Ponedeljek, 16. 11. 2020, 15.16
4 leta
Vlada podaljšala epidemijo še za 30 dni
Vlada je na današnji dopisni seji podaljšala epidemijo nalezljive bolezni covid-19 na območju vse države še za 30 dni.
"Še vedno smo priča hitremu širjenju med populacijo, ki močno presega normalno obolevnost oziroma incidenco. Aktualne epidemiološke razmere v zvezi s širjenjem okužbe z virusom sars-cov-2 zahtevajo ponovno, a časovno omejeno, razglasitev epidemije na vsem območju Republike Slovenije, saj vse statistične regije dosegajo oziroma presegajo stopnjo incidence, ki zahteva razglasitev epidemije," je po dopisni seji sporočila vlada.
Deana Potza: "Skupno število opravljenih nadzorov v obdobju od 1. do 8. novembra 2020 je bilo 2.459. Izrečenih je bilo 95 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 53.200 EUR; 183 opozoril po Zakonu o prekrških ter 101 upravni ukrep." pic.twitter.com/B283MnXTPV
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 16, 2020
Z današnjim dnem so znova, kot v spomladanskem valu epidemije, zaprle vrata nenujne trgovine, ustavil se je javni potniški promet. Že od konca prejšnjega tedna je prepovedano zbiranje ljudi razen družinskih članov. Vrtci so odprti le za nujne primere, pouk pa se že drugi teden izvaja na daljavo.
Kot je na popoldanski vladni novinarski konferenci spomnil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, so razmere, v katerih smo se znašli, edinstvene. Spopadamo se z virusom, ki ga nismo poznali, in ga, kot opozarjajo epidemiologi, še vedno spoznavamo.
"Dokler ne bomo imeli na voljo učinkovitega cepiva, je zamejevanje stikov ob doslednem upoštevanju samozaščitnih ukrepov, tudi na javnih mestih, edina pot za preprečevanje najslabšega scenarija, ki se je številnim državam, tudi Italiji, zgodil v prvem valu," je pojasnil Kacin.
Inšpektorji deležni žalitev in zmerljivk
Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata je sicer na današnji novinarski konferenci pojasnila, da se spoštovanje ukrepov izboljšuje in da gremo kot družba v pravo smer, a da manjšina še vedno ni pripravljena slediti vladnim odlokom, kar izražajo tudi z zmerljivkami in žalitvami na račun zdravstvenih inšpektorjev, ki delajo na terenu.
Na Štajerskem se je zgodil celo fizični napad na inšpektorja, na družabnih omrežjih pa so se pojavili grožnje in pozivi k maščevanju tako zdravstvenim inšpektorjem kot tudi njihovim družinam, vključno z otroki.
"Pisanje glob ni nikogaršnji hobi. Inšpektorji tudi niso plačani glede na število izdanih glob," je poudarila in dodala: "Bodite vzgled. Ne vabite sosedov na žganje in prijateljic na kavo."
Psiholog Peter Markič poudaril, da moramo, če želimo poskrbeti za druge, najprej poskrbeti zase. V trenutnih razmerah so stiske večje, veliko staršev opravlja dvojno ali trojno službo. Odmerjanje časa je ključnega pomena. Potrebujemo čas za družino, prijatelje, a tudi čas zase. pic.twitter.com/RlFe7cyadK
— Jelko Kacin – govorec Vlade RS za Covid19 (@GovorecCOVID19) November 16, 2020
Psiholog Markič: Vzeti si čas zase ni lahko, je pa nujno
Epidemija koronavirusa je poleg skrbi za sočloveka pokazala tudi potrebo po skrbi za samega sebe, pa je na novinarski konferenci dejal psiholog Peter Markič. Kot je opozoril, si vzeti čas zase ni lahko, je pa nujno, še posebej pa morajo zase poskrbeti zdravstveni delavci in zaposleni v domovih za starejše, da ne izgorijo.
Po Markičevih besedah so za človekovo delovanje potrebni trije pogoji, da človek zna, zmore in hoče. Ravno zadnji je najpomembnejši, saj z njim lahko nadomestimo pomanjkanje pri preostalih dveh. Prav to pa je lahko usodno takrat, ko človek hoče narediti več, kot zmore. To pa je pot, ki zanesljivo vodi v izgorevanje, je opozoril.
Gantar: Učinki se bodo predvidoma poznali v 14 dneh
Minister za zdravje Tomaž Gantar je medtem danes dejal, da pričakuje učinke sprejetih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa v 14 dneh. Poudaril je, da je epidemija trenutno pod nadzorom, začeli bodo tudi pripravo kriterijev za sproščanje ukrepov. "Računam, da bomo čez 14 dni, kot je bilo napovedano, začeli sproščanje," je dejal ob robu seje DZ.
"Mislim, da nam bo z novimi ukrepi uspelo krivuljo prevesiti navzdol. To je tisto, kar si želimo," je povedal. Sproščanje ukrepov je dogovor med strokovno skupino in vlado. "Precej smo se pogovarjali o otrocih, o prvi triadi, težavah drugih. Verjetno bomo na teh področjih morali najprej razmišljati o sproščanju, seveda ob upoštevanju vseh ukrepov, ki so za to potrebni," je povedal.
A je dodal, da je zdravstveni sistem še vedno zelo obremenjen. "Izredne obremenitve je zagotovo mogoče pričakovati še nekaj časa. Težave so z res visokim številom okužb pri zdravstvenih delavcih in mislim, da je to tisto ključno pri delu zdravstvenega sistema," je povedal.
"Po bitki je lahko biti general"
Na očitke, da bi bilo treba ukrepe sprejeti prej, pa Gantar odgovarja, da je "po bitki lahko biti general". Pojasnil je, da so 26. oktobra začeli sprejemati ukrepe, a tudi takrat niso bili sprejeti z navdušenjem. Povedal je, da je bilo precej zaostritev ukrepov, nekateri so prinesli tudi rezultate, a ne zadostnih. A je trenutno težko najti razloge, zakaj ni bilo ustreznih rezultatov.
Poudaril je, da je treba nenehno iskati ravnovesje med delovanjem zdravstvenega sistema, gospodarsko škodo in posledicami novega koronavirusa. "To ravnovesje je včasih težko najti. Danes bi zagotovo, če pogledam nazaj, verjetno želel bistveno strožje ukrepe že prej. O tem smo razpravljali. Kot rečeno, argumenti ene in pa druge strani so vedno različni," je pojasnil. "Položaj zagotovo ni črno-bel," je poudaril minister. Po njegovem mnenju je težko tehtati med odločitvami.
63