Torek, 8. 8. 2023, 12.10
1 leto, 4 mesece
Golob sporoča: 14. avgust bo dela prost dan
Predsednik vlade Robert Golob je na Instagramu sporočil, da bo 14. avgust dela prost dan in dan solidarnosti. To je kasneje potrdil tudi na novinarski konferenci po seji vlade. "Pričakujemo, da bomo na ta dan vsi pomagali in dali upanje vsem tistim, ki ga potrebujejo," je dejal.
Premier Robert Golob je že včeraj napovedal, da bo verjetno 14. avgust dela prost dan, ki bi ga poimenovali dan solidarnosti. To je danes najprej potrdil tudi na Instagramu, kasneje pa še na novinarski konferenci po seji vlade.
"14. avgust bo dan solidarnosti. Dan, ko bo cela Slovenija stopila skupaj in ko bo vsak od nas prispeval svoj delež. Prepričan sem, da Slovenija to zmore," je v objavljenem posnetku povedal Golob in prihodnji ponedeljek razglasil za dan, ko bomo pomagali znancu, sosedu, prijatelju, vsem, ki so jih prizadele hude poplave.
Gre za prihodnji ponedeljek, s tem pa bodo ob koncu tedna pred tem in torkovem prazniku Marijinega vnebovzetja v kosu prosti štirje dnevi.
Gospodarstveniki z dvomi
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), kjer pozdravljajo hiter odziv vlade, ko gre za pomoč podjetjem na območjih, ki jih je prizadela katastrofalna ujma, imajo istočasno dvome o učinku odločitve, da bo 14. avgust dan solidarnosti in dela prost dan. Ta bo namreč, kot menijo, povzročil dodatne stroške podjetjem v drugih delih države.
Na GZS pravijo, da razumejo dobronamernost predloga, ki bi prizadetim omogočil, da lahko podaljšan vikend izkoristijo za odpravljanje posledic poplav, a opozarjajo, da bodo hkrati s tem podjetja, tudi tista, ki so prav tako utrpela nekaj škode v poplavah, imela dodatne stroške.
Podjetja, ki so bila manj oškodovana v poplavah in so končno zagnala proizvodnjo, bodo namreč, tako pravijo v zbornici, zaradi ukrepa še ob dodatne prihodke. Ukrep bo obenem prizadel tudi tista podjetja, ki so se zaradi povečane količine naročil celo odpovedala kolektivnemu dopustu.
Če bi želeli pomagati prizadetim krajem, ljudem in podjetjem, bi po prepričanju GZS dosegli veliko večji učinek s tem, da bi namesto dodatnega prostega dne določili dodaten delovni dan in bi obračunane stroške za zaposlenega za ta dan namenili za pomoč prizadetim v poplavah, ob tem, da bi se država za ta dan odpovedala davkom in prispevkom od plač.
Glede na to, da na najbolj prizadetih območjih živi približno četrtina slovenskega delovno aktivnega prebivalstva, bo prostega dne deležna velika večina zaposlenih v Sloveniji, ki jih poplave niso prizadele, še opozarjajo na GZS. "Če pa bo ta ukrep ostal, se bojimo, da ne bo dosegel želenega učinka, saj bo na terenu izredno težko organizirati in koordinirati pričakovano veliko število prostovoljcev," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Na GZS sicer pozdravljajo hiter odziv vlade na stisko podjetij, ki jim je povodenj uničila proizvodnjo ali drugače posegla v njihovo poslovanje. Po njihovi oceni vlada razume, da je treba tudi podjetjem na prizadetih območjih zaradi poplav pomagati, da čim prej zaženejo proizvodnjo in ohranijo delovna mesta.
So pa razočarani zaradi predlaganih določil glede subvencioniranja nadomestila plače v primeru čakanja na delo ali višje sile. Kot so spomnili, so na ponedeljkovem sestanku na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, na katerem so bili prisotni tudi predstavniki ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, skupaj z ostalimi delodajalskimi združenji dorekli usklajene ukrepe.
Glede sofinanciranja ukrepa čakanja na delo je bil tako sprejet dogovor, da bi podjetjem, ki bodo dlje časa zaprta, država ukrep sofinancirala 100-odstotno, za ostale, denimo njihove dobavitelje, pa bi bilo predvideno sofinanciranje v višini 80 odstotkov. Tak dogovor so na GZS tudi predstavili svojim članom in ti naj bi ga pozdravili.
Zato je predstavnike zbornice danes presenetila informacija po današnji seji vlade, da bo glede na vladni predlog sprememb zakona o odpravi posledic naravne nesreče veljalo le 80-odstotno subvencioniranje nadomestila plače.
Pomagate lahko že danes
Slovenijo je v preteklih dneh prizadela najhujša naravna nesreča v zgodovini samostojne države. Obsežne padavine so povzročile poplave in sprožile plazove, ki so opustošili dve tretjini Slovenije. Vodni pretoki se sicer umirjajo, a odtekla voda za sabo pušča porušene ceste, mostove, komunalno infrastrukturo, številni so ostali brez domov.
Znova pa se izkazuje tudi človeška solidarnost. Številni prizadetim v ujmi že pomagajo, prek v ponedeljek vzpostavljene spletne aplikacije Poplave 2023 pa je pomoč do tega trenutka ponudilo že več kot 13 tisoč posameznikov in skupin.