Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 6. 2023,
12.19

Osveženo pred

1 leto, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,44

Natisni članek

Natisni članek

šport epidemija otroci gibanje

Torek, 6. 6. 2023, 12.19

1 leto, 5 mesecev

Skrb vzbujajoči podatki o slovenskih učencih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,44
šolstvo, pouk, učenci, šola | Nižjo gibalno učinkovitost kot pred epidemijo ima po podatkih iz analize več kot 60 odstotkov otrok in mladostnikov. | Foto Getty Images

Nižjo gibalno učinkovitost kot pred epidemijo ima po podatkih iz analize več kot 60 odstotkov otrok in mladostnikov.

Foto: Getty Images

Letošnja dozdajšnja analiza meritev športnovzgojnega kartona kaže, da se je po hudem upadu gibalne učinkovitosti med epidemijo koronavirusa tudi letos stanje nekoliko izboljšalo, a še ne dosega predkoronske ravni. Gibalna učinkovitost deklet je za osem odstotkov nižja, pri fantih pa za štiri odstotke nižja kot pred epidemijo, je dejal Gregor Starc s fakultete za šport.

Starc s Fakultete za šport Univerze v Ljubljani, ki je tudi vodja nacionalnega sistema športnovzgojnega kartona, je na novinarski konferenci pojasnil, da so trenutno obdelali podatke letošnjih meritev za več kot 60 odstotkov otrok in mladostnikov. Ti po njegovih navedbah kažejo, da posledice protikoronskih ukrepov iz let 2020 in 2021 še vedno niso izzvenele.

Tako kot prejšnje leto je tudi letos analiza pokazala izboljšanje, a se je tokrat trend izboljšanja upočasnil, kar po Starčevih besedah "kaže, da smo dosegli plato, ker otroci v tem času niso dobili niti ene sistemske spodbude".

Zamudili že pri štirih generacijah 

Medtem pa so, kot je opozoril, od leta 2020 zaradi zaključka šolanja iz šolskega sistema odšle že štiri generacije mladostnikov, ki niso bile deležne niti enega ukrepa za spodbujanje telesne dejavnosti ali izboljšanje telesne zmogljivosti.

Nižjo gibalno učinkovitost kot pred epidemijo ima po podatkih iz analize več kot 60 odstotkov otrok in mladostnikov, kar se po Starčevih besedah odraža tudi na vseh drugih vidikih njihovega izobraževanja in vsakdanjega življenja, na primer tako, da se težje učijo, da je več stresa, da se slabo počutijo in imajo slabo samopodobo.

Manj debelosti zaradi odrekanja hrani, ne pa gibanja 

Podatki ob tem kažejo, da naraščanje debelosti ni tako resna težava kot upad telesne zmogljivosti, ki ima bistveno več negativnih učinkov na vse dimenzije razvoja otrok in mladostnikov, saj je debelost že upadla na predkoronsko raven. Starc je ob tem izrazil skrb, da po epidemiji vse več otrok in mladostnikov svojo telesno maso uravnava z odrekanjem hrani namesto s telesno dejavnostjo.

Po njegovem prepričanju je tako ključno vprašanje, kako bomo otroke in mladostnike "spravili na zeleno vejo, preden nam pobegnejo iz izobraževalnega sistema". Med drugim je pozval k ukrepu, s katerim bi otrokom ponudili uro športa na dan, zaradi višje kakovosti poučevanja športne vzgoje na razredni stopnji pa bi vpeljali tudi športnega pedagoga, s čimer bi se lahko ob sočasnem poučevanju razrednega učitelja zmanjšale skupine. Pozdravil pa je ukrep pristojnega ministrstva, ki v srednjih šolah začenja projekt Zmigaj, v okviru katerega bodo do leta 2028 dijaki soustvarjali vsebine športa.

Tudi pediatrinja Anita Jagrič Friškovec je na novinarski konferenci opozorila na številne težave zaradi pomanjkanja gibanja. Opozorila je, da bodo iz otrok in mladostnikov, ki bodo imeli okvarjena gibala, zrasli odrasli delavci, ki ne bodo produktivni, ampak bodo produktivnost zniževali, ker bodo veliko bolniško odsotni.

debelost debeli otroci otrok
Novice Skoraj vsak četrti otrok v Evropi je pretežek, pogoste tudi težave z gibanjem #video
Središče Vitalis
Sportal Vadba, ki je v zadnjih letih doživela velik vzpon
Marjeta Šrot
Trendi Navdihujoča Slovenka: nekdanja balerina, ki pri 82 letih vsak dan obišče fitnes #video
Ne spreglejte