Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
25. 2. 2015,
13.22

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

BiH Katar

Sreda, 25. 2. 2015, 13.22

8 let, 8 mesecev

Delavec iz BiH v Katarju: Vsak dan štopamo do Dohe in prosimo za hrano

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Bosanski delavci so ujeti v Katarju, ker jim slovenski delodajalec ni izplačal treh plač. Ker nimajo denarja, ne morejo domov, če ga želijo izterjati po sodni poti, pa morajo v Katarju tudi ostati.

V torek smo pisali, da so trenutne razmere 28 delavcev iz BiH in dveh iz Srbije, ki v Katarju delajo za slovenskega delodajalca, nevzdržne. Po tistem, ko jim delodajalec Sead Sulejmanović iz Velenja ni izplačal plač za zadnje tri mesece dela, so ostali brez denarja za hrano in za vrnitev domov.

Zato so se obrnili na bosansko veleposlaništvo v Dohi, ti pa so pozvali dobrodelne organizacije, ki delavcem pomagajo s prehrambnimi paketi.

"Ko so se oškodovani delavci obrnili na ambasado, smo takoj stopili v stik z njihovim delodajalcem. Pojasnil nam je, da delavcev ne more izplačati, ker tudi njemu dolgujejo za opravljeno delo. Enako je povedal tudi pred komisijo za človekove pravice in tudi inšpekciji ministrstva za delo in socialo," pojasnjuje veleposlanik BiH v Dohi Tarik Sadović.

Da plač ne more izplačati, ker so za opravljeno delo dolžni tudi njemu, je Sulejmanović povedal tudi nam. Delavcem tako pomagajo dobrodelne organizacije, pa tudi državljani BiH, ki živijo in delajo v Katarju.

"Vsak dan štopamo v Doho, kjer nato iščemo pomoč in tako rekoč prosimo za hrano, da lahko preživimo," za Planet Siol.net pojasnjuje 30-letni Z. M. iz BiH. V Katar je prišel pred sedmimi meseci, doma pa je pustil ženo in dveletno hčer. Družina je povsem odvisna od njegovih prihodkov.

Sulejmanović ne plačuje niti najemnine za bivanje, zato so jih iz ene hiše že nagnali Kot nam je pojasnil, pa Sulejmanović ni ostal dolžan le plač, temveč ne plačuje niti najemnine za bivanje teh delavcev. "Trenutno nas vseh 30 živi v štirih sobah v vili zunaj Dohe. Pred tem so nas iz enega stanovanja že nagnali, saj niso plačevali ne najemnine ne stroškov," pravi delavec.

Sulejmanović, kot nam je pojasnil veleposlanik, je solastnik podjetja Arab Face, ki se ukvarja z zaključnimi deli v gradbeništvu, večinska lastnica pa naj bi bila njegova žena, sicer Katarka.

Tožbe posamezno, ambasada zaprosila za enotno obravnavo Delavci so zaradi dolga vložili tožbe. "Prvi narok je 1. marca," pravi bosanski delavec, velik problem pa je, da se tožbe obravnavajo posamezno. "Ambasada je sicer prek zunanjega ministrstva Katarja sodišče zaprosila, da bi tožbe obravnavalo hkrati in čim prej, vendar pa še nimamo povratne informacije, kakšna je odločitev sodišča," dodaja Sadović.

Upanje, da bi Sulejmanović delavce izplačal še pred odločitvijo sodišča, je zelo majhno, je prepričan veleposlanik. V primeru, da bi se želeli delavci vrniti domov in to pisno potrdijo, bo veleposlaništvo zaprosilo pristojne organe v Katarju, da jim vrnitev domov čim bolj olajša.

Če odidejo domov, lahko ostanejo brez plač "Vendar pa se delavci zavedajo, da obstaja tveganje, da ostanejo brez plač, če bi se zdaj vrnili domov," še pojasni veleposlanik, ki opozarja, da je Katar sicer urejena država in da so se podobni zapleti dogajali tudi v preteklosti.

"Sulejmanović je res nekatere posameznike že pred prihodom opozoril, da izplačila za opravljeno delo zamujajo, a govoril je o 10 oziroma 14 dneh, ne pa nekaj mesecih," na navedbe Sulejmanovića za Planet Siol.net odgovarja Z. M. Odkar so se delavci odločili, da poiščejo pravico na sodišču, pa z njimi, kot pravi sogovornik, ne želi imeti nobenega stika.

"Razen v izrednih primerih," dodaja.

Ne spreglejte