Sreda, 22. 12. 2021, 11.39
2 leti, 11 mesecev
Slovenija: ko se je poskušal cepiti osmič, so ga pridržali
Kriminalisti so zaradi prevar pri cepljenju proti bolezni covid-19 kazensko ovadili pet moških z območja Gorenjske in Ljubljane.Gre za slovenske državljane, stare med 30 in 50 let. Peterica je osumljena kaznivega dejanja overitve lažne vsebine.
Glede na zbrana obvestila se je prvoosumljeni v zadnjih dveh mesecih v različnih terminih na cepilnem mestu identificiral v imenu preostalih osumljencev in se zanje cepil. Na ta način je zaradi pridobivanja evropskega covidnega potrdila pristojni zdravstveni organ spravil v zmoto, so sporočili s Policijske uprave Kranj.
Za tri soosumljene je do prijetja prejel en odmerek cepiva in bil naročen na drugega. Za četrtega in zase pa je že prejel oba odmerka cepiva.
Prejel kar sedem odmerkov, prijet v poskusu prejetja osmega
Moški je tako prejel sedem odmerkov cepiva, prijet pa je bil pri poskusu osmega cepljenja. Zanj je bilo odrejeno pridržanje. S kazensko ovadbo je bil prejšnji teden priveden na pristojno sodišče, ki je zanj odredilo pripor.
Prvoosumljeni je za prejeta cepiva prejel nizko plačilo, pri čemer je bilo ugotovljeno še, da je četverica za svojo korist izrabila njegovo stisko in osebne okoliščine ter ga kljub mogočim posledicam za njegovo zdravje napeljala k izvedbi kaznivega dejanja.
"Kdor spravi pristojni organ ali notarja v zmoto in s tem doseže, da ta v javni listini, zapisniku, knjigi ali poslovni listini potrdi karkoli lažnega, kar naj bi bil dokaz v pravnem prometu, se kaznuje z zaporom do treh let. Enako se kaznuje tudi, kdor uporabi javno listino, zapisnik, knjigo ali poslovno listino iz prejšnjega odstavka, čeprav ve, da je lažna," so zapisali pri policiji.
Donoša: Tovrstnega primera še nismo obravnavali
Kot je v izjavi medijem pojasnil vodja sektorja kriminalistične policije na PU Kranj Primož Donoša, je vseh pet oseb osumljenih storitve istega kaznivega dejanja, torej overitve lažne vsebine.
Prvoosumljeni je moški, slovenski državljan. Prav tako so slovenski državljani ostali štirje osumljenci, ki so stari med 30 in 50 let, je povedal Donoša. Ob tem je dodal, da je bilo covidno potrdilo za tistega, ki naj bi lažno prejel dva odmerka, tudi že razveljavljeno.
"Po do sedaj zbranih podatkih, na Gorenjskem definitivno, mislim pa da tudi v Sloveniji, tovrstnega primera še nismo obravnavali," je o preiskavi izpostavil Donoša. Pojasnil je, da so preiskavo zaključili prejšnji teden in zadevo s kazensko ovadbo odstopili okrožnemu tožilstvu.
Samega poteka preiskave ni mogel razkriti, je pa povedal, da je kriminalistična preiskava stekla po pridobljenem podatku o domnevni manipulaciji s cepljeni. Pri preiskavi je policija sodelovala tudi s cepilnim centrom, kjer se je osumljenec vsakič cepil in kjer so mu preprečili prejem osmega odmerka, na katerega je bil že pripravljen.
Direktorica Zdravstvenega doma Kranj, ki izvaja cepljenja v kranjski vojašnici, Lilijana Gantar Žura je povedala, da so pri preiskavi sodelovali na tistih področjih, kjer je policija od njih to pričakovala.
Pojasnila je, da na cepilnem mestu pregledujejo osebne dokumente in zdravstvene kartice. Zagotovila je, da so pri tem striktni, da pa se je morda takrat, ko je bila v cepilnem centru velika gneča, zaradi želje po pohitritvi postopkov morda kaj spregledalo.
Kot je izpostavila, sama osebno ne obsoja človeka, ki se je cepil, saj je dejanja najbrž storil v stiski. Obsoja pa tiste, ki so njegovo stisko izrabili, in ti bi morali po njenem mnenju biti deležni večje kazni.
Na vprašanje, kakšna je nevarnost tega, da nekdo v kratkem času prejme kar sedem odmerkov cepiva, pa je odgovorila, da sama ni strokovnjakinja za cepiva, da pa verjetno obstajajo standardi in normativi, zato se cepi le dvakrat in nato še s tretjim, poživitvenim odmerkom.
52