Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 1. 2015,
17.41

Osveženo pred

5 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

peticija privatizacija referendum protest Jože Mencinger Milan Brglez Luka Mesec

Sreda, 14. 1. 2015, 17.41

5 let, 6 mesecev

Podpisniki peticije zoper razprodajo ne izključujejo niti ulice niti referenduma (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Predstavniki skupine društev in gibanj Državljani proti razprodaji so pod vodstvom ekonomista Jožeta Mencingerja predsedniku DZ Milanu Brglezu in vladi predali peticijo proti začrtani privatizaciji.

Poudarili so, da se s tem njihova prizadevanja ne bodo končala, v primeru nadaljevanja prodaje pa ne izključujejo možnosti protesta in referenduma. Mencinger: Ne nasprotujemo privatizaciji, temveč zdajšnji razprodaji državnih podjetij Jože Mencinger je po predaji peticije z več kot 11 tisoč podpisi danes v DZ dejal, da ne nasprotujejo privatizaciji, temveč zdajšnji razprodaji državnih podjetij. "Državna podjetja se prodajajo drugim državnim podjetjem, kar nima nič opraviti s privatizacijo," je poudaril Mencinger.

Društva, gibanja in državljani želijo po njegovih besedah svetovati vladi, naj nekoliko bolj dolgoročno razmisli o prodaji, saj se bodo njeni učinki poznali še čez več desetletij. "Treba je povečati samozavest Slovenije v odnosu do Evropske komisije, da ne bomo molče sprejeli vsega, kar nam naložijo," je dejal. Prepričan je, da bi država morala pri postopku privatizacije presojati širše interese, predvsem socialne učinke.

Kljub danim obljubam namreč Evropska komisija po njegovem mnenju nima nobene pravice odločati o tem, kaj se bo v Sloveniji privatiziralo. Med težavami je opozoril tudi na "ponižnost države proti evropski centralni oblasti".

Po predaji peticije na vladi pa je izrazil obžalovanje, da premier Miro Cerar ni našel časa, da bi jih sprejel. Dejal je, da bo nadaljeval opozarjanje na škodljive posledice prodaje premoženja, čeprav sam najbrž ne bo "hodil po cesti in metal kamnov v izložbe".

Luka Mesec poudaril, da je privatizacijo treba ustaviti Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec je ob tem poudaril, da je treba privatizacijo ustaviti. Dodal je, da bodo v primeru, da se bo privatizacija nadaljevala, organizirali proteste. "Ni pa izključena niti možnost referenduma," je poudaril.

Po zamenjavi oblasti in izvolitvi novega DZ ter izboljšanja gospodarskih razmer po njegovem mnenju ni nobenega argumenta, da ne bi ustavili privatizacije. "Zaveze, ki so dane, niso pravne, temveč politične," je še dodal.

Brglez pa je danes spomnil, da je prejšnji sklic DZ sprejel sklep o soglasju k odtujitvi naložb in s tem zavezal vlado, da postopke odprodaje nadaljuje oziroma nekatere začne. "Velika odstopanja od danih zavez preprosto niso mogoča," je dejal. Na vrsti je namreč priprava strategije, ki pa mora med drugim temeljiti na rešitvah in zavezah, ki bodo koristile ne samo podjetjem, ampak vsem državljanom.

Pojasnil je, da bo s peticijo seznanil poslanske skupine ter jo posredoval odboru DZ za finance in monetarno politiko, ki bo na zahtevo poslanske skupine ZL v petek tudi razpravljal o privatizaciji. "Po eni strani se strinjam, da smo od osamosvojitve zapravili veliko priložnosti, kako kakovostno upravljati z lastnino," je dejal.

V delegaciji, ki je predala peticijo, so bili še predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak, koordinator skupnosti Državljani proti razprodaji Miha Pitako in programska vodja javne tribune "Ne razprodaja, temveč bolj razumno upravljanje" Emil Milan Pintar in Miroslav Marc.

Ne spreglejte