termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Minister za kulturo Dejan Prešiček se je danes v Bruslju zavzel za globe za kršenje medijske zakonodaje. O tej možnosti ob pripravi sprememb medijske zakonodaje še razmišljajo, je poudaril. Prilagoditev medijske zakonodaje času je v Sloveniji prvi nujen ukrep pri naslavljanju vprašanja lažnih novic, je še izpostavil minister.
Prešiček se je danes v Bruslju udeležil zasedanja ministrov EU za kulturo, ki so med drugim razpravljali o vprašanju lažnih novic in dezinformacij ter težavah pri urejanju medijskega prostora z vidika tehnološkega razvoja.
To je po ministrovih besedah zelo težko vprašanje, saj je izjemno zahtevno opredeliti, kdaj se prekorači meja med svobodo govora in sovražnim govorom.
"Odvisno je samo, s katere strani gledaš lažno informacijo. Za enega je zelo lažna, za drugega je v bistvu absolutno objektivna in izraža točno to, kar mislimo," je ponazoril težavo in izpostavil, da je treba urejanje teh vprašanj temeljito premisliti.
Ob tem je Prešiček podprl poziv premierja Marjana Šarca k premisleku glede oglaševanja v medijih, ki spodbujajo sovražni govor, saj da nujno potrebujemo resen in trezen premislek o odgovornosti politike, gospodarstva in vseh akterjev na področju medijev.
Ministri so danes predstavljali različne rešitve v različnih državah, je pojasnil Prešiček in kot enega od pomembnih ukrepov izpostavil spodbujanje profesionalnega novinarstva, češ da "danes lahko vsak napiše skoraj vse, kar si želi".
Na vprašanje, s katerimi konkretnimi ukrepi bo Slovenija naslovila ta vprašanja, je minister odgovoril, da je treba spremeniti medijsko zakonodajo in jo prilagoditi času. Spremembe so že v pripravi, minister upa, da se bo februarja začela javna obravnava.
Ob tem bo treba po ministrovih besedah premisliti tudi o globah za kršitelje. Ocenil je, da imajo to dobro urejeno v Nemčiji, in povedal, da bodo na ministrstvu analizirali, kako je ta zakonodaja urejena v Evropi. So pa še v fazi razmišljanja, je izpostavil.
Minister je sicer poudaril tudi, da medijska zakonodaja ne more gospodarskemu subjektu dati navodil, kje lahko oglašuje, lahko pa poziva k premisleku, kot je pozval premier. "To je družbeno odgovorno," je poudaril in izrazil veselje, da je politika našla moč, da to jasno pove.
Minister Prešiček je sicer poudaril tudi, da medijska zakonodaja ne more gospodarskemu subjektu dati navodil, kje lahko oglašuje, lahko pa poziva k premisleku, kot je pozval premier.
Foto: STA ,
V SDS o tem, da bi zoper premierja Marjana Šarca vložili ustavno obtožbo zaradi njegovega odziva na oglaševanje državnih podjetij v medijih, ki širijo sovražni govor, še premišljujejo. "Odločitev o tem bomo sprejeli v kratkem," je danes povedal vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec.
"O tem smo danes razpravljali v poslanski skupini, a dokončne odločitve še nismo sprejeli. Gre za resno kršitev ustave ter nedopusten pritisk na gospodarske subjekte in vpletanje v neko zakonodajo, ki ureja delovanje gospodarskih družb. Predsednik vlade bi moral biti nevtralen, njegova izjava je neprimerna in neustavna," je po pogovorih s predsednikom države Borutom Pahorjem glede izbire guvernerja Banke Slovenije povedal Krivec.
Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je po pogovorih s Pahorjem o guvernerju glede te tematike povedal, da je "to legitimna pravica SDS". "Če bo uspela, se po svoje veselim, da bomo v DZ spregovorili o neprimernih, nestrpnih in sovražnih vsebinah," je dejal in dodal, da bi morda tudi s to razpravo lahko preprečili, da "bi besede meso postale".
Tudi vodji poslanskih skupin SMC in SD, Igor Zorčič in Matjaž Han, Šarčeve izjave nista problematizirala. "Tudi mi opozarjamo na problematiko sovražnega govora in se nam v tej luči ne zdi premierjeva izjava v ničemer sporna," je povedal Zorčič. "Šarec je povedal svoje stališče in v tem ga podpiram. Podal je osebno mnenje, ni dal nobene direktive," pa je dodal Han.
Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec pa je po pogovorih s Pahorjem glede guvernerja o Šarčevi izjavi dejal, da "je naredil korak v pravo smer, a morda malo prekratek, ker bi šel lahko še malo dlje". V Levici so namreč po njegovih besedah predlagali prevetritev strategije upravljanja z državnim premoženjem, v katero bi zapisali, da je oglaševanje v takšnih medijih nedopustno, je pojasnil.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.