Torek, 6. 5. 2025, 14.28
3 ure, 19 minut
Prodaja Tesel v Evropi še naprej strmo pada

Številni kupci električnih avtomobilov se zaradi kontroverznih političnih stališč izvršnega direktorja Tesle Elona Muska izogibajo nakupu Teslinih vozil.
Težave podjetja Tesla v Evropi se še naprej poglabljajo. Potem ko je Tesla v prvih treh mesecih letošnjega leta prodala kar 45 odstotkov manj vozil kot v enakem obdobju lani, so tudi aprilske prodajne številke v prostem padu. Najbolj je prodaja upadla na Švedskem in Nizozemskem.
Ameriški proizvajalec električnih avtomobilov Tesla se sooča z vse večjimi težavami na evropskem trgu. Kljub temu da se prodaja električnih vozil v Evropi povečuje, Tesla na stari celini beleži občuten padec prodaje. V prvem četrtletju letošnjega leta je prodaja Teslinih vozil v Evropi upadla za 37,2 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani. Prodaja električnih vozil drugih znamk je medtem narasla za 28 odstotkov. Tržni delež Tesle v EU je z 2,4 odstotka padel na 1,3 odstotka.
Največji padec na Švedskem in Nizozemskem
Tesla je aprila največji upad prodaje zabeležila na Švedskem, kjer je prodala 81 odstotkov manj vozil kot aprila lani, kar je najnižja raven v skoraj treh letih. Podobno sliko kažejo tudi Francija (–59 odstotkov), Danska (–67 odstotkov), Portugalska (–33 odstotkov) in Nizozemska (–74 odstotkov). V Španiji je Tesla aprila prodala le 571 avtomobilov, kar je 36 odstotkov manj kot leto prej.
Vse to se dogaja kljub poskusom Tesle, da bi si s predstavitvijo prenovljenega modela Y okrepila svoj položaj v Evropi. Električni križanec je že leta najbolje prodajan Teslin avtomobil in se redno uvršča na vrh evropskih lestvic. Toda niti s prenovo in tehničnimi izboljšavami ji očitno ni uspelo povrniti zanimanja evropskih kupcev.
Več razlogov za padec prodaje
Analitiki med ključne dejavnike katastrofalne prodaje v Evropi uvrščajo kritike na račun izvršnega direktorja Tesle Elona Muska, ki je po izvolitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa postal njegov najtesnejši sodelavec. Zaradi njegovih kontroverznih političnih stališč se številni izogibajo nakupu Teslinih vozil. Po Evropi in ZDA so se pojavili celo pozivi k bojkotu Teslinih vozil, poročali so tudi o vandalizmu v Teslinih salonih.
Med razlogi za upad prodaje analitiki navajajo tudi močno konkurenco kitajskih proizvajalcev električnih vozil. Podjetja BYD, MG in druga hitro osvajajo in pridobivajo evropski tržni delež.
Rožnato ni niti v ZDA
Tudi v ZDA razmere niso najboljše. Po podatkih podjetja Cox Automotive se je skupna prodaja električnih vozil v ZDA v prvem četrtletju povečala za 11,4 odstotka, medtem ko se je prodaja Teslinih vozil zmanjšala za 8,6 odstotka.
Upad v Evropi sledi še posebej slabemu lanskemu letu za Teslo, ki je zabeležila najnižjo dobavo vozil v več kot dveh letih – 13-odstotni padec po vsem svetu.
Veliko vprašanje zdaj je: ali se lahko Tesla izvleče iz te krize? Sodeč po zanimanju za cenovno ugoden električni pickup ameriškega zagonskega podjetja Slate Auto, ki ga deloma financira ustanovitelj Amazona Jeff Bezos, vozilo pa meri na preprostost, dostopnost in vsestranskost, mnogi menijo, da Tesla nujno potrebuje dolgo napovedani nizkocenovni model. Podjetje naj bi že prihodnji mesec predstavilo novo, cenovno dostopnejše električno vozilo. Vendar še vedno ni natančno znano, kaj se bo zgodilo. Nekateri ugibajo, da bi lahko šlo za poenostavljen, manjši model Y, medtem ko naj bi Musk očitno želel prodajati robotske taksije brez volana in z eksperimentalno programsko opremo.
Tesla išče nove trge
Zaradi padca povpraševanja v Evropi in ZDA Tesla išče nove priložnosti. Podjetje se med drugim širi v Savdsko Arabijo in preizkuša trg v Indiji kljub številnim izzivom, kot je pomanjkanje polnilne infrastrukture. Poleg tega Tesla v nekaterih evropskih državah ponuja popuste do štiri tisoč evrov za model 3, da bi spodbudila prodajo.