Ponedeljek, 11. 1. 2016, 19.50
8 let, 7 mesecev
Kdo bo odletel: Karl Erjavec ali Jožef Horvat?
Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je po naših informacijah predsedniku parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožefu Horvatu grozil, da bo poskrbel za njegovo odstavitev z mesta predsednika odbora, če bo ta zahteval njegovo interpelacijo.
Interpelacija zoper ministra Erjavca je bila s podpisi poslancev NSi in SDS prejšnji teden kljub temu vložena. Poslanci dveh opozicijskih strank ministru med drugim očitajo vodenje zgrešene zunanje politike, vrsto nepremišljenih izjav, sporno kadrovanje na ministrstvu ter neupoštevanje splošnih usmeritev državnega zbora.
Glede na politična razmerja in dejstvo, da se nikomur iz koalicije glede na javnomnenjske ankete ne izplača na predčasne volitve, se Erjavec sicer nima česa bati, se pa glasovi o upravičenosti interpelacije tiho slišijo tudi iz vrst koalicijskih poslancev.
Na takšne Erjavčeve namene gre sklepati tudi iz izjave Petra Vilfana, poslanca Erjavčeve stranke DeSUS, ki je ob interpelaciji, ki sta jo predstavila Horvat in poslanec SDS Andrej Šircelj, dejal: "Tisto, kar mene zanima, pa je to: Ali bo predsednik odbora za zunanjo politiko, ki je predlagatelj in prvopodpisani te interpelacije v primeru, da ne bo uspešna, odstopil kot predsednik odbora. V teh časih je sodelovanje odbora, predsednika odbora in zunanjega ministra ter ministrstva sila pomembno, že skorajda vsakodnevno."
Horvat sicer mesečno prejema neto okoli 250 evrov dodatka za vodenje odbora.
Brglezov odziv je bil daljši, a na naše vprašanje, ali je Horvatu napovedal, da bo v primeru interpelacije odstranjen, ni odgovoril. Objavljamo ga v celoti:
"Želim spomniti, da je ta parlamentarni sestav prvi, ki je vodenje odbora za zunanjo politiko prepustil opozicijski stranki; in to še ne največji. O tem, koliko mest bo štelo posamezno delovno telo, koliko mest bo pripadalo posamezni poslanski skupini in, ne nazadnje, katerim poslanskim skupinam bodo pripadle vodilne funkcije v posameznem delovnem telesu, odloča kolegij predsednika državnega zbora, upoštevaje razmerja med koalicijo in opozicijo ter, med drugim, tudi na primer razporeditev drugih funkcij v državnem zboru, razporeditev poslancev v delegacije v mednarodne parlamentarne institucije ter mednarodne organizacije in mednarodna telesa. Tudi o morebitni spremembi sklepa o določitvi števila mest poslanskih skupin v delovnih telesih državnega zbora in o določitvi poslanskih skupin, ki jim pripadajo mesta predsednikov in podpredsednikov delovnih teles državnega zbora, odloča kolegij predsednika, tovrstni predlog ali pobuda za spremembo pa sta praviloma vedno predhodno obravnavana na posebnem posvetu predsednika z vodji poslanskih skupin, in sicer z namenom doseči čim širše soglasje. Če bo do predloga, da mesto predsednika odbora za zunanjo politiko pripade drugi poslanski skupini, prišlo, bomo predlog obravnavali v skladu z ustaljenim postopkom."