Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 9. 2013,
14.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

e-cigarete kajenje

Petek, 6. 9. 2013, 14.03

8 let, 7 mesecev

E-cigarete naj ne bi bile škodljive. Pa je to res?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V tujini je vse bolj v uporabi elektronska cigareta oz. e-cigareta. Je torej prihodnost kadilcev v majhni baterijski cigareti z lučko?

E-cigareta je sicer na pogled zelo podobna pravi cigareti, le da je brez vonja in da namesto škodljivega dima proizvaja paro. Polnjena je z različnimi odmerki nikotina ter po zagotovitvah proizvajalcev ne vsebuje nobenih sestavin, ki bi povzročale raka. Vendar pa pristojne institucije opozarjajo na številne pomanjkljivosti.

Uporaba e-cigarete podvojena med najstniki v ZDA

Po raziskavi ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je v lanskem letu deset odstotkov dijakov kadilo e-cigareto, kar je glede na leto 2011 še enkrat več. Povečana uporaba e-cigaret med najstniki se tako zdi skrb vzbujajoča direktorju CDC Tomu Friednu, saj so po njegovem mnenju lahko "mnogi najstniki, ki so začeli kaditi takšne cigarete, obsojeni na dosmrtni boj z odvisnostjo od nikotina in konvencionalnih cigaret".

Raziskava je namreč pokazala tudi, da večina najstnikov, ki pravi, da uporablja e-cigarete, redno kadi tudi navadne cigarete, le eden od petih dijakov namreč trdi, da te ni niti poskusil. "To kaže, da je e-cigareta lahko vstopna točka za nikotinsko odvisnost in uporabo drugih tobačnih izdelkov," trdi predsednik kampanje Brez tobaka za otroke Matt Myers. Med drugim za t. i. uspeh e-cigaret krivi tudi oglaševalno industrijo, ki mlade z znanimi imeni nagovarja h kajenju teh cigaret.

E-cigareta ni namenjena otrokom

Proizvajalci e-cigarete v podjetju Altria, ki spada pod okrilje Phillip Morrisa, na drugi strani trdijo, da so te cigarete namenjene odraslim kadilcem in ne otrokom. Podobno zagotavljajo tudi drugi proizvajalci tovrstnih cigaret. Medtem pa so v več državah mladoletnikom že prepovedali prodajo e-cigaret.

Kaj pa Slovenija?

Kot pojasnjujejo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ), v Sloveniji za zdaj o uporabi e-cigaret ni na voljo veliko podatkov. Med kadilci oziroma tistimi, ki uporabljajo tobačne ali nikotinske izdelke, jih namreč manj kot en odstotek uporablja e-cigarete.

Na Slovenski zvezi za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo pa opozarjajo na varnost e-cigaret za zdravje, saj proizvajalci niso v celoti razkrili, katere kemikalije vsebujejo, podatki glede emisij in dejanske izpostavljenosti ljudi so pomanjkljivi, vplivi na zdravje niso raziskani, mednarodno trženje poteka prek spleta in ni nadzora nad produkcijo (Kitajska je večinska proizvajalka). Opozarjajo pa še na vpliv na začetek in na prizadevanja za opustitev kajenja.

Zato so pripravili predlog spremembe Zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, ki sledi priporočilom Svetovne zdravstvene organizacije, da naj zakoni o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov regulirajo vsebino in označevanje, prepovedi javne uporabe in omejevanje oglaševanja, promocije in sponzorstva, dokler izdelki ENDS ne bodo regulirani kot pripomočki za dovajanje nikotina.

Ne spreglejte