Ponedeljek, 28. 10. 2013, 14.14
8 let, 7 mesecev
Od gotofega Franca Kanglerja do levih fašistov in zombijev
Prvemu protestu zaradi nezadovoljstva z aktualno oblastjo na državni ravni 29. oktobra 2012 v Mariboru, ki se ga je udeležilo okoli 1000 ljudi, je sledil val protestov po vsej Sloveniji, ki je terjal odstop nekaterih vidnejših politikov. Gibanje 29. oktober, ki je pripravilo protest pred natanko letom dni, za jutri v Mariboru napoveduje nov Protest proti vladi, kot so ga poimenovali. "Lani smo, po šestih mesecih Janševega vodenja vlade, proteste sklicali zaradi nezadovoljstva z vlado Janeza Janše. Janša je po nekaj mesecih tudi odšel z oblasti. Zdaj, po šestih mesecih vladanja Alenke Bratušek, imamo morda še več razlogov za proteste proti aktualni oblasti. Alenka Bratušek namreč ni z ničimer pokazala, da je sposobna oziroma da si zasluži zaupanje volivk in volivcev. Naše zahteve zato ostajajo povsem enake kot pred letom dni," je povedal Sanjin Jašar iz Gibanja 29. oktober. Protesti se jutri obetajo tudi v Ljubljani, Novi Gorici, Kranju, Murski Soboti in Kopru.
Ker so jih dokončno razjezili znameniti "mariborski radarji", so po prvem protestu 29. oktobra 2012 v začetku novembra lani najprej na ulice šli Mariborčani. Pod geslom "Gotof je!" so v več protestih v štajerski prestolnici jezni ljudje zahtevali odstop župana
Franc Kangler je nekaj dni zatem pod pritiskom jeznih Štajercev odstopil. Vstaje v Mariboru so se pozneje še nadaljevale, a se jih je udeleževalo vse manj ljudi. Glavnina protestov, ki so jih poimenovali "vseslovenske ljudske vstaje", se je prenesla v Ljubljano.
Različne vstajniške skupine so se medtem začele povezovati v "vstajniško gibanje", organizirati so začeli vstajniške skupščine ter razpravo o tem, kakšen sistem, kakšno državo si želijo in kako naprej s protesti.
Za 21. december 2012 je bila v Ljubljani "Prva vseslovenska splošna vstaja", ki je na ulice privabila 5000 ljudi. 22. decembra 2012 je v Ljubljani potekal tudi prvi umetniško-kulturniški protest, Protestival. Udeležilo se ga je okoli 1000 ljudi.
11. januarja 2013 je v Ljubljani potekala 2. Vseslovenska ljudska vstaja, vzporedno je potekal tudi Protestival. Dogodka se je udeležilo okoli 8000 ljudi, vsakokrat znova so množice razžaljenih in ponižanih vse glasneje vzklikale proti klientelizmu, nepotizmu, finančnim, bančnim in političnim elitam ter korupciji.
Glavna zahteva vstajnikov pa je bila zahteva po odstopu Janeza Janše oziroma "njegove" vlade.
7. februarja 2013 je Protestival na ulice znova privabil okoli 1000 udeležencev, dan pozneje, 8. februarja, na dan 3. Vseslovenske ljudske vstaje (in Protestivala), ki se jo je udeležilo kar okoli 20.000 ljudi, pa je v Ljubljani potekal še en protest. Na ta dan je protest napovedal tudi Zbor za republiko. Tedanji premier Janez Janša je v videonagovoru odkrito nasprotoval vstajniškemu gibanju. Proteste je že prej označil kot "Vstajo zombijev", v omenjenem nagovoru pa je v zvezi s protesti dejal, da je "odločno proti levemu fašizmu".
Vodenje vlade je prevzela Alenka Bratušek (PS). Čeprav sta bili zatem sklicani še dve vseslovenski ljudski vstaji (4. VLV, ki se jo je udeležilo okoli 5000 ljudi in 5. VLV z od 1000 do 15000 udeleženci) in še nekaj manjših protestov v Ljubljani ter po manjših krajih Slovenije, je protestniško gibanje po prihodu Alenke Bratušek na oblast vsaj začasno zamrlo.