Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 8. 2015,
16.58

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

arbitraža Slovenija Hrvaška

Sreda, 19. 8. 2015, 16.58

8 let

Gilbert Guillaum bo imenoval arbitra, potem bodo preučili stališča Slovenije in Hrvaške

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Arbitražno sodišče, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško, je sporočilo, da bo preučilo stališča Slovenije in Hrvaške, ko bo znova sestavljeno.

Arbitražno sodišče se je odzvalo na stališče Slovenije, ki je po odstopu Hrvaške od arbitražnega sporazuma zahtevala, da se arbitražni postopek nadaljuje.

Zdaj bo predsednik sodišča Gilbert Guillaum imenoval oba arbitra, potem pa bo sodišče v polni sestavi preučilo stališče Hrvaške, ki je enostransko odstopila od arbitražnega sporazuma, in Slovenije, ki vztraja, da se mora arbitraža nadaljevati. Kdaj bo Guillaume izbral arbitra, iz Stalnega arbitražnega sodišča v Haagu, ki je registrar ad hoc arbitražnega sodišča med Slovenijo in Hrvaško, niso sporočili.

Slovenija pooblastila predsednika, Hrvaška se ni odzvala Izbiro arbitra je Guillaumu slovenska vlada po odstopu Ronnyja Abrahama prepustila minuli četrtek, nanj pa je nato v petek padla še izbira hrvaškega člana sodišča, saj je potekel 15-dnevni rok, ki ga je za imenovanje naslednika Budislava Vukasa imela na voljo Hrvaška.

S Stalnega arbitražnega sodišča so sporočili, da namerava arbitražno sodišče, potem ko bo vnovič sestavljeno, skrbno preučiti stališča obeh strani, upoštevaje učinek hrvaške namere, da odstopi od arbitražnega sporazuma, in morebitne posledice, ki bi jih na trenutne postopke lahko imeli dogodki, ki naj bi botrovali hrvaški odločitvi. Sodišče bi lahko spričo navedenega strani tudi pozvalo, da predložita dodatna pojasnila, so še zapisali v Haagu.

V sporočilu so sicer povzeli pismi, ki ju je Slovenija v Haag poslala 13. avgusta. V prvem je odgovorila na pismo Hrvaške sodišču z 31. julija in zavrnila enostransko hrvaško odpoved arbitražnega sporazuma, v drugem pa predsednika arbitražnega sodišča zaprosila, da on imenuje člana sodišča, ki bo zamenjal Abrahama.

Slovenija opozorila na vstop Hrvaške v EU Glede na stališča Slovenije, ki jih je poslala v Haag, ima arbitražno sodišče "pristojnost in dolžnost, da nadaljuje proces", saj bi bilo sicer odprto za pritiske katerekoli strani, ki bi želela zavlačevati oz. preprečiti odločitev arbitraže.

Slovenija je sodišče tudi opozorila, da je "Hrvaška dosegla svoj vitalni interes in se priključila Evropski uniji v skladu z 9. členom arbitražnega sporazuma, od katerega želi zdaj odstopiti".

"Sodišče naj ugotovi obseg svoje pristojnosti" Poleg tega je Slovenija tudi spomnila, da ima vsako arbitražno sodišče v skladu s splošnim načelom mednarodnega prava glede arbitražnih postopkov pristojnost, da ugotovi obseg svoje pristojnosti - t.i. načelo kompetenz-kompetenz.

To načelo je glede na stališče Slovenije potrjeno v 4. odstavku 3. člena in 4. odstavku 6. člena arbitražnega sporazuma ter v 2. odstavku 34. člena izbirnih pravil Stalnega arbitražnega sodišča za arbitraže med dvema državama, je še zapisalo sodišče.

Kabinet predsednika vlade: Sodišče postopa v skladu s sporazumo Slovenija ugotavlja, da arbitražno sodišče postopa naprej v skladu z arbitražnim sporazumom, s tem ko ponovno vzpostavlja tribunal. Tako sedaj čakamo na nadaljnje odločitve arbitražnega sodišča," so zapisali v kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja.

Po mnenju Slovenije ima arbitražno sodišče vsa pooblastila, da po imenovanju manjkajočih članov tribunala arbitražni postopek nadaljuje, so še dodali.

Hrvaška: Naših argumentov ne navajajo, slovenske pa Hrvaška sporočila sodišča ne komentira. So pa zapisali, da želijo opozoriti na dejstvo, "da se ne v tem ne v prejšnjih sporočilih Stalnega arbitražnega sodišča, vezanih na ta proces, ne navaja hrvaška argumentacija in razlogi za konec arbitražnega postopka, medtem ko se istočasno zelo na široko razlagajo pisma druge strani v sporu".

Ne spreglejte