Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 4. 2024,
7.00

Osveženo pred

6 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,97

Natisni članek

Natisni članek

molitev muslimani bajram

Sreda, 10. 4. 2024, 7.00

6 mesecev, 3 tedne

Molitev ramazanskega bajrama prvič v prenosu na RTV SLO #video #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,97

Po koncu postnega meseca bodo danes muslimani začeli tridnevno praznovanje ramazanskega bajrama. V Sloveniji je bila osrednja bajramska slovesnost v Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana, začela se je ob 6. uri. Vodil jo je mufti Nevzet Porić, molitev ramazanskega bajrama pa so prvič neposredno prenašali na drugem programu RTV Slovenija.

Etnična, narodnostna ali verska pripadnost ne igrajo vloge

Islamska skupnost v Sloveniji je to izpostavila kot zgodovinski trenutek za slovenske muslimane in pomemben mejnik v prizadevanjih islamske skupnosti za večjo vključenost in prepoznavnost muslimanov v slovenski družbi. To bo tudi priložnost za krepitev medkulturnega dialoga, razumevanja in spoštovanja v družbi, so sporočili iz islamske skupnosti. Mufti Nevzet Porić se je zavzel za mir in spoštovanje dostojanstva vseh, ne glede na njihovo etnično, narodnostno ali versko pripadnost.

Praznik je priložnost, da se verniki zahvalijo za moč in potrpežljivost, ki sta jima bila dana med ramazanom in praznujejo skupaj z družino, prijatelji ter širšo skupnostjo. | Foto: STA Praznik je priložnost, da se verniki zahvalijo za moč in potrpežljivost, ki sta jima bila dana med ramazanom in praznujejo skupaj z družino, prijatelji ter širšo skupnostjo. Foto: STA

"Vsi imamo pravico do dostojnega življenja, svobode, miru, domovine, doma in družine. Ponosni smo, da je Slovenija na pravi strani zgodovine in si prizadeva pomagati tistim, ki so potrebni pomoči," je na bajramski slovesnosti, ki se je začela ob 6. uri zjutraj, poudaril mufti Porić.

Mufti Nevzet Porić: "Zagovarjamo mir in sočustvujemo z vsemi, ki so pregnani iz svojih domov, ne glede na to, o katerem delu sveta govorimo." Dodal je, da pozivajo k prekinitvi ognja v Palestini oz. Gazi in Ukrajini, k reševanje konfliktov s pogovori in medsebojnim spoštovanjem. Večina vojn se ne konča na bojnem polju, temveč s pogovorom in dogovorom, je izpostavil. | Foto: STA Mufti Nevzet Porić: "Zagovarjamo mir in sočustvujemo z vsemi, ki so pregnani iz svojih domov, ne glede na to, o katerem delu sveta govorimo." Dodal je, da pozivajo k prekinitvi ognja v Palestini oz. Gazi in Ukrajini, k reševanje konfliktov s pogovori in medsebojnim spoštovanjem. Večina vojn se ne konča na bojnem polju, temveč s pogovorom in dogovorom, je izpostavil. Foto: STA

Kot je dejal, je težko razumeti dogajanja v svetu, vojno opustošenje v Palestini in Ukrajini ter nekaterih drugih delih sveta. "Sprašujemo se, zakaj. Ali je vse skupaj vredno? Zakaj so toliko ljudem, posebej otrokom, odvzeli življenje?" je dejal in dodal, da s tem misli na vsa življenja – ukrajinska, ruska, judovska in palestinska. "Zakaj so nekateri otroci prikrajšani za dostojno in lepo otroštvo? Sprašujemo se, zakaj v svetu obstajajo dvojna merila. Zakaj so poteptane vrednote, na katerih so bili zgrajeni Evropa in drugi deli sodobnega sveta? Zakaj je svet tako okruten in nepravičen? Na ta vprašanja, žal, ne dobimo odgovorov," je dejal mufti.

molitev, bajram | Foto: STA Foto: STA

Osrednja bajramska slovesnost je privabila veliko vernikov:

molitev, bajram | Foto: STA Foto: STA

V nagovoru vernikom je ob tem poudaril, da je treba življenje krepiti s pozitivnimi vrednotami, ki so v današnjem času na udaru. "Skrbeti moramo za svoje zdravje in se izogibati negativnostim, ki ogrožajo naša življenja. Krepiti moramo sožitje in medsebojno razumevanje ter se povzdigniti nad mračne sile, ki nas obdajajo in potiskajo v medsebojne konflikte in spopade. Mi se moramo opredeliti za tisto, kar je dobro in plemenito. Ne smemo opustiti vrednot, ki plemenitijo človeško življenje na tem svetu," je pozval.

Sporočilo upanja, obnove in novega začetka 

Kot so zapisali v Islamski skupnosti v Sloveniji, je ramazanski bajram eden od dveh najpomembnejših muslimanskih praznikov. Prinaša sporočilo upanja, obnove in novega začetka ter simbolizira zaključek obdobja intenzivne duhovnosti in samoizpraševanja. "Bajram je čas veselja in hvaležnosti, muslimani po vsem svetu bajram praznujejo z bajramsko molitvijo in druženjem," so izpostavili.

Dodali so, da je praznik priložnost, da se verniki zahvalijo za moč in potrpežljivost, ki sta jima bila dana med ramazanom in praznujejo skupaj z družino, prijatelji ter širšo skupnostjo. Bajram je prav tako priložnost za obnovitev in krepitev družinskih vezi, sosedje in prijatelji praznujejo skupaj, se obiskujejo, si izmenjujejo darila ter izkazujejo medsebojno pozornost in spoštovanje.

molitev, bajram | Foto: STA Foto: STA

Tako bo danes popoldne, na prvi dan ramazanskega bajrama, na ploščadi Muslimanskega kulturnega centra v Ljubljani že tretje leto zapored potekal družabni dogodek Bajram s sosedi. V mešihatu Islamske skupnosti v Sloveniji poudarjajo, da ta dogodek postaja več kot le praznovanje, postaja manifestacija skupne zavezanosti k povezovanju, spoznavanju in krepitvi medsosedskih odnosov.

Mufti je na bajramski slovesnosti dejal, da Islamska skupnost v Sloveniji deluje že več kot eno stoletje, z izgradnjo ljubljanske džamije pa so bili vpisani tudi na njen religijski zemljevid. "Naš namen je, da z različnimi programi, ki jih organiziramo znotraj Islamske skupnosti, gradimo mostove prijateljstva, razumevanja in sodelovanja," je poudaril.

Napovedal je krepitev medverskega dialoga ter ocenil, da bo tudi dialog z državo in njenimi institucijami treba krepiti na različnih področjih. Opozoril je, da verske skupnosti opravljajo različna splošno koristna dela. Zato pričakujejo več posluha in tudi pomoči države ter partnerski odnos.

molitev bajram hala tivoli
Novice S sončnim zahodom se bo končal ramadan
Džamija v Ljubljani
Novice Muslimani začenjajo praznovanje ramazanskega bajrama
Ne spreglejte