Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 1. 2023,
6.54

Osveženo pred

1 leto, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,56

12

Natisni članek

Natisni članek

zelenjava meso hrana Robert Golob Svet za prehrano

Torek, 10. 1. 2023, 6.54

1 leto, 11 mesecev

Prva seja sveta za prehrano: vodji očitajo, da je vanj postavila predvsem privržence veganstva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,56

12

prehrana, zdrava hrana | Po prepričanju predsednika vlade Roberta Goloba bi morali zmanjšati porabo mesa ter se bolj osredotočiti na sadje in zelenjavo oziroma na rastlinske vire. | Foto Getty Images

Po prepričanju predsednika vlade Roberta Goloba bi morali zmanjšati porabo mesa ter se bolj osredotočiti na sadje in zelenjavo oziroma na rastlinske vire.

Foto: Getty Images

Člani strateškega sveta za prehrano pri predsedniku vlade Robertu Golobu se bodo sestali na svoji prvi seji. Dogovorili se bodo o delu za pripravo predlogov ukrepov za cenovno dostopno kakovostno in varno hrano, ki bo imela čim manjši negativen vpliv na zdravje ljudi, okolje in podnebje.

Svet vodi diplomirana inženirka živilske tehnologije in doktorica znanosti s tega področja Nataša Fidler Mis. V 19-članski svet je vlada imenovala 15 članov, in sicer državne sekretarje ter predstavnika Nacionalnega inštituta za javno zdravje in druge strokovnjake z različnih področij. Skupino naj bi po napovedih urada vlade za komuniciranje popolnili v tem mesecu.

Vodji sveta očitajo, da je vanj postavila privržence veganstva 

Ob ustanovitvi sveta so nekateri vladi očitali, da je vanj postavila predvsem privržence veganstva in da v njem ni predstavnikov celotne prehransko-živilske oskrbovalne verige. Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko je nato napovedala, da bodo svetu dodali predstavnika kmetijskega in živilskega sektorja.

Po Golobovem mnenju bi morali zmanjšati porabo mesa 

Golob je večkrat opozoril na negativne vplive, ki jih ima pridelava hrane na podnebne spremembe, in na to, da je treba spremeniti proizvodnjo hrano ter potrošnjo hrane in živil. Po njegovem prepričanju bi morali zmanjšati porabo mesa ter se bolj osredotočiti na sadje in zelenjavo oziroma na rastlinske vire.

Prebivalec Slovenije je letu 2021 za prehrano v povprečju porabil 89 kilogramov mesa. V EU je bilo povprečje po podatkih za leto 2018 okoli 70 kilogramov. Živinoreja v svetovnem merilu predstavlja približno 15 odstotkov izpustov toplogrednih plinov, porabi precej vode in prispeva h krčenje gozdov za kmetijska zemljišča.

Predsednik KGZ: Za takšno potezo vlade stojijo interesi laboratorijske predelave hrane 

Kritiki sestave sveta opozarjajo, da je treba ukrepe na tem področju postaviti v kontekst Slovenije. Kot je za N1 pred časom opozoril agrarni ekonomist Luka Juvančič, je v Sloveniji dve tretjini travinja, na katerem je racionalna raba le vzreja rastlinojedih živali in prežvekovalcev.

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič pa je dejal, da bodo smernice, ki bi jih oblikovala enostransko oblikovana skupina, škodljive tako za slovensko živinorejo kot prebivalce. Izrazil je bojazen, da za takšno potezo vlade stojijo interesi laboratorijske pridelave hrane.

Šolar
Novice Hrvaškim osnovnošolcem dnevno en brezplačen obrok
Menza. Kantina.
Novice Tudi to bo od zdaj drugače: študenti ogorčeni, na ŠOS jim odgovarjajo
ogrevanje, denar, položnica
Novice Inflacija novembra vztrajala pri okoli desetih odstotkih
Novice Pod pragom revščine živi 40 tisoč slovenskih otrok #video
Ne spreglejte