DZ razpravlja o predlogu SDS, naj pristojne institucije umaknejo oznako zaupnosti z dokumentov iz trgovine z orožjem. V vseh poslanskih skupinah se strinjajo, da je oznako zaupnosti treba umakniti.
Poslanske skupine se razlikujejo le v tem, kdaj in na kakšen način to storiti. Slišati je tudi pozive, da bi se moral DZ ukvarjati s pomembnejšimi vprašanji.
SDS za takojšen umik, koalicija za zakon
Poslanska skupina SDS, ki je predlagala to točko izredne seje, namreč predlaga, da DZ sprejme poseben sklep, s katerim bi DZ vse pristojne inštitucije pozval, naj takoj umaknejo oznake zaupnosti z dokumentov o trgovini z orožjem, medtem ko so se v koaliciji na odboru DZ za notranjo politiko zavzeli za to, da bi se oznake umaknile šele potem, ko bi DZ o tem sprejel poseben zakon.
Jurij: Zakonito odprtje lahko omogoči le zakon
Dušan Kumer (SD) se je tako v predstavitvi stališča poslanske skupine strinjal, da je arhive o orožju treba odpreti, vendar pa je to treba po njegovem storiti s posebnim zakonom. S posebnim zakonom je treba to storili tudi po mnenju Franca Jurija (Zares). Le tako se namreč po njegovem mnenju lahko zagotovi zakonito odprtje omenjenih arhivov.
Da je treba za odprtje arhivov sprejeti poseben zakon, se je v imenu poslanske skupine nepovezanih poslancev strinjal tudi Franc Žnidaršič. Poslanec namreč ocenjuje, da le priporočilo oziroma poziv DZ pristojnim organom, naj odprejo arhive, ne bi doseglo samega namena, predvsem pa ga ne bi doseglo dovolj zgodaj.
Janša: Z objavo bi preprečili številne manipulacije
Na drugi strani so v SDS prepričani, da je treba arhive odpreti takoj, da se lahko na ta način prepreči številne manipulacije, ki se, kot je dejal Janez Janša, vlečejo že vse od osamosvojitve, predvsem s selektivno izbiro in objavo dokumentov.
Janša je v predstavitvi dopolnilnega stališča predloga tudi zavrnil nekatere očitke, ki jih nanj že nekaj časa naslavljajo nekateri poslanci. Povedal je, da je bila "poleg legalne tudi nezakonita trgovina z orožjem", a opozoril, da se legalna prodaja večinoma namerno meša z nelegalno.
Poudaril je, da do zdaj nobena od številnih uradnih preiskav ni pokazala, da bi bile pri trgovini z orožjem, ki so ji vodili posamezni uradni organi, kakšne nepravilnosti. Tiste, ki ga obtožujejo nezakonite trgovine z orožjem, pa je tudi vprašal, zakaj vse do zdaj niso sprožili nobenih ustreznih postopkov, če menijo, da je prihajalo do nezakonitosti. Kajti, kot je dejal, "v tistih časih ni bilo nobene transakcije z orožjem, za katero ljudje z vrha tranzicijske levice ne bi vedeli".
Sajovic za razmejitev pri trgovini z orožjem
Da je treba pri trgovini z orožjem jasno razmejiti med prodajami orožja, ki so bile izvedene v dobro države, in pa prodajami, pri katerih je šlo za okoriščanje posameznikov, je v imenu LDS ocenil tudi Borut Sajovic. To pa je po njegovi oceni mogoče storiti le z umikom oznake zaupnosti z orožarskih dokumentov.
Kumer: Odprtje dokumentov z zakonom bi razblinilo dvome
Dušan Kumer pa je izpostavil, da v javnosti obstajajo dvomi o tem, da pri trgovini z orožjem ni šlo le za pomoč Hrvaški in BiH, temveč tudi za vojno dobičkarstvo. Odprtje dokumentov z zakonom, ki naj bi v parlamentarno proceduro prešel v 30 dneh, naj bi zato razblinilo te dvome.
Kres: DZ bi se moral ukvarjati s pomembnejšimi vprašanji
V razpravi so se sicer zvrstili tudi nekateri pozivi, da bi se DZ moral ukvarjati s pomembnejšimi vprašanji. Gvido Kres (SLS) je tako poslance pozval, naj na hitro odločijo o zadevi, in se začno ukvarjati z bolj pomembnimi vprašanji.
Podobno je v imenu SNS ocenil Silven Majhenič. Za to, da so se v času trgovini z orožjem dogajale nekatere čudne reči, je vedel ves politični vrh, vendar pa tega takrat, ko je bila zadeva še sveža, ni preiskoval nihče, je dejal in se vprašal zakaj ta neproduktivna razprava za nazaj ravno zdaj.
Po časovnici naj bi se razprava o tej točki končala okoli 23. ure.