Ponedeljek, 23. 12. 2013, 22.55
8 let, 7 mesecev
Kako se izogniti prenajedanju med prazniki
Božično-novoletni prazniki so čas, ki ga preživljamo v krogu družine in prijateljev. Poleg obvezne okrasitve domov so seveda tudi mize polne dobrot. O tem, kako se izogniti prenajedanju med prazniki in kaj sploh postreči gostom, smo se pogovarjali z nutricistko Mojco Cepuš.
Zakaj ljudje dajemo tako velik poudarek ravno prehranjevanju ob praznikih? Ljudje se od nekdaj radi družimo ob hrani. Prehranjevanje ima zelo močno socialno in tudi osebno vlogo v življenju ljudi. S hrano smo navajeni izkazovati ljubezen, gostoljubje, naklonjenost … Nemalokrat nam hrana priskrbi navidezno varno čustveno zavetje, ko se ne počutimo najbolje. Ob praznikih se več družimo, si izkazujemo naklonjenost in se obdarujemo, vse to so priložnosti za bolj obilne in okusne obroke.
Osnovno vprašanje ostaja: kako se izogniti prevelikim količinam hrane v prazničnem času? Pomembno je, da imamo kljub večjim količinam hrane obroke še vedno uravnotežene. Ne pozabite torej na zelenjavo. Polovica vsega, kar pojemo, bi morale biti zelenjavne jedi. Tako pri prazničnih obedih ne pozabimo na zelenjavne juhe, zelenjavne priloge in solate.
Zakaj je zelenjava tako pomembna? Predvsem zato, ker je glavni vir vitaminov, mineralov in vlaknin v naši prehrani. Zelenjava je prav tako edina hrana, ki jo lahko vedno jemo v neomejenih količinah in s tem nikakor ne moremo negativno vplivati na svoje zdravje ali težo. Zelo praktičen predlog, ki ga pogosto svetujem tudi svojim klientom, je, da pred večjimi pojedinami pojedo krožnik ali dva zelenjavne juhe in se šele nato lotijo glavne jedi.
Kakšno hrano naj torek vključimo v jedilnik? Močno verjamem, da pretirano odrekanje določeni hrani ni rešitev. Pomembno pa je, da ob praznični hrani uživamo tudi različna varovalna živila. Zelo je pomembno, da ne pozabimo na vnašanje primernih količin vlaknin, ki jih najdemo v polnozrnatih žitih in njihovih izdelkih.
Ob kopici sladkarij iz bele moke, sladkorja, soli in maščob nam lahko teh začne zelo kmalu primanjkovati. To se pokaže v napihnjenosti, zadrževanju vode, zaprtosti ali napenjanju. Najelegantnejša rešitev je, da tudi med prazniki pojemo čim več zelenjave in polnozrnatih izdelkov. Praznični hrani se nam ni treba odpovedovati, a hkrati ne smemo pozabiti, da morajo biti obroki uravnoteženi.
Kaj postreči gostom, ko pridejo na obisk? Doma pečeno pecivo, domači kruh, vse, kar smo pripravili sami. Če želimo ponuditi bolj zdrave prigrizke, lahko belo moko zamenjamo s pirino ali pšenično polnozrnato, bel sladkor za rjav nerafiniran ali druga sladila, kot so med, javorjev sirup, agavin sirup, namesto margarinskih namazov pa uporabimo surovo maslo.
Kako se odpraviti v trgovino? Kakšna živila kupiti? Nič ni narobe, če si med prazniki privoščimo posebna živila, ki na prvi pogled morda niso najbolj zdrava. Smiselno pa je, da se, če se le da, vedno izognemo naslednjim šestim živilom: belemu rafiniranemu sladkorju, rafinirani soli, rafinirani moki, hidrogenizirani ali trans maščobi, trajnemu mleku in predelanim mesnim izdelkom.
Bel sladkor zamenjamo za nerafinirane sladkorje, prav tako sol, hidrogenizirane maščobe najdemo v slanih, sladkih prigrizkih in preostali industrijsko predelani hrani. Temu se najlažje izognemo, če večino malo manj zdrave hrane pripravimo sami, saj smo samo tako lahko prepričani o kakovosti surovin, ki jih bomo uporabili pri pripravi.
Namesto trajnega mleka kupimo mleko na mlekomatu. Tudi predelanim mesninam se je dobro na široko ogniti, saj vsebujejo preveč dodatkov, ki so lahko škodljivi za naše zdravje. Izjema so domače salame in pršut brez solitra, narejeni samo z navadno nerafinirano soljo in začimbami.