Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 12. 2024,
10.17

Osveženo pred

12 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Natisni članek

Evropska unija Slovenija zunanja politika Brdo pri Kranju diplomati

Sreda, 18. 12. 2024, 10.17

12 minut

Na Brdu pri Kranju letni posvet diplomacije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06
diplomacija, Brdo | Govorili bodo o aktualnih zunanjepolitičnih temah.  | Foto STA

Govorili bodo o aktualnih zunanjepolitičnih temah.

Foto: STA

Trdo delo v preteklem letu se je obrestovalo, mednarodni ugled Slovenije pa se je še okrepil, je danes v nagovoru slovenskim diplomatom na Brdu pri Kranju dejal premier Robert Golob. Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon pa se je v uvodnem nagovoru med drugim zavzela za poenotenje slovenske zunanje politike.

Premier Robert Golob se je v današnjem nagovoru slovenskim diplomatom na 28. posvetu diplomacije na Brdu pri Kranju zahvalil zunanjemu ministrstvu in diplomatski mreži za trdo delo. Vidno vlogo je po njegovih besedah odigralo predstavništvo pri ZN v New Yorku v času, ko se svet sooča s številnimi izzivi.

Golob izpostavil menjavo oblasti v ZDA

Premier je v tem pogledu izpostavil menjavo oblasti v ZDA, ki bo imela velik vpliv na geopolitične razmere in trgovinske tokove po svetu. Kot skrb vzbujajoče je označil napovedi o uvedbi carin, vendar ni želel napovedovati, kakšne spremembe bi lahko prinesla nova vlada v Washingtonu pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa.

Robert Golob
Novice Golob med govorom večkrat udaril po pultu: Gospod Netanjahu, ustavite to vojno takoj! #video

Golob se je v svojem nagovoru ob političnem dogajanju posvetil gospodarskim izzivom, ki čakajo Slovenijo, EU in svet. Dejal je, da se porajajo številna vprašanja, ki so v glavnem povzeta v poročilu nekdanjega predsednika Evropske centralne banke Maria Draghija, in Bruselj mora poiskati številne odgovore. Slovenija se z Draghijevimi priporočili strinja in jih že zasleduje v svoji politiki, je dodal.

Kapitalska in finančna unija je po premierjevih besedah eden največjih izzivov trenutnega mandata nove Evropske komisije, pri čemer Sloveniji "ne kaže čisto najbolje, zato mora priti do pomembnega zasuka".

Nova zunanjepolitična strategija Slovenije

Premier je omenil tudi novo zunanjepolitično strategijo Slovenije, ki bo "v kratkem potrjena tudi na vladi". Dejal je, da bo Slovenija zasledovala strategijo uravnotežene politike, ki predvideva popolno spoštovanje ustanovne listine Združenih narodov in postavljanje mednarodnega prava nad nacionalne interese.

Slovenski premier Robert Golob je v govoru diplomatov izpostavil številne politične in zlasti gospodarske izzive, ki čakajo Slovenijo in svet. Napovedal je še, da bo vlada kmalu potrdila zunanjepolitično strategijo. | Foto: STA Slovenski premier Robert Golob je v govoru diplomatov izpostavil številne politične in zlasti gospodarske izzive, ki čakajo Slovenijo in svet. Napovedal je še, da bo vlada kmalu potrdila zunanjepolitično strategijo. Foto: STA

Golob se bo sicer danes zvečer v Bruslju udeležil srečanja voditeljev držav članic EU in šesterice držav Zahodnega Balkana, s katerimi bodo govorili o krepitvi partnerstva, tudi prek postopnega vključevanja regije v Unijo. V četrtek pa se bo nato udeležil zasedanja voditeljev držav članic EU, ki se bodo v Bruslju zbrali na prvem zasedanju v novem institucionalnem obdobju.

