Torek, 4. 4. 2023, 22.19
1 leto, 8 mesecev
Mestna občina Ljubljana
Pogled v ozadje: pet najdražjih gradbenih projektov v Ljubljani #video
Obiskali smo prizorišča petih največjih gradbenih projektov v Ljubljani, po zaslugi katerih bo prestolnica še letos dobila nov velik bazenski kompleks z garažo, prenovljeno poslopje Roga, obnovljeno cesto pri Črni vasi, od premoga za ogrevanje pa bi se z novo plinarno lahko poslovila do leta 2030.
Skupaj z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem smo obiskali gradbišča nekaterih projektov, ki se trenutno končujejo v slovenski prestolnici. Ti projekti so vezani tako na novo celostno obnovo ceste v Črni vasi (samo za utrditev 3,6 kilometra ceste so namestili 19 tisoč betonskih pilotov, ki so dolgi tudi več kot 20 metrov), stanovanjsko sosesko v Rakovi Jelši kot zaključek prenove objekta nekdanje tovarne Rog.
Mestna občina Ljubljana je ta objekt kupila že pred 21 leti. Z nove terase, resda še obdane z delovnimi površinami in dostopne z obvezno čelado na glavi, se zdaj odpira pogled na Ljubljanico in del središča mesta. Za področje energetike bo pomembna nova plinsko-parna enota, ki je namenjena veliko večji izrabi plina in izkoristka nastale vročine za dodatno proizvodnjo električne energije.
"S to enoto nameravamo nadomestiti okrog 70 odstotkov premoga, ki smo ga do zdaj uvažali iz Indonezije. Poleg proizvodnje elektrike, ki bo letno znašala okrog 630 tisoč megavatnih ur, bomo pokrili tudi ustrezno količino toplote. Skladno z vsemi razvojnimi projekti načrtujemo slovo od premoga do leta 2030," je v novem objektu povedal Marko Agrež, vodja projekta.
Najbolj razvpit je bil v zadnjem obdobju projekt gradnje kanala C0, vezan na proteste domačinov ob skrbeh nevarnosti razlitja fekalnih voda v podtalnico. V ta namen so cevi zaščitili z dodatno kineto iz armiranega betona.
"Imamo pravnomočno gradbeno dovoljenje, za dodatno kineto ni potrebno in to bomo zagovarjali na sodišču. Z njo bomo cevi še dodatno zaščitili in narobe svet je, da nasprotnike motijo dodatni varnostni ukrepi," protestnikom ugovarja Janković.
Športni center in bazen Ilirija
Vrednost: 53,06 milijona evrov
Izvajalec: Makro5 gradnje
Predviden zaključek: december 2023, javna uporaba v letu 2024
Na območju Kopališča Ilirija gradijo nov športni center, ki bo poleg pokritega olimpijskega bazena in trenažnega bazena obsegal še Muzej Stanka Bloudka, večjo dvorano za rekreacijo, odbojko in košarko, manjšo dvorano za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe. Zgradili bodo tudi garažno hišo.
Prenova cestne in komunalne infrastrukture v Črni vasi
Vrednost: 45,7 milijona evrov (od tega 14,4 mio. sredstva EU in RS)
Izvajalec: Prenova - Gradbenik in CGP
Predviden zaključek: konec junija 2023
Prenovili bodo vse komunalne in druge vode – vodovod, kanalizacijo, plinovod, električno in telekomunikacijsko napeljavo, javno razsvetljavo – ter uredili širši pločnik z vključeno kolesarsko stezo in vozišče. Nevarnosti pred poplavami naj ne bi bilo več, saj je veliko bolje urejeno odvodnjavanje.
Izgradnja plinsko-parne enote (PPE)
Vrednost: 143,9 milijona evrov glavna tehnološka oprema, 29,5 milijona evrov preostala oprema, dela in stroški
Izvajalec: Mytilineos, Grčija
Predviden zaključek: avgust 2023
Plinsko-parna enota (PPE) bo omogočila umik večine premoga iz Ljubljane. Do leta 2030 bi se lahko Ljubljana odpovedala premogu za potrebe ogrevanja.
Gradbišče v Rogu
Vrednost: 21,8 milijona evrov
Izvajalec: Makro5 gradnje
Predviden zaključek: avgust 2023
Končuje se prenova objekta nekdanje tovarne Rog. Proizvodnjo so v njej opustili leta 1991. MOL je objekt kupila pred 21 leti in ga začela urejati leta 2007. Zgradili bodo garažno hišo, na streho postavili sončno elektrarno, končali so tudi zasteklitev jeklene konstrukcije. Ureja se še terasa kot podaljšek večnamenske razstavne dvorane z razgledom na Ljubljanico, Petkovškovo nabrežje in Poljanski nasip.
Izgradnja kanala C0
Vrednost: 20,6 milijona evrov (MOL financira 66 odstotkov)
Izvajalci: Javna razsvetljava d.d in partnerji CPK, Teleg-M, NG nizke gradnje
Predviden zaključek: julij 2023
33