Ponedeljek, 5. 9. 2016, 20.15
7 let, 2 meseca
"Nekatere države na Balkanu se obnašajo bolj evropsko kot nekatere pomembne članice EU"
"Edina prava pot je poglabljanje tistega, kar smo z Evropsko unijo začeli pred več kot 50 leti, da zagotovimo mladim dobro prihodnost. Osredotočiti se moramo na teme, ki skrbijo mlade ljudi," je na predsedniškem panelu Strateškega foruma Bled dejal predsednik države Borut Pahor.
Strateški forum Bled, ki je eno največjih srečanj politikov in gospodarstvenikov iz regije, letos poteka v znamenju globalne varnosti in boja proti terorizmu. Danes in jutri gosti vrsto mednarodnih strokovnjakov in politikov, med katerimi sta tudi turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu, predstavnik OZN Michael Møller in generalni konzul Egipta v New Yorku Ahmed Farouk.
Na današnjem predsedniškem panelu je bilo govora zlasti o pomanjkanju vodenja oziroma o načinu vodenja, ki ne ustreza potrebam časa, o populizmu, krepitvi radikalnih stališč in vključevanju mladih.
Uvodoma je zbrane nagovoril predsednik vlade Miro Cerar. Poudaril je, da je treba vrniti zaupanje v vodilne in inštitucije ter zgraditi močnejšo in učinkovitejšo Evropsko unijo. Poudaril je, da EU ne temelji le na skupnih interesih, ampak tudi na človekovih pravicah, demokraciji, svobodi, vladavini prava in solidarnosti, katerim so se zavezale vse članice.
"Ena pot je poglabljanje poti, ki smo jo začeli pred več kot 50 leti in s katero lahko mladim zagotovimo dobro prihodnost. Druga je vrnitev k nacionalnim politikam," je dejal predsednik države Borut Pahor. Prepričan je, da se moramo pri načrtovanju prihodnosti osredotočiti zlasti na teme, ki skrbijo mlade ljudi.
"Naša osrednja odločitev bo, ali želimo odprto ali zaprto družbo. Strah nikoli ni pravo vodilo. Izgubljamo nadzor, terorizem in verski ekstremizem je postal grožnja evropski varnosti," je opozorila hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović. Poudarila je, da bi morali delovati bolj strateško in dolgoročno. Glede oblikovanja prihodnosti, ki si jo želijo mladi, pa je navedla hrvaški primer prenavljanja šolskih programov. "Pri oblikovanju šolskega programa se zapletamo v ideologijo, namesto da bi mlade pripravljali na razvoj in nove potrebe trga," je dejala.
"Preprosto je za nastali položaj obtoževati vodje, politiko, toda bolezen je globlja," je opozoril albanski predsednik vlade Edi Rama. Izpostavil je ignoranco ljudi. Brexit je bil dobljen z medijsko manipulacijo, denarjem, a težava je ignoranca ljudi, dejstva govorijo proti britanski odločitvi za brexit, je prepričan. Britansko odločitev je označil za noro.
Predsednik kanadskega senata George Furey je kot glavno težavo izpostavil terorizem, ker povzroča strah in zapiranje v nacionalne meje. Voditelji morajo začeti misliti globalno in iskati globalen odgovor, je prepričan.
"Biti moramo iskreni. Pošteno bi bilo povedati, da v tem trenutku nimamo jasne vizije o prihodnosti. A naredili bomo najboljše, kar zmoremo. Pomembni bodo dialog, razumevanje, vključevanje vseh," je povedal slovenski predsednik.
Referendum o Evropski uniji je kot referendum o tem, ali želiš živeti v koraku s časom ali ne, je dejal Rama. "Reforma EU je več kot nujna, a kdo bo to izvedel?" se je vprašal. Nekatere balkanske države, nečlanice, se obnašajo mnogo bolj evropsko kot nekatere države članice, trdi predsednik albanske vlade.
1