Tanja Fajon: Gremo v nepredvidljivost

Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je v uvodnem nagovoru poudarila, da je Slovenija v iztekajočem se letu pustila jasno sled, saj na mednarodnem prizorišču pridobiva vse večjo mednarodno prepoznavnost in veljavo. Ob tem je opozorila, da se nakazuje ne preveč varna in stabilna  prihodnost, ki bo od nas zahtevala še več. Ne le s političnega, tudi z gospodarskega in socialnega gledišča.

Po besedah ministrice smo sredi spreminjajočega se sveta in gremo v nepredvidljivost. Po drugi svetovni vojni in hladni vojni je prav pričujoče obdobje najbolj turbulentno. Spreminjanje moči sil in nenehno krhanje spoštovanja mednarodnega reda vodijo v realnost zaostrenih, nejasnih varnostno-političnih razmerij in razmer, poudarja.

Tanja Fajon
Novice Vlada imenovala več novih veleposlanikov, med njimi tudi tesni sodelavci Tanje Fajon

Po njenih besedah si je Slovenija v Varnostnem svetu Združenih narodov s svojim delovanjem pridobila velik ugled kot država, ki je trden steber v zavezništvu za mir in ki vodi načelno zunanjo politiko brez dvojnih standardov.

"Brez končanja ruske agresije v Ukrajini ne bo varne in stabilne Evrope"

Omenila je slovensko politiko glede vojne v Ukrajini. "Brez končanja ruske agresije v Ukrajini ne bo varne in stabilne Evrope," je prepričana. Po njenem mnenju s komisarko za širitev in obnovo Ukrajine Marto Kos postaja članstvo Ukrajine v Evropski uniji za vse izjemno odgovorna naloga.

Tanja Fajon se je v govoru diplomatom med drugim zavzela za poenotenje slovenske zunanje politike. | Foto: STA Tanja Fajon se je v govoru diplomatom med drugim zavzela za poenotenje slovenske zunanje politike. Foto: STA

Po besedah ministrice je Slovenija zelo dejavna tudi glede konflikta na Bližnjem vzhodu, kjer Izrael nadaljuje napade na Gazo in širše. Med drugim je Slovenija pobudnica resolucije o prekinitvi ognja v Gazi za čas verskega praznika, ki jo je sprejel Varnostni svet.

Smo naredili vse za preprečitev vojne?

"Slovenska diplomacija je v svojih prizadevanjih za mir v svetu v resnici zelo aktivna. In na to moramo biti ponosni. Ni preveč, če rečem, da se je Slovenija v Varnostnem svetu izkazala kot multilateralna velesila in da je Varnostni svet z našim članstvom pridobil trdno zaščitnico človekovega dostojanstva," pojasnjuje.

Nato, zunanje ministrice držav članic
Novice Ministrica Fajon pozvala Rutteja k obisku Zahodnega Balkana in potrdila nadaljnjo podporo Ukrajini

"Pa vendar … je to dovolj?" se je vprašala ministrica. "Naj vam zastavim vprašanje, ki sem ga dobila od študentke prvega letnika pravne fakultete: Ali so države in Slovenija z njimi naredila vse, kar lahko, da bi preprečile vojno, s katero nas strašijo? Odgovor je: ne," je tudi povedala Tanja Fajon. Pri tem je omenila vojne, ki še vedno trajajo: Bližnji vzhod, Ukrajina, Sudan, Etiopija, Mjanmar ...

Soočamo se z vprašanjem jedrske varnosti

"Imamo največje število oboroženih konfliktov, največje število beguncev, največje število žrtev med civilnim prebivalstvom, največje število žrtev med humanitarnimi delavci, največje humanitarne krize. Zaradi ruske agresije v Ukrajini se soočamo tudi z vprašanjem jedrske varnosti in varovanja," je opozorila.

