Petek, 8. 11. 2024, 17.25
2 tedna, 1 dan
Pravna bitka končana s poravnavo: "Ne glede na znesek je v taki zadevi težko govoriti o zadovoljstvu"
Na kranjskem okrožnem sodišču se je danes s sodno poravnavo zaključila dolgoletna pravna bitka za odškodnino, ki sta jo od Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj terjala starša ob rojstvu hudo prizadete deklice. Družina je zahtevala okoli milijon evrov odškodnine, višina dogovorjene odškodnine pa ostaja skrivnost.
Starša deklice, ki se je rodila aprila 2013, sta tožbo za plačilo odškodnine in denarne rente zoper Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo Kranj ter Zavarovalnico Triglav vložila že marca 2016. Izvedensko mnenje, ki sta ga plačala starša sama, je namreč pokazalo več strokovnih napak pri porodu. Osebje naj ne bi opravilo potrebnih preiskav in je zamudilo s sprožitvijo poroda, zato se je deklica sedem ur dušila in se rodila s cerebralno paralizo in epilepsijo.
Kranjsko sodišče je aprila 2019 z vmesno sodbo odločilo, da je tožbeni zahtevek po temelju v celoti utemeljen, torej da je kranjska bolnišnica odgovorna za škodo, ki izhaja iz hudih posledic, ki jih je zaradi pomanjkanja kisika v možganih v času poroda utrpela deklica in bi jih osebje z ustreznim vodenjem poroda lahko preprečilo.
Odločitvi kranjskega sodišča je leta 2020 pritrdilo tudi višje sodišče v Ljubljani in vmesna sodba je postala pravnomočna. Zavarovalnica Triglav je po pravnomočnosti sodbe kot drugotožena stranka z družino sklenila delno sodno poravnavo za plačilo 238 tisoč evrov odškodnine, medtem ko je bil celoten odškodninski zahtevek ocenjen na več kot milijon evrov in mu je kranjska porodnišnica še naprej nasprotovala. Bolnišnica se je obrnila na vrhovno sodišče, ki pa je leta 2022 zahtevek za revizijo postopka zavrnilo.
Deklica je marca 2023 umrla
Leta 2022 je na kranjskem sodišču stekel tudi postopek za določitev višine odškodnine, ki bi jo morala plačati bolnišnica. Aprila lani je nato pooblaščenka bolnišnice Ana Javh na podlagi dokumentacije, ki so jo marca 2023 prejeli iz ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra, podala predlog za obnovo postopka. Kranjsko sodišče je februarja letos predlog zavrnilo. Istega meseca je deklica, katere težave so se zaradi hude nevrološke okvare skozi leta še stopnjevale, umrla.
V kranjski porodnišnici so ves čas zanikali zdravniško napako in odgovornost za hudo telesno okvaro deklice. Danes pa je za zaprtimi vrati sodne dvorane vendarle prišlo do poravnave med tožnikoma in bolnišnico. Sodišče vsebine sodne poravnave ni razkrilo, prav tako tudi ne stranki v postopku.
"Ne glede na znesek je v taki zadevi težko govoriti o zadovoljstvu"
Odvetnik tožnikov Aljoša Ravnikar je povedal, da vsebine poravnave ne more komentirati, ker sta se tožnika izrecno zavezala, da višine poravnave ne bosta razkrivala. "O zadovoljstvu pa je v taki zadevi težko govoriti ne glede na znesek," je poudaril.
Dejal je, da so zadovoljni, da je zadeva po dolgih letih vendarle zaključena. Preteklo je že 11 let od rojstva deklice in skoraj devet let od vložitve tožbe, obravnava na sodišču pa je stekla februarja 2018, ko je bila deklica stara štiri leta.
Nova direktorica kranjske bolnišnice Larisa Hajdinjak in prejšnji direktor ter aktualni v. d. strokovnega direktorja Aleš Rozman, ki sta se udeležila današnje poravnave, izjav medijem nista želela dajati. Tako tudi nista povedala, kakšen finančnih zalogaj bo za bolnišnico plačilo odškodnine in kako jo bo izplačala.
Bolnišnica se že vrsto let sooča s finančnimi težavami. Lani je sicer poslovala s 700 tisoč evri presežka, a je kumulativna izguba bolnišnice od leta 2015 znašala 2,1 milijona evrov, kažejo podatki Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije.