Nedelja, 30. 9. 2018, 14.17
6 let, 2 meseca
Premislite, kaj objavljate na družbenih omrežjih #video
Ali uporabljate družbena omrežja? Po statističnih podatkih povprečen Evropejec na družbenih omrežjih prebije kar pet let in štiri mesece svojega življenja. Kaj so največje pasti družbenih omrežij? Objave ali zasvojenost?
Če uporabljate Facebook, potem ste eden izmed 845 milijonov aktivnih uporabnikov. Kar 87 milijonov uporabnikov Facebooka pa je bilo oškodovanih v škandalu Cambridge Analytica. Ob tem ni zanemarljiv podatek, da je samo v Evropi v letošnjem letu svoj račun na Facebooku izbrisalo 30 milijonov uporabnikov, so poročali v oddaji Dan. na Planet TV.
Kdaj sploh lahko govorimo o zasvojenosti? "Ko začnemo z brskanjem po spletu kompenzirati tiste stvari, ki nam jih ne uspe narediti v življenju, smo na dobri poti k odvisnosti," je pojasnil Sašo Kronegger, socialni pedagog in mladinski delavec.
Z objavami želijo zgraditi svojo podobo
Opozoril je, da skrb zbujajoče postane takrat, ko začnemo brezciljno tavati po spletu in iskati nekaj, kar nas bo vznemirilo. V težavah so tudi tisti ljudje, ki skušajo z objavami na družbenih omrežjih zgraditi svojo podobo oziroma kredibilnost, ki jim je v resničnem življenju ne uspe.
Ko si otrok želi Facebook
Na vprašanje, kaj naj starši naredijo, če otrok želi imeti Facebook, ker ga imajo tudi sošolci, je strokovnjak za družbena omrežja Matej Špehar odgovoril, da to otroku težko prepovemo. "Prej ali slej bo otrok našel bližnjico do želenega. Starši pa v tem primeru sploh ne bodo vedeli, da ga uporablja in kaj z njim počne. Vloga staršev je otroka naučiti, kako ga naučiti varne vožnje po digitalni avtocesti in ga opozarjati na pasti," je pojasnil Špehar.
3