V govoru se je ministrica Fajon še enkrat dotaknila vprašanja študentke prava, ki je izrazila strah pred "vojno, ki jo napovedujejo". Ministrica se strinja, da so analize in strategije glede ravnanja v vojnih razmerah potrebne in da se je v obdobju nepredvidljivosti treba o tem resno in javno pogovarjati. Je pa opozorila pred nevarnostjo potenciranja strahu pred vojno. Kot sama meni, svet ni na pragu svetovne vojne.

Nato je jamstvo naše kolektivne varnosti

Tanja Fajon je prepričana, da je jamstvo naše kolektivne varnosti Nato. Ta mora ostati hrbtenica čezatlantskega sodelovanja in ključni prostor, tudi po sistemu vrednot, v katerem bomo zagotavljali kolektivno in nacionalno varnost.

Tanja Fajon
Novice Slovenija in Črna gora krepita sodelovanje na področju okolja in podnebja

"Krepitev obrambnih zmogljivosti je, če želimo ali ne, realnost. Ob izpolnjevanju svojih obveznosti glede obrambnih izdatkov pa Slovenija vedno poudarja, da je globalna varnost odvisna predvsem od spoštovanja mednarodnih pravil," je poudarila. Ministrica je govoru tudi zatrdila, da Slovenija ostaja gonilna sila širitvenega procesa in stabilizacije regije Zahodnega Balkana in Vzhodnega tria (Ukrajina, Moldavija in Gruzija).

Reforma Združenih narodov, EU in poenotenje slovenske zunanje politike

V prihodnje vidi potrebo po reformi Združenih narodov, spremembe pa so nujne tudi v EU. V luči nekaterih nesoglasij, ki so zaznamovala zunanjo politiko Slovenije v preteklem letu, je obljubila tudi, da bodo na ministrstvu v prihodnje "energijo vlagali v poenoteno zunanjo politiko, ki v Evropi in svetu govori z enim glasom".

Kdo vse bo nagovoril diplomate

V četrtek bo zbrane diplomate nagovorila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, v petek pa še predsednica republike Nataša Pirc Musar.

V petek bo diplomate nagovorila predsednica Nataša Pirc Musar. | Foto: Matic Prevc/STA V petek bo diplomate nagovorila predsednica Nataša Pirc Musar. Foto: Matic Prevc/STA

Srečanje naj bi teklo v znamenju aktualnih zunanjepolitičnih tem in vloge, ki jo imata v svetu tako Slovenija kot EU. Posvetili se bodo tudi širitvi Unije, v drugem delu pa se bodo glede na napovedi zunanjega ministrstva osredotočili na konkurenčnost, gospodarstvo, spremenjeno varnostno okolje ter kulturo in Slovence po svetu.

Potem ko je bil lanski posvet v znamenju še zadnjih priprav Slovenije na dvoletni mandat nestalne članice v VS ZN, se bodo diplomati, med njimi veleposlanik Samuel Žbogar, tej temi posvetili tudi letos. Ob iztekanju prvega leta članstva je pričakovati ocene delovanja in načrte za prihodnje leto, ko bo Slovenija decembra znova prevzela predsedovanje temu organu.

Potem ko so se v slovenskem političnem vrhu v preteklem letu večkrat pokazala razhajanja glede zunanje politike, bo za natančnejše smernice po pričakovanjih poskrbela nova zunanjepolitična strategija. Predvidoma naj bi jo vlada sprejela danes na seji, ki bo prav tako na Brdu pri Kranju.

Razprava z naslovom Kako je Evropa pripravljena na izzive prihodnosti - širitev, reforme in perspektive mladih.
Novice Zunanji ministri Slovenije, Hrvaške in Avstrije o pomenu širitve EU
Sirija
Novice Fajon: V Siriji je treba poiskati politično rešitev
Ruska vojska pri Hmejmimu
Novice Umik ruske vojske iz Sirije? To je za zdaj znano.
reševanje iz jame, Italija
Novice Že drugič so jo rešili iz iste jame #video
strelka iz Wisconsina
Novice Srhljive podrobnosti o 15-letni strelki iz Wisconsina
Ne spreglejte