Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 11. 2024,
13.57

Osveženo pred

2 tedna, 2 dneva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,07

Natisni članek

Natisni članek

NSi Janez Janša Janez Janša Matej Tonin Lojze Peterle

Torek, 5. 11. 2024, 13.57

2 tedna, 2 dneva

Lojze Peterle zapustil Mateja Tonina

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,07
Matej Tonin, Lojze Peterle | Mateju Toninu ni uspel volilni preboj, ocenjuje Lojze Peterle. | Foto STA

Mateju Toninu ni uspel volilni preboj, ocenjuje Lojze Peterle.

Foto: STA

Predsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade, nekdanji zunanji minister in dolgoletni evroposlanec Lojze Peterle, je izstopil iz Nove Slovenije, je sporočil predsednik krščanskih demokratov Matej Tonin. Peterle je pred nedavnim volilnim kongresom NSi dejal, da Tonina več ne vidi na čelu stranke in se kongresa tudi ni udeležil, čeprav je bil med ustanovitelji stranke. Peterle sicer ne namerava ustanoviti nove stranke.

Tonin je bil na oktobrskem kongresu še četrtič izvoljen na čelo stranke, ki jo kot evroposlanec vodi iz Bruslja. Peterle je vodstvo NSi kritiziral tudi zaradi stališča, da stranka ne bo več vstopila v vlado, ki bi jo vodil predsednik SDS Janez Janša.

Obžaluje, a je prepričan, da imata še vedno skupne cilje

"Njegov izstop obžalujemo. Gospodu Peterletu se zahvaljujemo za njegovo dolgoletno delo. Veseli nas, da imamo še vedno skupen cilj – krepitev krščanske demokracije. Želimo mu veliko zdravja in veselja ob novih življenjskih izzivih," je na omrežju X zapisal Tonin, ki se je kasneje v video izjavi oglasil tudi iz Bruslja.

Malo levo, malo desno, malo sem, malo tja

Peterle je sicer v ponedeljek na Facebooku zapisal, da so imeli v časih, ko je bila krščansko-demokratska opcija močna, drugačno razvojno dinamiko in več dialoga. "Močni smo bili, ker smo imeli jasne vrednote in načela, jasno identiteto in jasne cilje. Všečni in taktični 'malo sem, malo tja – malo levo, malo desno' temu ne more biti alternativa," meni Peterle, ki je s tem kritiziral Toninovo politiko.

Peterle je sicer predsedniku NSi v preteklosti večkrat očital, da ni uspel narediti političnega preboja. Stranka namreč na državnozborskih volitvah ni uspela preseči desetih odstotkov glasov.

Znamenje demokracije v NSi

Da je znal Peterle vedno "zelo jasno in odločno povedati, če se s čim ni strinjal, in to ves čas delovanja v stranki, tako v času predsedovanja Andreja Bajuka, Ljudmile Novak kot tudi v zadnjem obdobju", pa je danes o Peterletu zapisal predsednik NSi Matej Tonin. "To smo vedno jemali kot znamenje demokracije v stranki in njegov prispevek k njej. Tako razumemo tudi njegovo odločitev o izstopu iz stranke," je dodal.

"Ne mislim ustanavljati nove stranke"

Lojze Peterle se je za izstop iz stranke NSi odločil zaradi prevelikih razhajanj s sedanjim vodstvom stranke, odločitev za to pa je zorela kar nekaj časa. Za STA je pojasnil, da se politično ne namerava aktivirati z ustanovitvijo nove stranke, poziva pa krščanske demokrate k sodelovanju in oblikovanju močnejše krščanske demokracije. "Če povzamem, prišlo je do razlik v razumevanju etike, morale in politike s sedanjim vodstvom."

V stranki se ne počuti več doma, prav tako v njej ne vidi več "razpoloženja, v katerem bi ustvarjali tisto, s čimer smo nekoč prepričali slovenske volivce, da so Slovenski krščanski demokrati (SKD) zmagali," je spomnil na prve demokratične volitve leta 1990, ko je SKD med strankami koalicije Demos prejela največ glasov.

Prepričan je, da ima NSi potencial za daleč boljši rezultat od slabih sedmih odstotkov, kot jih je dosegla na zadnjih volitvah. Vodstvo stranke je preboj napovedovalo, pa ga nikoli ni bilo, je poudaril. Je pa NSi na evropskih volitvah relativno in tudi v absolutnem številu izgubila 30 odstotkov, je dodal nekdanji dolgoletni evropski poslanec, ki je bil kritičen do odločitve, da NSi na volitvah ni nastopila s skupno listo s SLS.

Kritičen je tudi do predsednika Tonina, ki vodi NSi iz Bruslja. Po mnenju Peterleta s tem ne prispeva k rasti stranke, ob čemer v tej kritiki ni osamljen, pravi. Skrbi pa ga tudi usmeritev oziroma podoba NSi, zaradi česar je, kot pravi, iz stranke izstopilo kar nekaj ljudi. Z izstopom želi prispevati k temu, da bi se identiteta stranke izčistila, "predvsem pa si želim, da ne bi gledal razdeljenih krščanskih demokratov na več strank in še na abstinente." 

"Ne mislim ustanavljati nove stranke, bi pa rad prispeval k temu oziroma pozivam krščanske demokrate, da stopijo skupaj, ker razdeljeni ne bomo zanimivi za nobenega," je izpostavil. Je pa pripravljen pomagati ljudem, ki bodo želeli oblikovati močnejšo krščansko demokracijo z jasnim profilom, vrednotami in cilji.

Ne spreglejte