Torek, 19. 7. 2011, 15.38
8 let, 7 mesecev
Kosovska predsednica končuje obisk v Sloveniji
V Ljubljani se je danes sestala s predsednikom vlade Borutom Pahorjem, s katerim sta govorila predvsem o gospodarskem sodelovanju med državama, in s predsednikom DZ Pavlom Gantarjem.
Sogovornika sta govorila tudi o gospodarskem sodelovanju med državama, ki se je v zadnjih letih še posebej okrepilo, saj si je Slovenija utrdila mesto ključne gospodarske partnerice Kosova, slovenska podjetja in proizvodi pa so na Kosovu deležni velikega ugleda. Kot je zagotovil predsednik slovenske vlade, si bo Slovenija še naprej prizadevala za krepitev sodelovanja s Kosovom na področju razvojnega sodelovanja ob tehnični pomoči, še posebej v kontekstu evropskega integracijskega procesa Kosova.
"Le po tej poti bo dosežena ekonomska in varnostna stabilnost na Kosovu, pa tudi širše v regiji. In takrat bo tudi EU ves Zahodni Balkan prepoznal kot privlačno regijo," je še dejal. Predsednica Jahjaga, ki se je v ponedeljek sestala z gostiteljem, predsednikom republike Danilom Türkom, pa je napovedala, da Kosovo načrtuje odprtje častnega konzulata v Sloveniji.
Kosovska predsednica je v pogovoru z Gantarjem dejala, da Kosovo v procesu približevanja EU čakajo zahtevne naloge. Slovenija in njena uspešna pot do članstva v EU pa je po njenih besedah dober zgled, ki bi mu radi sledili tudi na Kosovu.
Poudarila je, da se Kosovo zaveda, da bo v tem procesu moralo izpeljati številne reforme in se soočiti s vrsto izzivov. Slovenski parlament bi kosovski skupščini lahko v prihodnje svetoval, kako se postopka lotiti čim bolj uspešno in učinkovito. Jahjaga je dodala tudi, da se je Kosovo jasno zavezalo k izpolnitvi vseh zahtev in pogojev za odpravo viznega režima, ki velja za Kosovo, kar bi po njenem mnenju koristilo tako Kosovu kot celotni EU.
Gantar je med drugim povedal, da je DZ, tako kot že doslej, s kosovsko skupščino pripravljen deliti izkušnje, tako dobre kot slabe, ki jih je pridobil v procesu pridruževanja EU. V zvezi s tem je dejal, da Kosovo čaka dolga in zahtevna pot, pa vendar dosegljiva, in Slovenija ga pri tem podpira. Sogovornika sta se strinjala tudi, da je integracija novih držav v EU nujna, da pa je smiselno, da pred tem uredijo odprta vprašanja s sosednjimi državami, je zapisano v sporočilu DZ za javnost.