Na razpis za slovenskega člana evropskega računskega sodišča se je prijavilo sedem kandidatov, med njimi tudi evropski poslanec in nekdanji predsednik slovenskega računskega sodišča Igor Šoltes.
V prvi polovici oktobra se je iztekel rok za prijave za slovenskega člana evropskega računskega sodišča v Luksemburgu. Kot so povedali na finančnem ministrstvu, je prispelo sedem prijav.
Med prijavljenimi kandidati je vrsta prepoznavnih imen: od zdajšnjega slovenskega člana evropskega računskega sodišča Milana M. Cvikla do namestnika predsednika slovenskega računskega sodišča Sama Jereba in nekdanjega predsednika slovenskega računskega sodišča, zdaj pa evropskega poslanca Igorja Šoltesa, v Dnevniku pišeta Meta Roglič in Suzana Kos.
Članu računskega sodišča 17 tisočakov neto
Igor Šoltes je za Dnevnik potrdil, da se je prijavil na razpis za člana evropskega računskega sodišča. Na vprašanja o razlogih za takšno odločitev nam je dejal le, da gre za področje, s katerim se je ukvarjal devet let in zanj pomeni profesionalni izziv. Za pojasnila smo se obrnili tudi na Cvikla. njegove odgovore še čakamo.
Plača člana evropskega računskega sodišča brez dodatkov znaša okoli 17 tisoč evrov neto, osnovna plača evropskega poslanca pa dobrih 6.200 evrov neto. Slovenskega člana evropskega računskega sodišča predlaga vlada, dokončno odločitev pa sprejme Svet EU.
Cvikl: Verjamem, da se bo Cerar odločil za najboljšega
"Na razpis sem se prijavil, ker želim kot izvoljeni vodja enega izmed štirih Senatov nadaljevati delo na krepitvi vloge Evropskega računskega sodišča v nadzoru institucij Evropske unije, politik reševanja finančne krize in aktualnih izzivov vodenja EU. Zadnje je tudi temeljna vsebina Senata, ki mu predsedujem," nam je pojasnil Cvikl.
"Vladi kandidaturo predlaga minister za finance. Verjamem, da se bo na osnovi predloženih vsebinskih programov in strokovnih referenc odločil za najboljšega mogočega kandidata iz Republike Slovenije, ker člani zaprisežemo pred Evropskim sodiščem za zagotavljanje neodvisnosti in je za uveljavitev znotraj kolegija članov potreben čas, je praksa držav članic, da v povprečju mandat obnovijo najmanj enkrat," je še dodal.