Petek, 26. 6. 2015, 8.23
7 let, 10 mesecev
To so temeljna pravila varne uporabe plačilnih kartic na počitnicah
Še posebej v obdobju počitnic, zato stranke bank in hranilnic znova opozarjajo na navodila o priporočenem ravnanju s plačilnimi karticami ter uporabi POS-terminalov in bankomatov.
- Novo plačilno kartico ob prejemu takoj podpišite, saj je veljavna le podpisana. Staro, neveljavno ali preklicano kartico takoj uničite oziroma jo takoj razrežite na več kosov (obvezno pa prerežite čip in magnetno stezo).
- Kartice ne hranite na soncu ali blizu drugih toplotnih virov, virov elektromagnetnega sevanja (na primer mobilnega telefona) in drugih povzročiteljev škodljivih vplivov, ker se lahko poškoduje in postane neuporabna.
- S kartico ravnajte skrbno, imejte jo vedno pri sebi in je ne puščajte v avtu, garderobi ali kje drugje brez vašega nadzora.
- Osebno identifikacijsko številko kartice – PIN-številko si takoj po prejemu zapomnite in uničite dopis, na katerem je bila zapisana.
- PIN-številke nikakor ne imejte nikjer zapisane, še najmanj pa skupaj s kartico, tudi doma ne.
- Kartica je izdana na vaše ime, zato je ne sme uporabljati nihče drug.
- Številka kartice in drugi podatki, povezani z njo, so zaupni in edinstveni, zato jih ne razkrivajte vsakomur, tudi če vas povpraša po njih.
- Ne verjemite elektronskim, telefonskim ali drugim sporočilom, četudi navidezno prihajajo od vaše banke ali hranilnice, s katerimi vas obveščajo o zlorabi vaše kartice in vas pozivajo, da poveste podatke o svoji kartici ali da jih vpišete v tako imenovane varnostne obrazce na spletu. O morebitnem takem dogodku obvezno obvestite svojo banko ali hranilnico in z njo preverite vsebino sporočila. Banka vam nikoli ne bo poslala elektronske pošte oziroma vas poklicala po telefonu ter vas povpraševala po podatkih o kartici.
- Redno spremljajte svoje transakcije s kartico prek varnostnih SMS-obvestil, spletne/mobilne banke ali izpiskov prometa, ki vam jih pošlje banka ali hranilnica. Če opazite transakcije, ki jih niste opravili, o tem takoj obvestite svojo banko ali hranilnico.
- Kadar kartico uporabljate za rezervacijo ali plačilo hotelskih, rent a car ali drugih storitev, se predhodno seznanite s pogoji rezervacije, še posebej to velja za pogoje odpovedi rezervacije oziroma morebitne naknadne plačljive storitve, ki niso zajete v ceni storitve.
- Banka ali policija vas ne bo nikoli poklicala in preverjala vaše PIN-številke ali informacij o geslu.
- Ne pustite se prepričati, če prejmete e-sporočilo, v katerem vam ponujajo možnost hitrega in lahkega zaslužka.
- Pred potovanjem preverite veljavnost kartic, razpoložljiv limit, v svoji banki ali pa hranilnici pa se pozanimajte o morebitnih omejitvah poslovanja s karticami v državah, kamor potujete.
- Pred potovanjem se v svoji banki ali hranilnici pozanimajte o kontaktih v primeru težav s plačilnimi karticami. Kartice in gotovino hranite ločeno, tako v primeru kraje ne boste ob vse plačilne instrumente.
- V gneči imejte torbico ali denarnico tesno ob sebi.
- V hotelskih sobah ali apartmajih uporabljajte sefe za hranjenje dragocenosti, gotovine in kartic.
- Pri plačevanju s kartico pred podpisom ali vnosom PIN-številke preverite informacije na računu, POS-izpisku ali POS-terminalu.
- Prijavo preklica, izgube ali kraje opravite takoj, ko jo opazite. Le tako bo vaša plačilna kartica čim hitreje blokirana, s čimer boste zmanjšali možnost zlorabe oziroma višino finančne izgube.
- V primeru izgube, kraje kartice skrbno pregledujte promet na računu, da boste na banki ali hranilnici lahko pravočasno oddali reklamacijo za transakcijo, ki je niste opravili sami. Sum kraje kartice obvezno prijavite tudi najbližji policijski postaji. Enako storite tudi, če ste v tujini.