Petek, 19. 10. 2018, 15.25
6 let, 3 mesece
Kdaj bomo uro premaknili na zimski čas?
Še nekaj dni nas loči od premika urnih kazalcev na zimski čas. Premik se bo zgodil v nedeljo, 28. oktobra, ko bomo kazalce pomaknili za eno uro nazaj in posledično spali dlje.
Konec meseca bomo urne kazalce s poletnega časa premaknili na zimskega, s tem pa podaljšali tudi hladne večere.
Odločitev moramo sprejeti do aprila 2019
V Evropi premikamo kazalce že od leta 1980, prav kmalu pa se bo to morda spremenilo. Evropska komisija je namreč v poletnih mesecih z anketo med državljani Evropske unije preverjala, ali so naklonjeni premikanju ure, proti časovnim spremembam pa je glasovalo kar 84 odstotkov Evropejcev.
Večina Slovencev, ki je sodelovala v javni anketi, premikanju urnih kazalcev ni izkazala naklonjenosti. Slovenke in Slovenci naj bi bili po rezultatih ankete bolj naklonjeni poletnemu času.
Države članice se bodo morale odločiti same, na kateri čas se bodo naravnale, poletni ali zimski, Evropsko komisijo pa morajo o izbranem času obvestiti do aprila prihodnje leto. Slovenci bomo tako morda konec marca naslednje leto še zadnjič premaknili urne kazalce na poletni čas.
Slovenci premikamo uro od leta 1982
Po sedanji zakonodaji EU o ureditvi poletnega časa je treba ure premakniti dvakrat letno, da bi upoštevali spreminjanje dolžine dnevne svetlobe in izkoristili razpoložljivo svetlobo v določenem obdobju.
V Evropski uniji velja ureditev poletnega časa od leta 1980, kar zagotavlja enoten pristop glede premika ure na enotnem trgu. Nekatere članice pa so poletni čas začele uporabljati že pred tem. V Sloveniji so tako kot drugod v nekdanji Jugoslaviji premik ure uvedli leta 1982.
7