Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 12. 2019,
13.50

Osveženo pred

5 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,77

6

Natisni članek

Natisni članek

minimalna plača uskladitev pokojnin ZZZS Lidija Jerkič

Ponedeljek, 2. 12. 2019, 13.50

5 let, 1 mesec

Če imate minimalno plačo, bodite pozorni po novem letu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,77

6

Denar | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

Bliža se 1. januar, ko bo minimalna plača višja, iz nje pa bodo izvzeti tudi vsi dodatki. Sindikati delavce pozivajo, naj pozorno spremljajo plačilne liste in opozorijo na morebitne kršitve, ob tem pa ne pristanejo na znižanje dodatkov. Priporočila GZS delodajalce po navedbah sindikatov napeljujejo k nezakonitim ukrepom, kar pa v GZS zanikajo.

Minimalna plača se bo z januarjem zvišala na 940 evrov bruto, iz njene definicije pa bodo izvzeti tudi vsi dodatki, ki se bodo tako morali prišteti k polni minimalni plači.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) delavce ob tem pozivajo, naj bodo pozorni na decembrsko in januarsko dogajanje v podjetju ter februarsko plačilno listo za januarsko plačo. "Vsakdo naj preveri, ali je najnižja izplačana plača res minimalna plača in ali so iz nje izvzeti vsi dodatki," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pozvala predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Novice Kaj se v Sloveniji bolj splača: delati ali biti na sociali?

Zaposlenim svetujejo, naj ne pristajajo na nižanje različnih dodatkov

Poudarila je, da pravice delavcev v kolektivnih pogodbah podjetij ne morejo in ne smejo biti določene slabše kot v kolektivni pogodbi dejavnosti.

Prakse, kot jih vključujejo priporočila GZS, so po navedbah predsednice ZSSS Lidije Jerkič nezakonite. V zvezi zato razmišljajo, da bi v primeru večjih kršitev vložili kazenske ovadbe. | Foto: STA , Prakse, kot jih vključujejo priporočila GZS, so po navedbah predsednice ZSSS Lidije Jerkič nezakonite. V zvezi zato razmišljajo, da bi v primeru večjih kršitev vložili kazenske ovadbe. Foto: STA , V zvezi vse zaposlene pozivajo, naj na ravni podjetij ne pristajajo na nižanje različnih dodatkov in njihovo vključitev v osnovno plačo. Pozorni naj bodo tudi na dodatke iz naslova posebnih obremenitev pri delu ter neugodnih vplivov okolja in nevarnosti pri delu, ki niso vsebovani v zahtevnosti dela in s tem vključeni v osnovno plačo delavcev.

Napotki in pojasnila bodo delavcem med drugim na voljo na spletnih straneh ZSSS in v sindikalni publikaciji Delavska enotnost. Februarja bo zveza organizirala tudi dan odprtih vrat, kamor bo povabila vse zaposlene, ki menijo, da je bil pri obračunu njihove plače za januar kršen zakon.

"Tisto, kar menimo, da se bo zgodilo, in bi radi preprečili, je upoštevanje navodila gospodarske zbornice, ki implicitno vsebuje nezakonito napeljevanje k vključevanju določenih dodatkov v osnovno plačo," je dejala Jerkičeva.

GZS za delodajalce pripravil nabor ukrepov

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je namreč za delodajalce nedavno pripravila nabor ukrepov za prilagoditev plačnega sistema, s katerimi želijo po lastnih navedbah pomagati ublažiti učinke spremenjenega zakona o minimalni plači. Njihov glavni poudarek je "na strukturni spremembi obračunane plače in smiselnemu ohranjanju razmerij med zahtevnostmi delovnih mest oz. plačami zaposlenih".

Sindikati pripravljeni tudi na kazenske ovadbe

Prakse, kot jih vključujejo priporočila GZS, so po navedbah Jerkičeve nezakonite. V zvezi zato razmišljajo, da bi v primeru večjih kršitev vložili kazenske ovadbe. Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je ob tem poudaril, da je iz sodne prakse zadnjih petih let razvidno, da so sodišča ob spornih vključevanjih dodatkov vedno prikimala delavcem.

Navedbe sindikatov je danes zanikala generalna direktorica GZS Sonja Šmuc, ki je dejala, da so podjetjem le priporočili, da se o spremembah dogovarjajo preko pogajanj na kolektivni ravni. | Foto: STA , Navedbe sindikatov je danes zanikala generalna direktorica GZS Sonja Šmuc, ki je dejala, da so podjetjem le priporočili, da se o spremembah dogovarjajo preko pogajanj na kolektivni ravni. Foto: STA ,

"Gospodarsko zbornico pozivam, naj priporočila umakne ter javno in jasno prekliče. Obenem jih pozivamo k takojšnjemu dvostranskemu dialogu," je še dejal Počivavšek.

GZS: Podjetja so se znašla v zelo zahtevni situaciji

Navedbe sindikatov je danes že zanikala generalna direktorica GZS Sonja Šmuc, ki je dejala, da so podjetjem le priporočili, da se o spremembah dogovarjajo preko pogajanj na kolektivni ravni.

"Podjetja so se namreč znašla v zelo zahtevni situaciji in če bi v celoti sledila razmerjem, ki jih prinaša sprememba zakona o minimalni plači skozi celotno tarifno lestvico, bi se lahko masa plač v podjetjih dvignila za 50 do 60 odstotkov. Če se izvede le delna prilagoditev, pa govorimo o 15- do 20-odstotnem dvigu mase plač," je dejala. Dodala je, da želijo nadaljevati socialni dialog.

"Temeljni problem so nizke najnižje osnovne plače," pa je dejala namestnica direktorja pravne službe v GZS Metka Penko Natlačen. Zato podjetjem predlagajo, da se se zvišajo najnižje osnovne plače po posameznih tarifnih razredih v kolektivnih pogodbah. Dodatke, ki so tipični za neko skupino del, bi vnesli v najnižjo osnovno plačo tega razreda. "To je mogoče in to nam omogoča zakon," je dejala. Podobno predlagajo glede dodatka za delovno dobo, saj zakon po njenih besedah to dovoljuje, če je to dovoljeno v kolektivni pogodbi.

"V preteklosti smo plačne modele gradili pretežno na nizkih osnovnih plačah z uvajanjem dodatkov. Naš predlog je, da se dodatki prelijejo v najnižje osnovne plače, ki pa zrastejo," je dodala Šmučeva. S tem bi po njenem mnenju pridobili tako delodajalci kot zaposleni.

Ne spreglejte