

Če bi danes potekal posvetovalni referendum o tem, ali naj Slovenija ostane polnopravna in aktivna članica zveze Nato, bi večina volivcev obkrožila "za". Zadnja meritev kaže, da se Slovenci zavedamo pomena obrambe, varnosti in odpornosti v teh varnostno negotovih časih. Več kot dve tretjini vprašanih (69 odstotkov) podpira članstvo v zvezi Nato, podpora pa je posebej visoka med volivci dveh največjih strank – SDS in Gibanja Svoboda. Članstvo v Natu podpira kar 88 odstotkov volivcev SDS in 70 odstotkov volivcev GS, kar odraža široko soglasje glede strateške usmeritve države med volilno bazo obeh največjih političnih akterjev. Napoved dveh referendumov – o povečanju obrambnih izdatkov do leta 2030 in o nadaljevanju članstva Slovenije v zvezi Nato – je vplivala na rast podpore zavezništvu in okrepila javno razpravo o strateški usmeritvi države.

Po podatkih javnomnenjske raziskave Valicona, bi se za ostanek v zavezništvu izreklo 69 odstotkov vprašanih, 23 odstotkov jih članstva ne bi podprlo, preostali so neodločeni ali bi se glasovanja vzdržali. Vprašanje v raziskavi se je glasilo: "Če bi bil danes posvetovalni referendum s spodnjim vprašanjem, kako bi glasovali?  Ali ste za to, da Republika Slovenija še naprej ostane polnopravna in aktivna članica zveze Nato?"

Gibanje Svoboda (GS) beleži 70 odstotkov podpore za ostanek v Natu, v primerjavi z majem (68 odstotkov) podpora raste.

Najvišja podpora članstvu je med volivci strank Demokrati (89 odstotkov) in SDS (88 odstotkov), kar kaže na to, da ti dve stranki nagovarjata zelo podoben bazen volivcev.

Presenetljivi premiki pri drugih strankah

Presenetljivo visok odstotek beleži Levica, kar 32 odstotkov podpore za ostanek Slovenije v Natu. Socialni demokrati (SD) ohranjajo razmeroma visoko podporo članstvu – 81 odstotkov julija, kar je rahlo več kot maja. Njihovo volilno telo izkazuje trdno opredeljenost, hkrati pa tudi nekaj zadržkov – saj je delež neodločenih in neudeleženih skupaj še vedno okoli 20 odstotkov. 

Stranka Vesna beleži 74 odstotkov podpore za ostanek v Natu. V majski anketi je podporo izrazilo 65 odstotkov njihovih volivcev, kar pomeni porast za devet odstotnih točk. Delež tistih, ki bi glasovali proti, je julija znašal 26 odstotkov. Pirati beležijo 64 odstotkov podpore, neopredeljeni volivci so razdeljeni skoraj na polovico: 47 odstotkov jih podpira Slovenije v Natu, 53 odstotkov pa je proti. 

Nato
Novice Slovenija je varna država

Robert Golob
Novice Robert Golob z ustavnimi pravniki. Kaj mu svetujejo?

Ne spreglejte