Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 5. 2014,
8.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Alenka Bratušek vlada

Četrtek, 8. 5. 2014, 8.10

8 let, 7 mesecev

Bratuškova: Odstopam z nemirno, a čisto vestjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Poslanke in poslanci so se seznanili z odstopom Alenke Bratušek s položaja predsednice vlade. S tem je mandat prenehal celotni vladi, torej tudi vsem ministrom.

Tako je začel teči 30-dnevni rok, v katerem lahko predsednik republike Borut Pahor predlaga kandidata za novega mandatarja.

Bratuškova je v svojem nagovoru poslancem povedala, da se je za odstop odločila, ker želi prispevati k rešitvi položaja, v katerem se je znašla vladna koalicija, potem ko sama ni dobila podpore na kongresu svoje stranke. "S takšno popotnico ne morem ne odgovorno voditi vlade ne preverjati zaupnice tu, med vami," je povedala.

Še pred odstopom pa se je po njenih besedah želela prepričati, da nobena od zadev, s katerimi se ukvarja vlada, ne zahteva vlade s polnimi pooblastili. Kot je dejala, si namreč nihče ne sme privoščiti, da bi zaradi strankarskih zadev in politikantskih kalkulacij trpela država.

Izpostavila je, da so razmere v državi takšne, da si predčasne volitve lahko privoščimo. Znova je zatrdila, da je ponosna, ker ji je uspelo stabilizirati javne finance in položaj naše države na mednarodnih trgih. "Za Slovenijo ni dovolj dobro, da smo takšni kot drugi. Moramo biti boljši," je povedala in dodala še, da odstopa z nemirno, a čisto vestjo.

Bili smo zelo na robu "Naj nas niti ena poteza v prihodnje spet ne spravi v podoben položaj - kajti iz prve roke vam povem: bili smo zelo, zelo na robu! Le če bomo vsi skupaj politiko razumeli kot državniško delo, skrb za skupno dobro pa kot našo državljansko dolžnost, bomo res lahko rekli, da delamo za blaginjo vseh naših državljanov in državljank. Mar ni ravno to politika?" je ob koncu govora dejala Bratuškova ter se poslovila z naslednjimi besedami: "Hvala za zaupanje – in na svidenje!"

DZ se je na seji seznanil tudi z odstopom podpredsednice DZ Romane Tomc (SDS). Kot je povedala Tomčeva, je njen odstop "poziv k bolj pravni in pravični državi" ter poziv k priznanju, da brez korenitih sprememb v državi "ne bomo postali razvita, pravična, solidarna in demokratična država".

Brez polnih pooblastil Bratuškova je odstop z mesta predsednice vlade podala v ponedeljek, potem ko je na kongresu Pozitivne Slovenije 25. aprila izgubila tekmo za mesto predsednika stranke, na katerega je bil izvoljen ljubljanski župan Zoran Janković. Po seznanitvi DZ z odstopom premierke vlada ne bo imela več polnih pooblastil, ampak bo do imenovanja nove vlade opravljala le še tekoče posle.

Bratuškova se je pred odločitvijo o odstopu po kongresu sestala tudi s predsedniki preostalih koalicijskih strank, s katerimi so se strinjali, da so za državo najboljše čimprejšnje volitve, po možnosti še pred poletjem.

Iskanje primernega kandidata je predsednikova dolžnost Vendar pa je pri skorajšnjem razpisu predčasnih volitev treba upoštevati ustavno določene roke. Eden teh je 30-dnevni rok, v katerem ima Pahor po posvetovanjih s poslanskimi skupinami možnost predlagati novega mandatarja.

Ustavni pravniki so se na sredinem posvetu pri Pahorju strinjali, da je iskanje primernega kandidata predsednikova dolžnost. Če pa bi svojo odločitev, da v tem roku za ta položaj ne predlaga nikogar, prepričljivo utemeljil, lahko ta rok tudi skrajša.

Pahor je po posvetu tudi sporočil, da je na srečanju prevladalo enotno mnenje, da je edini ustavnopravno neprimeren mesec za izvedbo volilnih opravil in volitev avgust. "Mogoče je sklepati, da volitve junija niso mogoče, pač pa upoštevajoč roke bolj mogoče julija," je dodal Pahor.

Ne spreglejte