Torek, 11. 6. 2013, 20.15
8 let, 8 mesecev
Popivanje mladih na javnih površinah v Ljubljani razburja lokalno prebivalstvo
Vse mlajši otroci se opijajo tako, da jih to pripelje do zastrupitve in potrebujejo pomoč zdravnikov, je na posvetu o pretiranem uživanju alkohola med mladimi na javnih površinah v Ljubljani, ki ga je organizira četrtna skupnost Center, opozorila vodja oddelka za pedopsihiatrijo na pediatrični kliniki UKC Ljubljana Mojca Brecelj.
Otroci s takim početjem pa izhajajo iz najbolj ogroženih okolij, je poudarila in dodala, da so sicer med njimi tudi takšni, ki so doma preveč zaščiteni in ob prvi uporabi alkohola resnično ne vedo, koliko lahko popijejo. Opijanje z alkoholom je po njenih besedah postala neke vrste iniciacija mladostnikov pri druženju s sovrstniki. Sicer pa opozarja tudi na naraščajočo uporabo drog, kot so sintetični kanabinoidi, ki so veliko bolj toksični kot rastlina konoplja in so v urinu neizsledljivi.
Opite mladostnike na urgenci sprejmejo praviloma v nezavesti, pa je povedal strokovni direktor pediatrične klinike Rajko Kenda. Težava, s katero se pri obravnavi teh mladostnikov srečujejo, je predvsem ta, da zdravniki ne vedo, ali so otroci hkrati zaužili še kakšno drogo, so morda poškodovani ali celo spolno zlorabljeni.
Lokacije, kjer se mladi ob koncu tedna najpogosteje zadržujejo in opijajo, so po besedah pomočnika komandirja na Policijski postaji center Ljubljana Daniela Vedernjaka Metelkova, Trg republike in Trnovska plaža. Ponekod se jih zbere tudi 1.000, poleg čezmerne uporabe alkohola pa morajo policisti posredovati tudi zaradi vandalizma, hrupa in pretepanja.
Pristojnosti policistov na področju preprečevanja opijanja mladostnikov na javnih površinah so po njegovih besedah nekoliko omejene. Opite mladoletne lahko pospremijo na policijsko postajo in jih nato predajo staršem ali pa pokličejo rešilni avto, če so "tako opiti, da ne vedo zase". Opozoril je na vlogo staršev, nekateri namreč po svoje otroke na policijsko postajo niti ne pridejo in jih potem prevzame socialna služba.
Predstavnica soseske Trnovo Karmen Juren pa je opozorila na hrup in razdejanje, ki za mladimi ostane na Trnovski plaži po popivanjih. Opozorila je, da so se med drugim obrnili tudi na Mestno občino Ljubljana, od koder pa so dobili nezadovoljive odgovore, da jih bo župan pozval k prenehanju tega početja, a se ni zgodilo nič.
Tako jo čudi, da mestni svetniki niso potrdili prepovedi pitja na javnih površinah, kot je to predlagala svetniška skupina NSi. Ob tem poudarja vlogo staršev pri preprečevanju opijanja mladostnikov. "Permisivnost, da je vsem dovoljeno vse, nas nikamor ni pripeljala," je opozorila.
Matjaž Vodeb iz Zavoda BOB pa je opozoril, da je srednja generacija mladim dolžna priti naproti, jim ponuditi roko in jim pomagati, zlasti kot gre za ogrožene mladostnike. "Dokler mladi ne vidijo alternative in nimajo v družbi možnosti, ki smo jo mi imeli v času odraščanja, se bodo resno spraševali o svoji vlogi v družbi in ne bodo naši sogovorniki," je dejal.