Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
28. 7. 2024,
22.22

Osveženo pred

3 mesece, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,75

Natisni članek

Natisni članek

vetrolom nevihta ARSO Meteoinfo vremenska napoved vreme

Nedelja, 28. 7. 2024, 22.22

3 mesece, 3 tedne

Znova poplavljalo v Črni in drugod na Koroškem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,75
Posledica današnjega močnega deževja v Črni na Koroškem | Posledice popoldanskega močnega deževja v Črni na Koroškem. | Foto Meteoinfo Facebook / Andrej Polanšek

Posledice popoldanskega močnega deževja v Črni na Koroškem.

Foto: Meteoinfo Facebook / Andrej Polanšek

Popoldanske močne nevihte so precej težav povzročile na Koroškem. Na območju Občine Črna na Koroškem so zalite številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci. Po poročanju Koroškega radia je v Spodnjem Javorju plaz delno zasul domačina. Rešili so ga gasilci in ga prepeljali v bolnišnico. Vnovič je bila prizadeta tudi Logarska dolina. Ob meji z Italijo pa se je zvečer oblikovala nova nevihtna celica, ki je sprva kazala na močne nalive in veliko verjetnost pojava toče, a je kasneje oslabela.

Popoldanske nevihte so potovale od severozahoda države prek Gorenjske, Koroške in Štajerske proti vzhodu in jugovzhodu. Med drugim je močno neurje zajelo Črno na Koroškem, so na omrežju Facebook objavili tamkajšnji gasilci in dodali, da posredujejo na več lokacijah.

Posnetki na družbenem omrežju Facebook kažejo tudi poplavljene ulice v Črni, kjer je tokrat po pojasnilih županje Romane Lesjak za Radio Slovenija težave povzročala predvsem voda iz kanalizacije, saj sistem ni prenesel velikih količin padavin. Po županjini oceni je padlo podobno veliko dežja kot pred skoraj natančno enim letom, ko je Črno in druge dele države prizadela katastrofalna ujma.

Poplavljena Črna na Koroškem | Foto: Meteoinfo / Facebook Foto: Meteoinfo / Facebook Po pisanju portala Meteoinfo je ponekod na Koroškem na podlagi podatkov s samodejnih vremenskih postaj padlo skoraj 100 litrov dežja na kvadratni meter. Deževje je medtem vsaj začasno minilo, vremenska fronta se je pomaknila proti jugovzhodu.

Po pisanju portala Meteoinfo je ponekod na Koroškem na podlagi podatkov s samodejnih vremenskih postaj padlo skoraj 100 litrov dežja na kvadratni meter. Blaž Šter z Arsa je medtem na družbenem omrežju X objavil, da je na Uršlji gori samo v 20 minutah padlo 59 litrov padavin na kvadratni meter. To je po njegovi oceni blizu slovenskega rekorda, ki je s postaje na Lisci. Tam je 19. maja 2009 v 15 minutah padlo 57 litrov dežja.

Zasulo je hiše in novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem

Škodo je neurje v Črni po besedah županje povzročilo na podobnih mestih kot v lanski ujmi. Zasulo je stanovanjske objekte, tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem. Vpoklicali so vse razpoložljive stroje, aktivirali tudi delavce koncesionarja za urejanje reke Meže.

Tudi na območju Mestne občine Slovenj Gradec in Občine Mislinja so bile popoldne zaradi močnega deževja zalite številne kleti in dvorišča. Podrto drevje je za dlje časa ustavilo promet na glavni cesti Slovenj Gradec-Mislinja, še kažejo podatki centra za obveščanje.

Po tednu dni znova prizadelo tudi Logarsko dolino

Vnovič, le po enem tednu, je bila na udaru vremenskega dogajanja tudi Logarska dolina. Tam je popoldansko neurje vnovič razdejalo območje pod priljubljeno turistično točko slap Rinka. Po enem tednu, ko je v dolino zgrmela velikanska gmota kamenja ter skal in poškodovala cesto, parkirišče in okrepčevalnico ob izhodišču poti do slapu ter planinsko pot proti Okrešlju, se je zgodba ponovila, še preden so območje uspeli sanirati v celoti.

Zgodilo se je enako kot prejšnji teden s petka na soboto, je za STA povedala županja Občine Solčava Katarina Prelesnik. Zasulo je strugo in pot pod slapom, v širini 200 metrov. K sreči nihče ni bil poškodovan, zasulo je tovornjak, ki je bil blizu struge, osebnih avtomobilov na območju ni zasulo. Ponoči bodo dežurali z ustrezno mehanizacijo, če bi spet začelo močneje deževati.

Ujeti so bili tudi nekateri planinci, 17 jih je morala z Okrešlja reševati gorska reševalna služba. Tudi med temi ni bil nihče poškodovan, vsi so že v dolini.

Objekte zalivalo tudi na severovzhodu države

O zalitih objektih, podrtih drevesih in odkritih strehah poročajo tudi iz nekaterih delov severovzhodne Slovenije. Tako so gasilci npr. morali posredovati v Mariboru in okolici, Slovenskih goricah, Slovenski Bistrici, Lovrencu na Pohorju in Oplotnici.

Uprava za zaščito in reševanje je po poročanju Radia Slovenija zabeležila vse skupaj skoraj 160 dogodkov na območju regijskih centrov Kranj, Celje, Maribor, Ljubljana, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje. V dolini Kamniške Bistrice je spet odneslo cesto, zaradi plazu je zaprta cesta Litija-Zagorje.

Deževje je spremljal močan veter, po podatkih Agencije RS za okolje je najmočnejši izmerjeni sunek znašal 115 kilometrov na uro na Trojanah.

Arso napoveduje, da se bodo nevihte proti večeru razširile nad večji del Slovenije, spremljal jih bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem bo zvečer zapihala zmerna burja. Ponoči naj bi se ozračje umirilo.

Spodaj objavljamo animacijo, na kateri lahko preverite, kako se bodo popoldne premikale nevihte. Če je območje obarvano rdeče, to nakazuje močne padavine. Na karti lahko v 15-minutnih razmikih spremljate razvoj vremenskega dogajanja od danes opoldne do polnoči.

Arso je zvečer na družbenem omrežju X objavil radarsko sliko, ki prikazuje, da je ob meji z Italijo, zahodno od Tolmina, nastala močnejša nevihtna celica. Radarske meritve so kazale na močne nalive in veliko verjetnost pojava toče, a je nevihtna celica kasneje oslabela.

Kakšno bo vreme v začetku tedna?

Ponoči se bo ozračje umirilo. V ponedeljek bo na severu še nekaj spremenljive oblačnosti s kakšno ploho. Drugod bo povečini sončno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem burja, ki bo postopno slabela. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 19, na Primorskem okoli 22, najvišje dnevne od 25 do 29, na Primorskem okoli 32 stopinj Celzija.

V torek in sredo bo pretežno jasno ter postopno spet bolj vroče.

Vreme, podrto drevo, oblaki
Novice Vročino bodo presekale nevihte z nalivi, obstaja nevarnost vetroloma #animacija
Ne spreglejte