Petek, 29. 6. 2018, 7.43
6 let, 5 mesecev
Eno leto od odločitve arbitražnega sodišča med Slovenijo in Hrvaško
Arbitražno sodišče je natanko pred letom dni objavilo razsodbo o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško. Državi leto dni kasneje ostajata vsaka na svojem bregu. Hrvaška vztraja, da je iz arbitražnega postopka izstopila, in je za dvostransko rešitev, Slovenija pa zagotavlja, da je razsodbo treba uresničiti. Zato bo, brez Bruslja, vložila tožbo na Sodišče EU.
Arbitražno sodišče je odločilo, da meja med Slovenijo in Hrvaško po kopnem večinoma poteka po mejah katastrskih občin. Slovenija je dobila sporno območje pri Hotizi, Hrvaška pa levi breg Dragonje.
Na morju je sodišče veliko večino Piranskega zaliva prisodilo Sloveniji. Določilo je tudi 2,5 navtične milje široko območje stika Slovenije z odprtim morjem, tako imenovani junction, ki sicer de iure ostaja hrvaško teritorialno morje, a tam Hrvaška ne sme ovirati plovbe plovilom, ki iz mednarodnega plujejo v slovensko morje ali obratno, pa tudi sicer ne sme izvajati dejanj, ki bi lahko ovirala to povezavo slovenskega morja z mednarodnimi vodami.
Slovenija priznala, Hrvaška ne
Čeprav je Slovenija morda pričakovala ugodnejšo rešitev, je slovenska politika z vlado Mira Cerarja na čelu takoj zagotovila, da bo odločitev sodišča spoštovala in jo uresničila. Kljub nekaj kritikam opozicije je slovenska politika ostala enotna.
Na Hrvaškem so ponavljali, da arbitraža ne velja, saj so izstopili iz procesa zaradi "kontaminacije postopka" z nedovoljenimi pogovori med slovensko agentko in arbitrom, pa čeprav je sodišče že v vmesni sodbi leta 2016 presodilo, da to ni bila tako velika kršitev, da sodišče ne bi moglo končati svojega dela.
Slovenija je že pred meseci kljub odklanjanju Hrvaške začela postopke za implementacijo razsodbe na področjih, kjer jih je lahko izvedla sama. V ta namen je državni zbor sprejel sveženj tako imenovanih implementacijskih zakonov.
Evropska unija ni podala mnenja
Napovedala je tudi, da se bo obrnila na Sodišče EU. Pred njim namerava na podlagi 259. člena pogodbe EU tožiti Hrvaško, ker ji zaradi nespoštovanja arbitražne odločitve o meji onemogoča izvajanje evropskega prava.
Potem ko je Evropska komisija 18. junija sporočila, da ne bo podala mnenja o tožbi, ki bi jo sicer lahko prevzela tudi sama, je Slovenija napovedala, da bo tožbo, predvidoma še pred sredino julija, vložila sama, potem ko bo zadevo obravnaval novi odbor DZ za zunanjo politiko (OZP).
Pahor: Spor o meji med Slovenijo in Hrvaško je rešen
Predsednik republike Borut Pahor je danes poudaril, da je z razsodbo arbitražnega sodišča, ki je določilo potek meje med Slovenijo in Hrvaško, spor glede tega vprašanja dokončno rešen. Zaradi hrvaškega zavračanja razsodbe po besedah Pahorja ostaja nerešeno zgolj vprašanje njene uveljavitve.
Naloga obeh držav je, da po mirni poti uveljavita razsodbo, je poudaril Pahor. Prepričan je, da bo meja med sosednjima državama prej ali slej uveljavljena skladno z odločitvijo sodišča.
Dodal je, da ima Slovenija po razsodbi arbitražnega sodišča pred enim letom dokončno določene meje z vsemi štirimi sosednjimi državami.
2