Ponedeljek, 12. 5. 2025, 13.53
5 ur, 38 minut
Han: Politika ne sme ignorirati nizke volilne udeležbe

Po mnenju predsednika SD Matjaža Hana ni potrebe za predčasne volitve ali odstop ministrice za kulturo Aste Vrečko.
Po besedah predsednika SD Matjaža Hana je lahko izid referenduma, po katerem so volivci prepričljivo zavrnili zakon o dodatku k pokojninam umetnikov, tudi streznitev leve sredine, da se bo vendarle angažirala, da bo lahko dosegla dober rezultat na naslednjih volitvah. Ob tem pa ne vidi razloga, da bi zaradi referenduma prišlo do težav v koaliciji.
"Po prespani noči smo vsi bistveno modrejši in misli se izkristalizirajo," je v prvem odzivu na referendum dejal predsednik stranke SD, v kateri se v nedeljo na izid niso odzvali.
Nizka volilna udeležba kot opozorilo celotni politiki
Poudaril je, da se nekaj manj kot 26-odstotne volilne udeležbe ne glede na rezultat nihče v politiki ne more veseliti, ne zmagovalci ne koalicija. "Vsa politika bi se morala vprašati, kaj pomenijo referendumi kot orodje neposredne demokracije. Če ne bomo spoštovali institucij, v tem primeru tudi referenduma, bomo imeli seveda v nadaljevanju težave," je dejal Han.
Sam se je referenduma udeležil, ker verjame, da s svojim zgledom pokaže, kaj si misli o demokraciji in zakonu.
Zakon je po njegovem mnenju dober, vendar ostro obsoja, da so bili kulturniki v kampanji uporabljeni za politične cilje.
Han: SDS je želela izkoristiti referendum za destabilizacijo vlade
SDS je po Hanovih besedah želela referendum uporabiti kot napad na vlado, vendar je sam poudaril, da je šlo za zakon, ne za vlado.
SD ne vidi razloga za krizo v koaliciji
Han ne vidi razloga, da bi referendum povzročil trenja v koaliciji, saj stališča do zakona niso bila sporna – le pristop do referenduma se je razlikoval. Po njegovem mnenju ni potrebe po predčasnih volitvah ali odstopu ministrice za kulturo Aste Vrečko. Zavrača tudi predlog SDS za razveljavitev zakona iz leta 1974.
Slab rezultat na referendumu in slabe ankete – SD pred ogledalom
Han priznava, da ni zadovoljen z rezultatom referenduma in nizko podporo SD v anketah. Stranka mora poiskati poti do izboljšanja.
Zakon padel: več kot 92 odstotkov volivcev glasovalo proti
Po delnih neuradnih podatkih DVK je proti zakonu o dodatku k pokojnini za umetnike glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, kvorum pa je bil dosežen z več kot 400 tisoč glasovi proti.