Sreda, 14. 10. 2015, 22.04
4 mesece
Je Janez Janša našel novo sestrsko stranko?
"V SLS podpiramo pluralnost medijev in njihovo svobodo, saj vsaka medijska hiša prispeva svoj košček v mozaik medijskega prostora." Tako v prospektu za kupce delnic NOVA24TV.si, izdajatelja nove televizije, pravi predsednik zunajparlamentarne Slovenske ljudske stranke Marko Zidanšek.
Predsednik SLS, ki je bila kratek čas po združitvi z SKD leta 2000 največja parlamentarna stranka, je na prospektu med drugimi v družbi z Janšo, predsednikom Zbora za republiko Lovrom Šturmom, članom NSi in "oporečnikom" v stranki Ljudmile Novak Alešem Hojsom, ki je tudi predsednik upravnega odbora NOVE24TV.si, ter članom SLS in sovoditeljem Koalicije "Za otroke gre!" Alešem Primcem. Ta je tudi član upravnega odbora in predsednik programskega sveta televizije.
Zidanšek pravi, da se medijski prostor tako odpira, sam pa ni kupil delnic nove medijske hiše. "Če jih bo kdo kupil, je to njegova svobodna volja, ljudi k temu ne pozivamo, smo nevtralni."
Predsednik SLS še poudarja, da so odprti in da se pogovarjajo z vsemi strankami, levimi, desnimi in sredinskimi, ter tudi večjimi podjetji, kot je Luka Koper. "Vsi opažajo, da manjka glas SLS v parlamentu, ker je stranka tudi zagovornica lokalnih interesov. Teh tem nihče ne pokriva," se pohvali Zidanšek.
"Ko sem bil pred slabim letom dni izvoljen za predsednika, sem povedal, da je SLS odprta desnosredinska stranka in da na desni sredini ni več prostora za novo stranko, ker je ta prostor zasedla SLS." Zidanšek je po "letu garanja na terenu" optimistično prepričan, da se ljudska stranka v politični prostor vrača na velika vrata.
Poglejmo še, kako ljudska stranka kotira v javnomnenjskih raziskavah Episcentra. Presenetljivo dobro, bi lahko rekli, saj se SLS zaradi zunajparlamentarnega statusa ne uspe pogosto pojavljati v medijih. Kazalniki podpore javnosti sicer upadajo, a tudi v zadnji anketi je SLS dobila solidnih 3,1 odstotka, medtem ko se je med oktobrom lani in januarjem letos celo približala petim odstotkom.
Po podatkih Državne volilne komisije jih ima 31, sledi SD z 20 župani, SDS jih ima 19. Na volitvah v mestne in občinske svete je SLS z 8,48 odstotka na ravni države dosegla četrto mesto, za SDS (14,34 odstotka), SMC (11,11 odstotka) in SD (9,95 odstotka) ter pred DeSUS (7,45 odstotka), NSi (6,61 odstotka) in preostalimi strankami.