Četrtek, 10. 10. 2013, 21.49
8 let, 8 mesecev
Kako naj se Slovenci pripravimo na leto 2014
Čez en mesec bo znano, ali je luknja v slovenskih bankah tako velika, da bo Slovenija morala zaprositi za mednarodno pomoč. To bo v vsakem primeru vplivalo tudi na način življenja. Zato smo finančno svetovalko, psihologinjo in vodjo projekta za socialno ogrožene vprašali, kako se naj državljani že zdaj pripravimo na leto 2014.
Za nadzor nad svojim proračunom mora po njenih besedah vsak spoštovati tri zlata pravila, in sicer:
1. Porabi manj denarja, kot ga zaslužiš – denar ne sme vladati nam, temveč moramo mi obvladovati njega.
2. Zaščiti se pred tveganji: načrtuj večje izdatke in vzpostavi varnostno rezervo.
3. Razmišljaj vnaprej. Človek brez ciljev je kot podjetje brez vizije. A vedno se vse ne izteče tako, kot smo načrtovali. Bodi prilagodljiv in prilagajaj proračun resničnim izdatkom.
"V vsakem položaju lahko zase in za svoje bližnje naredimo majhne ali večje korake na bolje, pa četudi to ne reši stiske, v kateri smo se znašli. Slovenci smo v obdobju hudih stisk nagnjeni k obupu in predaji, kar vodi do samomorov. Vendar je to samo najbolj destruktivna od možnosti. Del Slovencev je kot svojo alternativo že izbral odhod v tujino, samozaposlitev, prehod na drugačen način življenja z večjim deležem samooskrbe ali podobno," je opozorila.
Dodala je še: "Star slovenski rek pravi, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha. Zato je v tem trenutku najbolje počakati na to, ali bo trojka sploh prišla v Slovenijo. Aktivno spopadanje s posledicami je zato stvar, s katero se je dobro ubadati, če se bo to zgodilo."