Torek, 29. 4. 2014, 14.03
6 let
Delodajalci ne znajo ustvariti dobrih delovnih razmer
Psihosocialna tveganja na delovnem mestu, med njimi tudi stres, so še vedno občutljiva in pogosto narobe razumljena tema, duševne težave pa stigmatizirane.
Kljub temu pa še vedno dobra polovica večjih evropskih organizacij in kar tri četrtine manjših delodajalcev niso sprejele nikakršnih ukrepov za obvladovanje psihosocialnih tveganj.
"Velik del podjetij v Sloveniji je družinskih podjetij, ki jih vodijo ljudje, ki niso usposobljeni niti za to, da bi bili direktorji, kaj šele za to, da bi se ukvarjali s poglobljenim pristopom k izboljšanju delovnega okolja ljudi," poudarja psiholog.
Na inšpektoratu za delo so nekaj predlogov, kako lahko podjetja zmanjšajo vpliv stresa na zaposlene, že pripravili. Tako kot Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu delodajalcem svetujejo, naj: - ustvarijo dobro in stalno komunikacijo z delavci, - pokažejo razumevanje za težave, ki jih imajo delavci tudi zunaj delovnega mesta, - spodbujajo in motivirajo delavce, - omogočijo delavcem razgibano in izzivov polno delo, - omogočijo delavcem avtonomno in odgovorno delo, - krepijo skupinski duh.
Prijave ministrstvo za delo sprejema do 31. julija letos, najboljšim pa bodo podelili priznanje dobra praksa na področju varnosti in zdravja pri delu 2014.