Sreda, 7. 5. 2025, 10.18
12 ur, 36 minut
Nizka udeležba na predčasnem glasovanju na referendumu o pokojninah umetnikov

Po podatkih okrajnih volilnih komisij je v torek, prvi dan predčasnega glasovanja na zakonodajnem referendumu o zakonu o pokojninskih dodatkih na področju umetnosti, glas oddalo 6.642 volivcev oziroma 0,39 odstotka vseh volilnih upravičencev. Gre za bistveno nižjo udeležbo kot na predhodnih dveh referendumih.
Kaj pravijo primerjave?
Na posvetovalnih referendumih junija 2024 se je prvi dan predčasnega glasovanja udeležilo 18.769 volivk in volivcev oziroma 1,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili iz državne volilne komisije. V vseh treh dnevih skupaj je glas na referendumih o evtanaziji, preferenčnem glasu in uporabi konoplje oddalo 58.981 volivcev oziroma 3,7 odstotka vseh volilnih upravičencev. Končna volilna udeležba je bila 41,43 odstotka – glasovalo je več kot 700 tisoč ljudi.
Na zakonodajnem referendumu o noveli zakona o vladi novembra 2022 sta prvi dan predčasnega glasovanja svoj glas oddala 15.202 volivca (0,9 odstotka vseh volilnih upravičencev). Skupaj je takrat na referendumu predčasno glasovalo 66.341 oziroma 3,91 odstotka volilnih upravičencev. Končna volilna udeležba je bila 41,83 odstotka – glasovalo je več kot 708 tisoč volivcev.
Koliko ljudi mora zakonu nasprotovati, da pade?
Da bi bil zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti zavrnjen, kar predlaga opozicija, mora proti zakonu glasovati nekaj manj kot 340 tisoč volivcev, kar predstavlja petino vseh volilnih upravičencev. Seveda pa mora biti nasprotnikov zakona več kot podpornikov, ki jih sicer na voliščih ni pričakovati veliko. Gibanje Svoboda premiera Roberta Goloba in Levica ministrice za kulturo Aste Vrečko namreč pozivata k bojkotu referenduma.
Padel je le dvakrat
Od leta 2013, ko je bila spremenjena volilna zakonodaja in je bil uveden tako imenovani zavrnitveni kvorum, je bilo izvedenih osem naknadnih zakonodajnih referendumov. V le dveh primerih se je zgodilo, da je na volišča prišlo dovolj volivcev, ki so zakonu nasprotovali, in je zato zakon vladajoče koalicije padel.
Pobudniki referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih pod vodstvom Aleša Primca iz civilne iniciative Za otroke gre! so leta 2015 zmagali, saj je bilo proti zakonu 64 odstotkov volivcev oz. nekaj več kot 394 tisoč.
Aleš Primc
Leta 2015 so nevladne organizacije konservativne usmeritve med vladavino Mira Cerarja zrušile novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki je med drugim predvidevala enake pravice za istospolne pare pri sklepanju zakonske zveze. Pobudniki referenduma pod vodstvom Aleša Primca iz civilne iniciative Za otroke gre! so zmagali, saj je bilo proti zakonu 64 odstotkov volivcev oz. nekaj več kot 394 tisoč. Zavrnitveni kvorum je bil presežen za nekaj deset tisoč glasov. Volilna udeležba je presegla 36 odstotkov.
Takrat je prvi dan predčasnega glasovanja na volišča prišlo 6514 volivk in volivcev oziroma 0,38 odstotka vseh volilnih upravičencev, torej podobno kot v torek. Skupaj se je v treh dneh predčasnega glasovanja udeležilo 24.480 volivcev (1,43 odstotka vseh volilnih upravičencev). Res pa je, da volivci pravico do predčasnega glasovanja veliko bolj izkoriščajo v zadnjih štirih letih kot pa v obdobju pred tem.
Progresivne civilnodružbene organizacije z direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač na čelu so zrušile novelo zakona o vodah, ki ga je sprejela vlada Janeza Janše.
Nika Kovač
To kažejo tudi podatki predčasnega glasovanja na še enem referendumu, na katerem so volivci močno presegli zavrnitveni kvorum, za več kot 300 tisoč glasov. Šlo je za posledico intenzivne kampanje pred referendumom o noveli o zakonu o vodah leta 2021, ko so progresivne civilnodružbene organizacije z direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač na čelu zrušile zakon, ki ga je sprejela vlada Janeza Janše. Udeležba je bila rekordna, skoraj 47-odstotna, proti zakonu pa je glasovalo skoraj 87 odstotkov volilnih udeležencev oz. 683 tisoč.
Na tem referendumu je prvi dan predčasnega glasovanja na volišča prišlo 24.707 volivk in volivcev oziroma 1,45 odstotka, torej skoraj štirikrat več kot v torek. Skupaj se je v treh dneh predčasnega glasovanja udeležilo 84.196 volivcev (4,96 odstotka vseh volilnih upravičencev).