Četrtek, 18. 8. 2022, 9.36
2 leti, 2 meseca
Teš 6: Lindav umaknil ključnega kriminalista, ki mu je zadevo uspelo pripeljati na sodišče
Potem ko je domnevno koruptivne posle v eni najbolj razvpitih afer gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) raziskoval praktično en sam kriminalist, so ga na policiji iz preiskave umaknili. Po navedbah Večera naj bi kriminalista Mitjo Nerata premestili v Tacen, ker "se je izkazal". Nerat je namreč glavno zadevo TEŠ, v kateri se bo sojenje nadaljevalo septembra, pripeljal do sodišča, zdaj pa je pripravljal povezano kazensko ovadbo v zadevi Rudis in preverjal politično odgovornost pri gradnji bloka 6.
S tem, ko je 250-milijonsko oškodovanje pri gradnji TEŠ 6 prišlo do obtožnice in posledično do sodišča, na policiji še niso končali preiskave omenjenega projekta. Sum storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti so opazili tudi v primeru gradnje hladilnega stolpa in naprave za razžvepljanje dimnih plinov bloka 6, ki ga je TEŠ dobavil konzorcij Rudis – Esotech – Engineering Dobersek.
Med osumljenimi sta poleg nekdanjega direktorja TEŠ Uroša Rotnika tudi njegova naslednika, zdajšnji poslanec SDS Franc Rosec in zdajšnji velenjski župan Peter Dermol. Projekt naj bi bil preplačan za približno 33 milijonov evrov, od tega naj bi Rotnik prejel vsaj dva milijona evrov podkupnine, še piše Večer.
Ker je novi šef policije Boštjan Lindav pretekli teden s primera umaknil kriminalista Mitjo Nerata, zadeva najverjetneje do zastaranja ne bo dobila epiloga.
Ker se je izkazal, so ga degradirali
Ker pa je novi šef policije Boštjan Lindav pretekli teden s primera umaknil kriminalista Mitjo Nerata, zadeva najverjetneje do zastaranja ne bo dobila epiloga. Primer je namreč tesno povezan s primerom TEŠ, zato bodo tisti, ki jim bodo primer dodelili, potrebovali leta, preden bo zadevo pripeljal do obtožnice. A celotna zadeva zastara leta 2029.
Po nekaterih podatkih naj bi kriminalista Mitjo Nerata premestili v Tacen. Po poročanju Večera sicer naj ne bi bil edini, ki se je v primeru afere TEŠ 6 izkazal in je zato moral plačati ceno v obliki degradacije. Degradirali naj bi tudi davčnega inšpektorja Andreja Palovšnika, ki je poskrbel, da je Uroš Rotnik v državno blagajno vplačal 1,6 milijona evrov davka od premoženja, ki mu ga ni uspelo pojasniti.
Nerat naj bi, še navajajo, preiskoval tudi odgovornost politikov, takratnega predsednika vlade Boruta Pahorja ter ministra Franca Križaniča in Mateja Lahovnika, ki so v odločilnem času pritrdili bloku 6, čeprav naj bi vedeli, da je objekt predimenzioniran.
"Nismo razrešili nobenega kriminalista, smo pa vodenje kriminalistične preiskave prilagodili dalj časa trajajoči odsotnosti preiskovalca," so za Večer pojasnili na policiji in dodali: "Navedbe o namernem zaustavljanju preiskave kaznivih dejanj ali celo pomoči osumljencem so neresnične."
Komu natančno so predali delo, niso pojasnili.
94