Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
17. 2. 2015,
20.04

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar policija

Torek, 17. 2. 2015, 20.04

8 let, 8 mesecev

Policisti: Potrebujemo več sredstev, premier Miro Cerar je snedel besedo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Policija je lani število zaposlenih znižala za 238 ljudi, za delo policistov pa je v letu 2015 predvidenih dobrih 257 milijonov evrov, kar je vsaj 34 milijonov evrov premalo, opozarjajo v sindikatu.

Policisti niso zadovoljni s predlogom rebalansa proračuna, ki ga predlaga vlada. V parlament so poslali pobudo za vložitev amandmajev k spremembi proračuna za leto 2015, ki bodo sledili sprejetim sklepom na odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Odbor je vladi namreč predlagal, naj policiji zagotovi materialne in kadrovske pogoje za delo. To je za nemoteno temeljno delo policistov nujno potrebno, opozarjajo policisti.

Sindikat policije Slovenije: Vsaka beseda predsednika vlade je demantirana "S predlaganim rebalansom proračuna je vsaka izgovorjena beseda predsednika vlade demantirana," pravi predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič, ki je spomnil na besede predsednika vlade Mira Cerarja 15. februarja, ko je premier dejal, da se osebno zelo strinja, da je policija od osamosvojitve zaradi politike predvsem izgubljala. Eden od ciljev te vlade je povrniti ugled policistom, tej službi, tej dejavnosti, temu poklicu, je dejal Cerar.

Policisti vladi očitajo, da je z napovedjo rebalansa proračuna za policijo v vrednosti 257,2 milijona evrov ravnala v nasprotju z vsemi sklepi, sprejetimi na odboru.

Vlada: Prizadevali si bomo za normalno opravljanje poslanstva policije Predlog rebalansa proračuna, ki ga predlaga vlada, je trenutno v postopku sprejemanja v državnem zboru. "Vlada si bo ne glede na omejitve trenutnega rebalansa proračuna ves čas prizadevala za pogoje, ki bodo omogočali oziroma zagotavljali normalno opravljanje poslanstva policije," na očitke odgovarja svetovalka predsednika vlade za stike z javnostjo Tina Štrafela.

Vlada je zato tudi sprejela zavezo, da bo stanje na področju policijskega zagotavljanja varnosti med letom tudi prednostno spremljala in v skladu z razmerami tudi ustrezno ukrepala, je še dodala.

Zasedenost delovnih mest ponekod pod 60 odstotki "Januarja je vlada sprejela sklep o omejitvi zaposlovanja, čeprav gre v policiji zgolj za nadomestne zaposlitve," še opozarja Petrovič. V letu 2104 se je število zaposlenih na policiji z 8.296 znižalo na 8.058, kar pomeni 238 manj zaposlenih. "To je skoraj tri odstotke manj zaposlenih, zaradi česar je večina enot v policiji zasedena 85-odstotno, nekatere pa so že pod 60 odstotki," pravijo v sindikatu.

Predvideni proračun ne zadostuje niti za minimalni obseg zakonskih nalog, ob globalnem poslabšanju varnostnih razmer pa je ta poteza vlade, opozarjajo v sindikatu, nerazumna in neodgovorna.

Denarja le za pol leta Policija bi za nemoteno delo potrebovala vsaj 305 milijonov evrov, nujno pa bi predviden proračun moral biti večji za vsaj še 34 milijonov. S tem denarjem se bodo poravnavale le tekoče in celo zapadle obveznosti policije do izvajalcev in ponudnikov, ki jih potrebujemo za nemoteno delo, kot so oprema, gorivo, popravila tehničnih sredstev, opozarjajo.

Prepričani so, da bo s predlaganim proračunom policija lahko delovala le pol leta in da bo v drugi polovici leta zagotovo sledil rebalans ali sprememba zakonodaje. "S spremembo zakonodaje bi nekatere naloge policije prenesla na zasebne varnostne subjekte, ki bodo potem te storitve ponujali v komercialni obliki na trgu," opozarja Petrovič.

Finančno ministrstvo: Večina proračunskih uporabnikov ne bo dobila vseh pravic porabe "Načrtovanje državnega proračuna je v fazi fiskalne konsolidacije, tako da večina proračunskih uporabnikov ne bo dobila vseh pravic porabe, kot si želijo," pravijo na ministrstvu za finance.

Opozarjajo, da je ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) kot predlagatelj finančnega načrta samostojno pri določitvi razreza odhodkov v okviru dodeljenih limitov. Poleg tega ima MNZ še možnost racionalizacije in pa predvsem v okviru svojega finančnega načrta postavitev svojih prioritet glede izvajanja programov, na vprašanje, kje dobiti denar za nemoteno delo policistov, odgovarjajo na finančnem ministrstvu.

Če ne bo posluha, bodo obvestili mednarodno skupnost A če vlada ne bo imela posluha za rešitev težav, na katere opozarjajo policisti, bodo o poslabšanju pogojev za delo in zato poslabšanjem varnostnih razmer obvestili evropske in druge mednarodne institucije, napovedujejo v sindikatu.

Ne spreglejte